פריצת דיסק צווארי: כל המידע החשוב

18/05/2021
איכות חיים


שמה של התופעה "פריצת דיסק" נקבע מעצם קיומם של דיסקים בגופנו אשר מתפקדים כבולמי הזעזועים של עמוד השדרה שלנו וממוקמים בין כל אחת מחוליות הגב והצוואר. כך הם מגינים על עמוד השדרה, אשר כידוע חוסנו ושלמותו הם חיוניים לבריאותו ותפקודו התקין של גוף האדם.

הדיסק הוא ליבה פנימית דמוית ג'ל רכך אשר מוקפת במעטפת של רקמה קשיחה יותר. במקרים בהם מעטפת זו נחלשה או נקרעה (אם בעקבות חבלה, ניוון או זקנה) יכול אותו ג'ל לזלוג או "לפרוץ" אל מחוצה לו – ולכן נקרא מצב רפואי זה בשם פריצת דיסק. במצבים אלה נחלש בולם הזעזועים של החוליות ביניהן הוא מקשר, מה שגורם לאזור להיות רגיש ופגיע. בנוסף, עמוד השדרה שלנו מהווה "צומת" מרכזית לקצות עצבים בגופנו ולכן הפריצה במקרים רבים גורמת ללחץ על העצבים הללו, מה שלרוב גורם לכאבים.

בניגוד למה שמקובל אולי לחשוב, לא כל פריצות הדיסק מתרחשות בין-רגע בעקבות תנועה חדה או חבלה. פריצות דיסק רבות הן למעשה תהליך שיכול להתרחש במשך שבועות, חודשים ואפילו שנים. מטבע הדברים רוב רובן של פריצות הדיסק מתרחשות בעמוד השדרה המותני (הגב התחתון), בשל העובדה שזהו האזור בעמוד השדרה בו נוטה להצטבר רוב הלחץ בשל המשקל המופעל עליו. עם זאת, לצערנו תופעות של פריצות דיסק הן שכיחות גם במקומות אחרים, כולל בעמוד השדרה שבאזור העורף. מצב זה מכונה פריצת דיסק צווארי. 

פריצת דיסק: מהם התסמינים נפוצים?

פריצת דיסק צווארי יכולה לגרום למגוון תסמינים, אשר מופיעים בתדירות שונה ובעוצמות שונות. הלחץ על שורשי העצב יכולים לגרום לכאב חד צדדי או דו צדדי, בעוצמות משתנות, בנוסף על הכאב שמרכז עמוד השדרה. מכיוון שקצות העצבים הללו מובילים ומקושרים לאזורים אחרים בגוף, יכולה פריצת דיסק צווארי לגרום להקרנת הכאבים לאזורים שונים ביד ובזרוע, לכתפיים ולשכמות. כמו כן יכול הדבר לגרום לנמלול וחוסר תחושה בידיים ולחולשה וירידה ביכולות המוטוריות של כפות הידיים.

הכאבים נוטים להתגבר עם תנועה של הצוואר, הפניית המבט וכפיפה של עמוד השדרה, וכן במהלך פעילות גופנית מאומצת מסוגים שונים. עוד חשוב לציין, כי לא הוכח קשר ישיר בין טווח הפריצה של הדיסק, או במילים אחרות חומרתה של הפריצה, לבין עוצמת הכאבים, המשתנים מאדם לאדם. פריצת דיסק קלה יכולה להוביל לכאבים קשים ומגבלות תנועה משמעותיות בעוד שפריצת דיסק קשה יכולה לגרום כאבים קלים בלבד. כמו כן, קיימים גם מקרים של פריצות דיסק שאינם גורמים לכאבים כלל. 

פריצת דיסק בצוואר – כיצד לטפל באופן עצמאי?

רוב פריצות הדיסק בצוואר אינן מצריכות התערבות כירורגית. במקרים של פריצת דיסק צווארי בעקבות חבלה או תנועה חדה המובילים לכאבים מידיים, מומלץ לנוח כמה ימים ולתת לגוף "להתרגל" אל הטראומה. במידה ומופיעים כאבים חזקים ניתן להשתמש במשככי כאבים להרגעתם, אך מומלץ מאוד שלא לפתח בהם תלות.

גם אם הכאבים הראשוניים אינם פוחתים לאחר מנוחה של כמה ימים, כדאי שלא להיכנע להם. מנוחה מופרזת תוביל ברוב המקרים לניוון אשר יחליש ויכביד על הגוף באופן כללי בנוסף על הפגיעה עצמה וסופו של דבר שתאט את תהליך ההחלמה, במקום לזרז אותו. לכן מומלץ ביותר לנסות ולשוב לפעילות יומיומית מתונה בתקופת ההחלמה הראשונית. בתקופה זו מומלץ מצד אחד שלא לתת לכאב "לנהל" אותנו ומצד שני לחיות תוך מודעות לפריצת הדיסק ולא להתעלם מן הכאבים. מומלץ להימנע מכל תנועה או פעולה שבאופן מודע מגבירה את הכאבים, אך לא להימנע מיתר הפעולות. למשל, מומלץ להימנע מריצה או תרגילי כוח בחדר הכושר, וכדאי להמיר אותם בפעילות גופנית כמו ריצה או שחייה בבריכה. בנוסף מומלץ להמשיך בפעולות בית בסיסיות כמו רחיצת כלים, אבל צריך להשתדל שלא לסחוב משאות כבדים מעלה מספר קילוגרמים ויותר.  

על מנת להקל על הכאבים בצוואר כדאי לתת תשומת לב מרבית לדרך בה ישנים. תנוחות מסוימות יכולות להכביד על הכאב ולעקב את ההחלמה. בעוד שהקפדה על תנוחות מסוימות תוביל בדרך כלל לשיפור ניכר: גובה הכרית שעליה ישנים מומלץ שתהיה כרוחב הכתף, וקימור הגב לשינה בתנוחה "עוברית" לרוב יקל על הכאבים כיוון שבתנוחה זו מתרווחות החוליות, והלחץ על שורשי העצבים במקום הפגוע פוחת.

טיפולים נפוצים לריפי ושיקום בפריצת דיסק

פיזיותרפיה - שיטה רחבה בעולם הרפואה השיקומית. מתמקדת בחיזוק השרירים והגידים באזור הפגוע ובהרחבת טווח התנועה. הטיפול כלול בסל הבריאות הממשלתי וניתן בקופות החולים לפי הפניית רופא מטפל.

כירופרקטיקה -  ענף טיפולי שמתמקד בבעיות בעמוד השדרה לכל סוגיו. במקרים של פריצת דיסק צווארי שנגרם כתוצאה מהתנהלות לקויה, יכול לשמש כפתרון מקיף – גם בשיקום וגם בהחזרת התנועה והיציבה הטבעיים.

התערבות כירורגית - במקרים בהם פריצת הדיסק מלווה בכאבים חזקים שאינם מחלימים או משתפרים עם הזמן ובעזרת טיפולים שאינם פולשניים, יש לשקול ניתוח. ניתוח לטיפול בפריצת דיסק נועד להפחית את הלחץ המופעל על שורשי העצבים בעקבות הפריצה. חשוב לזכור שגם בסיום הניתוח לא ממש מתחילים לרקוד, ובעקבותיו יש להיערך לתקופת החלמה וטיפולים תומכים לתוצאות מיטיבות.

רפואה משלימה - ענפים שונים ברפואה משלימה הוכחו כיעילים מאוד בטיפול בפריצות דיסק ובפגיעות שדרה. הבולטים שבהם הם רפואה סינית ושיאצו אשר מקל על ההחלמה דרך הנעת הגוף ושחרור והנעה של "חסימות אנרגטיות" המצטברות בגופנו. הרפואה הסינית משתייכת לענף רפואה עתיק כבר למעלה מ-4,000 שנה ובעשרות השנים האחרונות התקבע כטיפול משלים מומלץ ביותר גם במערב.

טיפול נפשי פסיכולוגי - ידוע כי מתח נפשי מגביר את רמות הלחץ על האזור הפגוע ויכולות לגרום להחמרת הכאבים ולעקב את ההחלמה. טיפולים שונים להפחתת המתח הנפשי (המוביל לרוב גם למתח גופני) יכולים לחולל פלאים לסובלים מפריצת דיסק.     

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...