ויטמינים ותוספי תזונה פופולריים ואיך נדע מה לצרוך

02/06/2021
איכות חיים

המודעות לחשיבות התזונה הנכונה, ובפרט לצריכה מושכלת של ויטמינים וגם מינרלים, נמצאת במגמת עלייה. המגמה הזו באה לידי ביטוי גם בהיקף הידע שיש לנו לגבי החומרים החיוניים לגוף וגם מבחינת מספר האנשים שמקפידים על התנהלות מושכלת בהיבט התזונתי. בפרט כדאי לוודא שאתם צורכים כמות מספקת של ויטמין C, ויטמין E, סידן, מגנזיום וברזל. הבסיס הוא התפריט וניתן לצרף גם תוספי תזונה ייעודיים דוגמת מולטי ויטמין, סידן דנסיטי או ברזל קומפורט.

ויטמין C - המפתח למערכת חיסונית אפקטיבית

ויטמין C הוא הבסיס לבריאות מיטבית. בזכותו המערכת החיסונית שלנו יכולה להילחם באפקטיביות במזיקים שונים, ובנוסף הוא גם נוגד חמצון ששומר על העור. בין השאר אפשר לקבל את הוויטמין החשוב מפלפלים אדומים וצהובים, תפוזים, תותים, קיווי, ברוקולי ואננס.

כדאי לדעת שוויטמין C תורם לספיגה טובה יותר של ברזל בגוף. בהתאם כדאי לשלב את המאכלים הנ"ל בארוחות שיש בהן מאכלים עתירי ברזל. אגב, תוסף התזונה ברזל קומפורט כולל גם ויטמין C.

ויטמין E - לשמור על העור

עוד נוגד חמצון אפקטיבי להפליא הוא ויטמין E. בפרט הוא יודע לנטרל את הרדיקלים החופשיים שעלולים לגרום לעור שלנו להזדקן בקצב מואץ וגם לייצר תהליכים סרטניים מסוכנים. כדי לספק לגוף את הכמות הרצויה של ויטמין E מומלץ לשלב בתפריט שקדים, זרעי חמנייה, צנוברים, אבוקדו, פלפל אדום, ברוקולי מבושל ונבט חיטה.

סידן – מגוון רחב של מקורות אפשריים

סידן – המינרל שבונה את העצמות שלנו – מזוהה בעיקר עם מאכלי חלב. יחד עם זאת בשנים האחרונות ישנה תשומת לב רבה לנושא הרגישות ללקטוז, שככל הנראה מאפיינת לא מעט אנשים שחלקם כלל לא מודעים לכך – ולכן חשוב לדעת שיש עוד שלל מאכלים שמעניקים לגוף סידן.

ביניהם: סרדינים, קטניות רבות (חומוס, טופו, אפונה, עדשים, שעועית), משמשים מיובשים, צימוקים, אשכוליות, טחינה (עדיף מלאה), אגוזי ברזיל, פיסטוקים ועוד. עוד חשוב להדגיש שוויטמין C משפר מאוד את ספיגת הסידן ואילו קפאין עלול לפגום בספיגה ולכן כדאי לא לשתות קפה בסמיכות לארוחה עם מאכלים עתירי סידן.

ברזל קומפורט – לספק לגוף גם ברזל וגם ויטמין C

ברזל הוא מינרל קריטי לגוף. מחסור בו עלול להוביל לעייפות קבועה, חולשה ואפילו אנמיה. כשהתזונה לא כוללת כמות מספקת ממנו, הפתרון הוא באופן טבעי תוסף – ורצוי לוודא שמדובר בתוסף נוח לצריכה, כלומר כזה שלא מכביד יתר על המידה על מערכת העיכול – למשל ברזל קומפורט.

עוד יתרון של ברזל קומפורט הוא כאמור העובדה שיש בו גם ויטמין C.

מגנזיום

המגנזיום חיוני לתפקוד תקין של שרירים וכן של הלב. אגוזי ברזיל, אגוזי קשיו, שקדים, גרעיני דלעת (ללא מלח), שיבולת שועל וטחינה הם מקורות מצוינים למגנזיום. גם באורז חום מלא יש כמות יפה של מגנזיום, ויש עוד מאכל שמשמח במיוחד לגלות שהוא עשיר במינרל החשוב – שוקולד מריר.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...