"פתח תקווה היא מודל לחיקוי בשביל כפר קאסם"

21/04/2016
חדשות


בראיון מיוחד לפורטל פ"ת נטו מספר ראש עיריית כפר קאסם, עו"ד עאדל בדיר, על העיר המתפתחת ביותר במגזר הערבי ומזמין את תושבי פ"ת להרחיב את הקשרים עם תושבי העיר השכנה ממזרח.

אם תשאלו את רוב תושבי פתח תקווה, סביר להניח שההכרות שלהם עם כפר קאסם מסתכמת בשוק של יום שבת. אבל כפר קאסם היא כבר הרבה יותר מכך – השכנה ממזרח, המונה כיום 23,000 תושבים, היא עיר פורחת, שנמצאת במיקום מצוין, בעלת מוקדי מסחר מגוונים, נעימה וסובלנית.

הגענו השבוע להתארח בעיריית כפר קאסם. את פנינו קיבל בברכה מנהל לשכת ראש העיר, עו"ד נאג'ח עאמר, שסיפר על כך שלמרות היותו תושב כפר קאסם הוא מרגיש עצמו גם פתח תקוואי, ולעולם לא ישכח את תקופת ילדותו שבה נהג לבלות במלאבס יחד עם אביו - בפלאפל חתוכה, קפה רומא ועוד.

השם המפורסם ביותר מקרב בני כפר קאסם הוא וואליד בדיר, בטח לאוכלוסיית אוהדי הכדורגל. ולמה אנחנו מספרים לכם את זה? כי לפני שנתיים וחצי חל בכפר קאסם מהפך. לאחר שנים רבות שבהן שלטו בכפר קאסם משפחות עיסא וסרסור לסירוגין, זכה בבחירות לראשות העירייה עו"ד עאדל בדיר והפך לכוכב החדש של המשפחה המפורסמת.

ראש עיריית כפר קאסם - עו"ד עאדל בדיר

בדיר, בן 52, הוא בוגר תואר שני במשפטים כולל שנת השתלמות באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק לקראת מחקר לזכויות מיעוטים. לפני בחירתו לראשות העירייה עבד כעו"ד 10 שנים בארגון זכויות אדם, וקודם לכן שימש כאיש עסקים.

עאדל, מה אתה יכול לספר לנו על כפר קאסם של היום?

"אנחנו בעיצומה של תקופת עשייה, פיתוח וצמיחה כלכלית. בעיר יפתחו בקרוב אזורי תעשייה חדשים – לב הארץ שלב ב' ואזור נוסף בתוך הכפר. המצב הכלכלי הוא טוב וזה מאפשר לנו להקצות משאבים גדולים לטובת הקהילה בחינוך, בספורט ועוד. כמו כן העיר בתנופת פיתוח בכל הקשור לשירותים לתושב, שיפור התשתיות ואיכות החיים".

מהם השינויים שעברה העיר מאז כניסתך לתפקיד?

"תקציב העירייה לפני תב"רים גדל מכ-95 מיליון ₪ בשנת 2013 לכ-145 מיליון ₪ בשנת 2016. העלינו את אחוזי גביית הארנונה באופן משמעותי וזה עוזר לנו להסיר חסמים כלפי משרדי הממשלה השונים. כפר קאסם היא עיר מצטיינת במגזר הערבי ובזכות כך זכתה בתמיכה של 22 מיליון ₪ במסגרת תכנית 922 של הממשלה. כמו כן אנחנו נכללים ברשימת הרשויות הנתמכות ע"י משרד השיכון לבניית בנייני מגורים לגובה. באופן כללי אנחנו עובדים לפי ספר התקציב ותכנית העבודה".

תוכל לספר לנו בבקשה על מערכת החינוך בעיר?

"כחצי מתקציב העירייה מוקצה לחינוך. בעיר ישנם 3 בתי ספר תיכוניים (שניים במסלול עיוני ואחד טכנולוגי), 2 חטיבות ביניים ו-8 בתי ספר יסודיים. כל בתי הספר היסודיים עברו לניהול עצמי. ההישגים של התלמידים שלנו בבגרויות עלו -15 אחוזים. האוכלוסייה בכפר קאסם היא צעירה ברובה וחשוב לנו להשקיע בילדים. בנוסף ל-8,000 התלמידים מאות מתושבי העיר לומדים באוניברסיטאות בכל רחבי הארץ".

כפר קאסם ידועה גם כעיר של ספורט ובעיקר כדורגל. תוכל להרחיב בנושא?

"יש בעיר כמה בתי ספר לכדורגל, וכמובן גם 4 קבוצות בוגרות בליגות השונות (הבכירה שבהן בצמרת ליגה א'). בימים אלה אנחנו מקימים מגרש כדורגל עם דשא סינטטי תיקני למשחקים, כולל בליגה א'. המגרש יהיה מוכן בעוד ארבעה חודשים. כמו כן אנחנו בונים אצטדיון כדורגל חדש, שבשלב הראשון יכיל 2,000 מושבים ולאחר מכן יורחב ל-6,000 מקומות. סוג של 'מיני מושבה'. וכמובן אנחנו גם גאים בקבוצת כדורגל החופים עתירת האליפויות שלנו שמייצגת את המדינה גם באליפויות אירופה. אנחנו גם לקראת השלמת בניית מגרשי קט-רגל משולבים בעיר. כמו כן יש לנו ענף ספורט חדש יחסית העיר – כדורסל. הקמנו קבוצות לבנים וגם לבנות.

תושבי פתח תקווה מוזמנים תמיד

מהן התוכניות של העיר לשנים הקרובות?

"אנחנו מקימים קריית הייטק חדשה בעיר, מול פארק אפק, שתכלול 1,200 מקומות עבודה. מקווים שחברת מיקרוסופט תהיה חלק ממנה ומקווים לזכות במכרז שלה להקמת מרכז על 50,000 מ"ר. כמו כן אנחנו נמצאים בשלב מתקדם עם משרד השיכון להקמת שכונות לגובה עבור נזקקים וזוגות צעירים. בנוסף יוקם חניון ציבורי למשאיות מחוץ לכפר. אני גם מקווה שקבוצת עזריאלי תקים בקרוב קניון גדול בעיר. בימים אלה אנחנו מכינים גם תכנית אב כלכלית וחינוכית. אני מאמין שעד סוף הקדנציה יושלם גם אצטדיון הכדורגל והקבוצה הבכירה תעלה לליגה הלאומית".

איך היחסים שלכם עם פתח תקווה?

היחסים שלנו עם כל הערים בסביבה הם טובים מאוד, ובמיוחד עם פ"ת, שהיא מודל לחיקוי עבורי. פתח תקווה היא דוגמא מבחינת התפתחות והתחדשות עירונית, גם בכל הקשור לפארקים וכדומה. תושבי כפר קאסם מבלים בפ"ת, עורכים שם קניות ומקבלים בעיר שירותים נוספים. אלפי פתח תקוואים מגיעים אלינו כל יום שבת. אגב, 80% מהעסקים בעיר הם של יהודים, שמנצלים את המיקום הטוב ודרכי הגישה המהירות והנוחות.

קריית הייטק חדשה תוקם בקרוב

האם יש שיתופי פעולה בין הערים?

אני ביחסים טובים מאוד עם ראש עיריית פ"ת איציק ברוורמן. נפגשנו מספר פעמים, לאחרונה בכנס התחדשות עירונית בבת-ים. התרשמתי מאוד מהעשייה והפיתוח בפ"ת. יש קשר טוב גם בין מספר בתי ספר משני היישובים. לאחרונה נשיא המדינה רובי ריבלין ביקר באחד המפגשים המשותפים של תלמידים משתי הערים. בכוונתי להעמיק את הקשרים החברתיים בין תושבי שתי הערים, ולא רק במסגרת בתי הספר.

מה המסר שלך לתושבי פ"ת?

חשוב לנו לשמור על השכנות הטובה והיחסים שנרקמו במשך עשרות השנים. כל אחד מרגיש בבית אצל השני וחשוב שהדבר הזה יימשך, זה אפילו יותר חשוב מהכלכלה. תושבי פ"ת מוזמנים לבקר ולפתח עסקים בכפר קאסם, הידועה בהכנסת האורחים וקבלת הפנים החמה".

שתף ב-

תגובות

יש גם לציין..
הרבה שחקנים ערבים מכפר קאסם שמשחקים כדורגל בקבוצות פ״ת ואני בתור שחקן ששיחקתי בשני המעדונים (הפועל, מכבי) מאוד מתגעגע לימים שהיו לי שם ☺️
בדיר מוחמד - 21/04/2016
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...