ימי החנוכה, חנוכת ילדותנו

23/12/2016 | ניסים קלדרון
חדשות


ניסים קלדרון שב ונזכר בחגיגות החנוכה בימי ילדותו במושבה פתח תקווה - במשפחה, בגני הילדים ובבתי הספר.

ושוב חוגגים אנו בברכת חג אורים שמח את חג החנוכה, שוב נאחד את המשפחה סביב החנוכייה, נברך על הנרות ונזמר: "הנרות הללו שאנו מדליקים, על הניסים ועל הנפלאות שעשית לאבותינו בימים ההם בזמן הזה".

אז בואו נחזור במנהרת הזמן לימים ההם, ימי ילדותנו התמימים, בהם נערכו מסיבות חנוכה בבתי הספר, וחווית הילדות הראשונה במסיבת הדלקת הנרות שנערכו בגני הילדים. גם אני כמוכם זוכר ולעולם לא אשכח את מסיבת החנוכה שנערכה בגן הילדים אסתר, ברחוב רוטשילד במושבה.

השנה היא 1949, נרגשים הגענו ילדי הגן בלבוש חגיגי שכלל חולצה לבנה ומכנסיים עם שלייקס, שחס וחלילה המכנסיים לא יפלו באמצע התפילה, במיוחד כשהגננת אסתר הייתה דתייה שגרה צמוד לבית המשפט ברחוב מונטפיורי.

הגננת עמלה זמן רב, כפי שעשו הגננות והמורות בשאר מוסדות החינוך במושבה, והכינה לילדים כתר מנייר כסף שבחזית הכתר הציבה נר חנוכה. ועל שולחן עמוס בסופגניות הציבה חנוכיית נחושת גדולה, עליה היו נרות צבעוניים. על הנרות ברך אחד ההורים, ואנחנו הילדים שרנו  במקהלה "אמן"! ואז החל שלב של שירי חנוכה המלווים אותנו, את הורינו, ילדנו, נכדנו והנינים מדור לדור. כי למסורת, לעם היושב בציון ולמושבה מלאבס אין תחליף.

ובברכת חג אורים שמח ושירי חג החנוכה נתפלל שהכול יעבור בשמחה ובשלום - ונאמר אמן!

לכתבות נוספות על נוסטלגיה בפ"ת

שתף ב-

תגובות

גן אסתר ברחוב רוטשילד פינת רחוב חיון בהמשך הרחוב היתה מחלבת "רענן"
גן אסתר היתה גם עוזרת גננת בגן הזה בשם יוכבת. בגן הזה הייתי בשנת 1955.
משה הוליץ - 28/12/2016
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...