איך מרגיש גוש בשד

09/06/2021
בריאות ובטיחות


סוג הסרטן השכיח ביותר בישראל הוא כנראה סרטן השד, שגילוי מוקדם שלו מקנה סיכויי החלמה גבוהים. מצד שני, גילוי בשלב מתקדם מפחית את סיכויי ההחלמה באופן משמעותי, וזו הסיבה לקיומו של מערך בריאות בישראל המקיף את הנושא. לנשים בישראל מומלץ מגיל 30 להגיע לבדיקה שנתית ידנית של כירורג שד, כשמגיל 40 מומלץ להוסיף גם בדיקה ממוגרפית. מידי פעם, ניתן לבצע גם בדיקה ביתית כשעל השאלה איך מרגיש גוש בשד ננסה לענות במאמר זה, על מנת לסייע לכל המבקשת לבחון מידי פעם בעצמה את המצב, מבלי להחליף כמובן את הבדיקה הרפואית המקצועית.

אז איך מרגיש גוש בשד והאם באמת אפשר לסמוך על הבדיקה העצמאית?

חשוב להבין שבדיקה ידנית היא חשובה מאין כמותה, אבל יש הרבה מאוד הבדל בין התחושה האישית שלנו ובין בדיקה מקצועית המתבצעת על ידי כירורג או כירורגית. היא כן תהיה עשויה לעזור אם מבוצעת כהלכה, ובאופן סדיר של אחת לחודש לערך, עדיף בימים שאחרי סיום הווסת החודשית כשהשד רך יותר, וגדוש פחות כך שאם ישנם גושים, יהיה קל יותר לאתר אותם. אם כן, איך מרגיש גוש בשד בבדיקה הביתית?

* התחילי מלהתבונן – התבונני בשדייך במראה, כשידייך לצד הגוף ולאחר מכן כשהזרועות מורמות באוויר. המטרה היא למצוא שינויים או סימנים בעור כגון שקעים, שינוי במראה הפטמה, שינוי בצבע, בליטות, קשקשת ועוד.

* בדיקת פטמות – כדי לעשות זאת יש ללחוץ עליהן מזוויות שונות ולשים לב לנוזל המופרש. אם מדובר בנוזל צהבהב, הכל בסדר. אם מופרש נוזל חום או אפילו דם, יש לבדוק את הנושא מידית.

* יצירת לחץ על השד – כעת יש לבצע בחינה של השד עצמו, על ידי יצירת לחץ המאפשר בחינה של רקמת השד גם מבפנים, מכל האיזורים ועד לבית השחי. יש לעשות זאת גם במצב שכיבה על הגב עם יד אחת מתחת לעורף, היד הפנויה תמשש ותבחן את השד הנגדי בלחצים שונים בכדי לאתר גושים במידה והם קיימים. יש לעבור לא רק על כל פני השד, אלא גם בבית השחי עצמו לאיתור בלוטות לימפה.

מה נרגיש במהלך הבדיקה?

סביר להניח שלא תחושי בדבר. עם זאת, על פי הסטטיסטיקה אחת מכל שמונה נשים תיאלץ כנראה להתמודד עם המחלה במהלך חייה. עם זאת, ככל שתקפידי בבדיקה תביני איך מרגיש גוש בשד שכן תלמדי להכיר את מבנה השדיים בכל חודש מחדש. כשמקפידים על בדיקה ביתית לצד בדיקה מקצועית מידי שנה, עולים הסיכויים לאתר את המחלה בשלבים מוקדמים, ולנטרל אותה. כאמור, כל שנדרש זה רק מעט תשומת לב והתמדה, ולזכור שבסופו של דבר מדובר ביכולת שלך לשמור על אורח חיים בריא.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...