"משרד החינוך מבטיח תקציב להסעת תלמידים עולים ולא מקיים"

19/07/2016
חדשות

כך טוענים בעיריית פתח-תקווה, המממנת ב-5 מיליון ש"ח מדי שנה הסעות כאלו. יו"ר ועדת העלייה והקליטה אברהם נגוסה: "המדינה מטילה עוד ועוד משימות על הרשויות המקומיות – בלי לסייע בתקציב".

משרדי ממשלה מבטיחים תקציבים לרשויות המקומיות, מטילים עליהם משימות – אך הבטחות אלו אינן מקוימות, והרשויות נאלצות לממן הכל מכיסן. כך נחשף בישיבת ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, שנערכה בעיריית פתח תקווה. יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) אמר כי התנהלות זו של משרדי הממשלה, פירושה הסרת אחריות: "מטילים משימה בלי לדאוג שיהיה איך לבצע אותה". נגוסה יערוך ישיבה בכנסת ובה יידרשו נציגי המשרדים לשנות מגמה זו. איציק ברוורמן, ראש העיר פתח תקוה, הצהיר כי כל ילדי הקהילה משולבים בקייטנות העיר, וזכה לשבחים מנגוסה על "שיפור עמוק ומשמעותי ביחס ליוצאי אתיופיה בעיר". 

מנהלת אגף הקליטה בעיר, רעיה לייכטמנוב סיפרה על 49,790 עולים בעיר, מתוכם כ-8,000 יוצאי אתיופיה: "פעלנו להנחות משמעותיות לקייטנות ליוצאי הקהילה, ולפני ביצוע פעילות אנו בודקים בסקר מה הכי חשוב לתושב לקבל, אנו מקפידים לפעול בשכונות ומעלים על במה אחת בתיאטרון הקהילתי, הצגות ע"י ילדי יוצאי אתיופיה וחבר העמים".

מנכ"ל העירייה, יעקב ממן, הוסיף את בעיית הטיפול בדור הצעיר ושילובם עם האוכלוסייה הוותיקה, אלימות רחוב בסופי שבוע, והשקעה רבה ומתמשכת של תקציבי העירייה במניעתם כפעילות מדריכי רחוב. זאת, למרות שהעירייה לא מקבלת במקביל תקציבים בהיקף דומה ממשרדי הממשלה. לדבריו, משרדים אלו מתקשים בהגדרת תקנים למדריכים – ותקצובם, בגלל הגדרות מיושנות. הוא הזהיר כי יש שבירת סמכות של מנהיגי הקהילה, בעיני צעירי העדה. 

מימין לשמאל: ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), רה"ע איציק ברוורמן, יו"ר הועדה ח"כ אברהם נגוסה (ליכוד), ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד)

לדברי גיא עפארי, מנהל אגף הרווחה, ישולבו במהלך הקיץ 80 נערים בפעילות בגן החי בעיר, ואילו יוספה קין, מנהלת אגף רווחה חינוכית, סיפרה על  56,375 תלמידים בעיר, מתוכם 1573 מיוצאי אתיופיה, ו-603 מחמ"ע, ועל כ-5 מיליון ש"ח שהעירייה מממנת מדי שנה מתקציבה בהסעות תלמידים. זאת, כהסתמכות על התחייבויות והבטחות ממשלתיות להעביר תקציבי הסעות אלו – אך הבטחות אלו טרם מומשו. לדבריה, ניכר צמצום משמעותי בנשירת תלמידים עולים ממערכת החינוך, ועליה בזכאות לבגרות.

הד"ר ירושלמית מאושר, נציגת האגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך, מתחה ביקורת חריפה על מצבם הפיזי של האולפנים לעברית בעיר - אך ראש העיר השיב שמשרדי הקליטה והחינוך לא מעבירים ולו שקל אחד לאחזקת המקום. ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הדגיש כי הפתרון לבעיה זו, כמו למיזמי קליטה נוספים, יגיע מעדכון רשימת ערים קולטות עליה, המקבלות תקציבי ארנונה מוגדלים ממשרדי הממשלה. 

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...