כשהחל"ת מתארך: מה הזכויות של עובד שמתפטר, או מתחיל עבודה

20/05/2021
חדשות


בגלל משבר הקורונה שפקד מדינות רבות בעולם וגם את מדינת ישראל, יש מאות אלפי עובדים שנמצאים בחופשה ללא תשלום. מעבר לכך, הם גם נמצאים בחוסר וודאות לגבי חזרתם לעבודה. קיבצנו עבורכם שאלות ותשובות לגבי נושאים כמו, פיטורין, התפטרות ועבדה בזמן החל"ת.
מוכנים? אנחנו מתחילים!

מהם הזכויות של עובד שנמצא בחל"ת והמעסיק שלו מבקש לפטר אותו?

חשוב לזכור שבתקופת החל"ת, לא מתקיימים יחסי עובד ומעביד ועל כן אין סיום של היחסים אלא רק השהייה או הקפאה שלהם לתקופת זמן מוגבלת. כמובן שעל המעסיק לערוך לעובד שימוע כדין ובכלל עליו גם לפטר מדוע הוא רוצה לפטר את העובד. אחד מבין השיקולים המוצדקים לפיטורין הוא שיקול הקשור לתחום הכלכלי. כמו כן, חשוב לציין שהמעביד נדרש לשלם לעובד את כל הזכויות המגיעות לו וכמובן גם פיצויי פיטורין. כאן נציין, שאם המעסיק שלכם לא מעוניין לשלם לכם פיצויי פיטורין ואתם זכאים להם, אז מומלץ לפנות כמה שיותר לעורך דין מתאים, כמו עו"ד דיני עבודה שהינו מקצועי בתחום דיני עבודה ויש לו ניסיון במקרים דומים ולהתייעץ איתו ולבדוק מה ניתן לעשות על מנת לפתור את העניין.

האם העובד יכול להחליט על סיום יחסי העבודה?

יש הרבה עובדים שרוצים לסיים את יחסי העבודה וזאת מסיבות כמו, מציאת עבודה חלופית, ימי זכאות שנגמרו וכו'. על כן, הם גם מעוניינים לקבל כספי פיצויים או לחזור לעבודה באופן מיידי. כאן העניין קצת מורכב שכן במידה והמשק אכן חזר לפעילות מלאה, אז העובד שנמצא בחל"ת, יכול לבקש מהמעסיק שיחזיר אותו לעבודה ואם זה לא רוצה להחזירו, הרי שמדובר על הרעת תנאים ובכך אפשר לדרוש פיטורין בדין מפוטר. במצב כזה, הפיטורין יתקיימו והעובד גם יהיה זכאי לקבל את פיצויי הפיטורין. אגב, יש מצב נוסף שכדאי להתעמק בו, הקשור לכך שהמעסיק יכול להחזיר את העובד לעבודה אבל בתנאי עבודה שהינם פחותים מאלו שהיו לו קודם וגם כאן, העובד יכול לבחור בהתפטרות בדין מפוטר וגם כאן יהיה זכאי לתשלום הפיצויים.

האם שני הצדדים חייבים בתקופת הודעה מוקדמת?

כן. המעסיק יכול להתנות אותה בכך שהעובד יגיע לעבודה. במידה וזה יסרב, הוא יכול להפסיד את התשלום על תקופת ההודעה המוקדמת.

האם מותר לעבוד בעבודה אחרת בזמן שנמצאים בחל"ת?

העובד צריך לעדכן את המעסיק שלו שהוא מצא עבודה חלופית והוא יעבוד בה בתקופת החל"ת. כמובן שיהיה לכך תנאי מבחינת המעסיק והוא שכאשר הוא יצטרך שזה יחזור לעבודה, יהיה עליו לחזור מיידית.

האם נאבד את הזכות לתשלום דמי אבטלה, במידה ואנו עובדים בתקופת החל"ת בעבודה אחרת?

ובכן, יש לקחת בחשבון שהכנסה שיש מעבודה תקוזז מסכום הקצבה שמגיעה לעובד. לדוגמה, אם העובד זכאי לקצבת אבטלה בסך 6000 שקלים והוא עובד בעבודה שממנה הוא מרוויח 1000 שקלים, הרי שהוא יהיה זכאי לקצבת אבטלה מופחתת, כלומר יקבל רק 5000 שקלים.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...