כיצד טיפול התנהגותי יכול לעזור לנישואים שלכם

25/12/2023
איכות חיים


אם נתייחס לרגע לזוגיות כאל פרויקט חיים, הרי שכמו שפרויקט מבוסס על אסטרטגיה, ניהול ומעקב שוטף ואופטימיזציה, כולל ניתוח להסקת מסקנות והפקת לקחים, כך גם מערכת יחסים.
אתם רוצים שזה יצליח ולכן, אתם צריכים להתכנס סביב מטרה משותפת, להחליט על הדרך בה תצעדו ביחד ולא להפסיק "לעבוד" על זה.
לפעמים קשה מאוד להשיג שליטה ולעיתים אתם עשויים לחוש שאתם מתרחקים, מכלים משאבים על ריבים עוצמתיים ותובעניים, לא מצליחים לגשר על פערים וחשים מצוקה עצומה נוכח התחושות הללו.
אם אתם מזדהים ומרגישים בודדים במערכה – דעו שאתם ממש לא לבד. זוגות רבים חווים משברים לאורך החיים המשותפים ופונים לטיפול זוגי על מנת לפתור קונפליקטים ולשפר את התקשורת, האינטימיות, הקשר הבין אישי. טיפול זה יכול לסייע בשלבים שונים במהלך מערכת היחסים בזמן מעברים, אם הופר אמון או רוצים להתגבש יותר סביב מטרה משותפת.

כיצד CBT יכול לסייע להצלחת הזוגיות?
טיפול התנהגותי קוגניטיבי מהווה דרך לזוגות לחולל שיפור משמעותי בזוגיות – זוהי גישה טיפולית המכונה CBT או בצורה רחבה: טיפול קוגניטיבי התנהגותי והיא מבוססת על מספר אלמנטים שהופכים אותה לשיטה כה מוצלחת עם תוצאות בקרב יחידים, זוגות ומשפחות בתקופות שונות לאורך בחיים.
טיפול זה מבוססת לפני הכל על שיתוף הפעולה המלא בין המטפל למטופלים, כשרצוי מאוד ששני בני הזוג ישתתפו בו על מנת שיוכלו להצליח במסע המשותף.
במסגרת
CBT המטפל אינו אומר למטופלים כיצד לנהוג אלא ממש מכוון ומצביע על הדרך בה הם יכולים לפעול, זאת על מנת לייצר שינוי כאשר מאפיין בולט של הגישה טמון בכך שהשיטה קושרת קשר ישיר בין דפוסי חשיבה שליליים להתנהגות שלילית והמטרה שלה היא לאתר דפוסים וחסמים ולשנות את ההתנהגות תוך פיתוח אסטרטגיית התמודדות מחודשת.
במסגרת טיפול זה נהוג להתמקד בהווה ולשאוף לשיפור מיומנויות התקשורת, למשל, בשיחה בין בני הזוג או בריב, לזהות דפוסי התנהגות שליליים שעלולים לגרום לבעיות בזוגיות כמו שזה לא יצליח או שהבעיה בצד השני ושהוא לא ישתנה לעולם. המשימה היא לשנות את הדינאמיקה או לאפשר דינאמיקה טובה יותר תוך שימוש בפתרונות ריאליים לביצוע שבני הזוג יוכלו להשתמש בהם גם מחוץ לקליניקה.

למה לצפות מטיפול זוגי בגישת CBT?
במסגרת טיפול התנהגותי קוגניטיבי  לומדים בני הזוג לשפר את האינטימיות ולהתחבר מחדש זה לזו, כמו גם להפחית את המתחים, להעריך זה את זו יותר וכיצד לפתור בעיות ולהעצים את הביחד.
חלק בלתי נפרד מתהליך השינוי והקרבה קשור לקבלה עצמית וקבלה של הצד השני מבלי כל הזמן לשפוט או לבקר אותו. אלא תוך התבוננות אחרת וגישור על ההבדלים שיכולים להרחיק או להכעיס. טיפול התנהגותי קוגניטיבי יכול להקנות הרגלים בריאים וחיוניים יותר לזוגות, להפיג מתחים, להפחית לחצים, להעלות את מצב הרוח וכך גם לתרום לחיזוק והידוק הקשר.
במסגרת טיפול זוגי בשיטת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מנסים לזהות טריגרים במערכת היחסים שעשויים להבעיר את הקרקע ולגרום לבעיות וכיצד לזהות ולנטרל אותם להבא על מנת להימנע מחיכוכים ובעיות.
בנוסף, ניתן להציע ולהציב אף יעדים ומטרות לשינוי בפרק זמן ריאלי על מנת להחליט לאן בני הזוג שוטפים להגיע בקשר הזוגי שלהם ומה יידרש מהם במסגרת הטיפול ובכלל, בחיים המשותפים, על מנת להגיע לשם.
אלה הן תובנות חשובות כולל דרכים יישומיות בעלי ערך רב. הגישה הטיפולית יכולה לסייע לזוגות לפתח פרספקטיבה אחרת, להגיב אחרת למצבים ולהצליח יותר בזוגיות כך שתושג שלווה ותחושה חיובית וטובה יציבות לאורך זמן.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...