מדינה מרתקת ושמה ישראל

09/12/2020
פוליטיקה ובחירות

מדינה מרתקת

ישראל נחשבת מבין מדינות העולם מדינה מרתקת לאור העשייה הרבה במדינה לאורך 72 שנותיה. מדובר במדינה צעירה מאד שקמה מאפס והצליחה תוך פרק זמן קצר של שנים מועטות יחסית להגיע להישגים מרשימים בתחומי המדע, טכנולוגיה, מחשוב וסייבר, ביטחון ועוד.

עם זאת, המדינה עברה תהפוכות הרבה בהיבט הפוליטי, שלטון השמאל שלט במדינה ביד רמה לאורך שנים רבות עד המהפך במערכת הבחירות בשנת 1977 שבה עלה לראשונה הליכוד בראשותו של מנחם בגין ז"ל לשלטון. עמית סגל שהוא פרשן צעיר יחסית אך עם רזומה עשיר, מלווה את הפוליטיקה הישראלית מצעירותו והוא זוכר ומכיר את כל השינויים הפוליטיים הן במפלגות הקטנות והן במפלגות הגדולות, ימי התהילה שלהן וגם ימי הקריסה של חלק מהן.

ההלך הפוליטי בתוך מדינה מרתקת כמו ישראל

גוש הליכוד מאבד בשנים האחרונות מחוסנו, אך אף על פי כן הוא עדיין המפלגה בעלת האחיזה החזקה ביותר בקרב הציבור. בישראל לא קם גוש פוליטי רחב ויציב שיתחרה על קולו של הציבור ויציב אופציה ראויה לבחירה. כל זמן שאין אלטרנטיבה שיש בה כוח אלקטורלי שמתאים רוחבית לציבור גדול מתוך אזרחי ישראל, לא יחול כנראה שינוי בתוך מדינה מרתקת.

בעבר כחול לבן שהתאחדה עם יש עתיד הייתה איום לליכוד, אך האיחוד היה צעיר ולא כל הציבור סמך עליהם ולכן הם קיבלו יחסית כמות גדולה של קולות בבחירות בשנת 2020 אך זה לא היה מספיק כדי ליצור את המהפך ומהר מאד הם התפצלו לאור חילוקי דעות פוליטיים.

אני אחד ואנחנו יחידה

הפוליטיקאים מהמרכז והשמאל לא מבינים שהם חייבים לאחד כוחות וליצור מפלגה אחת רחבה שיש בה מאפיינים שהציבור מחפש, כיוון שהוא שבע מההתנהלות של הליכוד. נוצר מצב שבו כל אחד מהפוליטיקאים במפלגות כמו כחול לבן, יש עתיד ומפלגות קטנות יותר אשר משויכות לשמאל ולמרכז דואג לאג'נדה הפוליטית שלו ולכן מחצין את עצמו וקוטל מפלגות מרכז ושמאל אחרות וזאת אף על פי שההבדלים ביניהם אינם מהותיים ואפשר לגשר על הפערים.

אם הם לא ישנו את הגישה היחידנית שלהם, לרוב המפלגות הללו יהיו מעט מנדטים, לכן לא תהיה להם כל השפעה על ההתנהלות הפוליטית בישראל. על פי סך הקולות שהם יקבלו, או שהם לא יעברו את אחוז החסימה או שלא יצליחו לשנות את השלטון בישראל כל עוד הנטייה להשמעת הקולות הייחודיים שלהם מניעה אותם, אך היא  לא משרתת את המטרה.

גם אם יש פערים בין הדעות שלהם, החוכמה היא להגיע לאחידות מסוימת כלפי הציבור ולדבוק בדרך מסוימת שתשרת את המפלגה שמעוניינת להיות תחליף ראוי למפלגת השלטון הנוכחית.

אם לא יהיה שינוי מהותי, נמשיך להיות מדינה מרתקת אשר לא יהיה בה שינוי של ממש למרות חוסר שביעות הרצון של גוונים רבים של הציבור ונתניהו ימשיך לשלוט עם הנספחים הקבועים כמו המפלגות החרדיות שלעיתים דואגות בעיקר לאינטרסים של הציבור החרדי ופחות לאינטרסים של כלל העם.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...