החלו עבודות שיקום חדר האוכל ההיסטורי של גבעת השלושה

30/01/2017
חדשות


בלב פתח תקוה ניצב מבנה לשימור, זהו חדר האוכל של קיבוץ גבעת השלושה. בקרוב הוא יהפוך לאולם תרבות ומופעים.

קיבוץ גבעת השלושה הוקם בשנת 1925 על ראש גבעה בסמוך לפתח תקוה. שמו ניתן לזכרם של שלושה פועלים מהמושבה שהוצאו להורג ע"י התורכים ב-1916 באשמת ריגול. חדר האוכל הראשון של הקיבוץ היה צריף. עם התבססות המשק הוזמן האדריכל המפורסם אריה שרון לתכנן את חדר אוכל החדש. חדר האוכל, המהווה דוגמא מצוינת למבני ציבור שנבנו בארץ, בשנות ה-30-40 נחנך בליל הסדר בשנת 1940, והווה את מרכז החיים החברתיים והתרבותיים של הקיבוץ.

בשנת 1952 התפלג הקיבוץ לשני קיבוצים, עינת וגבעת השלושה ושניהם הוקמו מחדש במקומות אחרים. בשנים הבאות שימש המבנה למטרות שונות אך היה נטוש לאורך תקופה ארוכה. בשנות ה- 2000 הועבר המגרש ועליו המבנה לבעלות עיריית פתח תקוה. חדר האוכל וחלק מהמגרש הצמוד הוקצו לעמותת נועם - אשר הרסה בשנת 2007 את האגף הצפוני של המבנה.

עיריית פתח תקוה בשיתוף עם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל הצליחו לעצור את ההרס והמבנה חזר לידי העיר.

חוה ארליך מהנדסת העיר: "אנחנו גאים להתחיל בתהליך של שיקום חדר האוכל של קיבוץ גבעת השלושה שתוכנן בזמנו ע"י האדריכל אריה שרון. בימים אלו החל ביצוע עבודות שלב א' של שיקום המבנה בהיקף של כ- 3 מיליון ₪. מדובר בעבודות שיקום, שימור ואיטום של המבנה הקיים. בשלב ב' מתוכננות עבודות פיתוח ושימור המבנה והשלמת החלק הצפוני שנהרס. עלות הפרויקט הכוללת היא למעלה מ-10 מיליון ₪".

ראש העיר איציק ברוורמן: "שיפוץ חדר האוכל בגבעת השלושה הוא חלק מתהליך נרחב של שימור מבנים, שיפוצם ופתיחתם לרווחת הציבור. המבנה הנמצא בסמוך לקריית המוזיאונים יהיה חלק מהעושר התרבותי שתציע העיר לתושביה ולאורחיה. בכוונת עיריית פתח תקוה להפוך את המקום לאולם תרבות ומופעים".

(צילום: עיריית פ"ת)

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק פ"ת נטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...