"למדתי להסתכל על אנשים עם מוגבלויות כאנשים כמונו, השווים לנו"

25/01/2016

מה גורם להילה, תלמידת כיתה ד' בבי"ס "הוברמן" להשמיע אמירה זו? הילה כמו עוד למעלה מ- 500 משתתפים ב"סיירת נגישות עירונית" משפיעים על קידום הנגישות בעיר והופכים אותה לאורח חיים של ממש.

סיירת נגישות עירונית הינה תכנית חדשנית הייחודית לעיר פתח תקוה והיא מתקיימת הודות ליוזמה של שני אגפים עירוניים, האגף לשירותים חברתיים - המחלקה לעבודה סוציאלית קהילתית והאגף לחינוך יסודי במינהל החינוך, בשיתוף עם ג'וינט ישראל אשלים.

התוכנית מיושמת זו השנה החמישית בקרב 11 בתי ספר יסודיים ממלכתי וממ"ד: אורנים, אמיר, גורדון, הדר, הוברמן, יד לבנים, נתן יונתן, פיקא, שמעוני, ממ"ד כפר גנים, וממ"ד נווה אברהם, ובבית ספר קורצ'אק לילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.

הסיירת פועלת לאורך כל השנה לקידום העלאת המודעות לצרכי האנשים עם מוגבלויות ולשיפור הנגישות. חברים בה: מורים, תלמידים, הורים ופעילי "קהילה נגישה" (אנשים עם מוגבלויות), שהם עמוד התווך של התכנית.

חברי הסיירת מאתרים מפגעי נגישות ברחבי העיר ומדווחים עליהם למוקד העירוני הדואג לטיפול במפגעים. התוכנית מחוללת שינוי תודעתי ביחס לאנשים עם מוגבלויות, בקרב קהילת בית הספר ובעיר כולה.

יצוין כי הדי התוכנית חוצים את גבולות העיר והיא מפורסמת גם במישור הארצי. "סיירת נגישות עירונית" מזוהה כתוכנית הייחודית לעיר פתח תקוה, ואף נציגיה הוזמנו לדיון בכנסת בעידודו של חבר הכנסת אילן גילאון אשר רואה בתוכנית זו, אמצעי חשוב המסייע ל "יצירת חברה שוויונית המקדשת את האמונה באדם".

ביום רביעי האחרון, י' בשבט 20.1.16  התקיים מפגש הכשרה עירוני בהשתתפות כ-200 נציגים, חברי הסיירת. במהלך המפגש המיוחד במינו, נפגשו הילדים והוריהם עם פעילי "קהילה נגישה", שמעו על התמודדותם היומיומית עם המגבלה שלהם, חוו את הקושי שלהם והעלו הצעות לפתרונות. בנוסף נהנו הילדים והוריהם מחוויה משפחתית מזווית קצת אחרת במשחק משותף, דרכו למדו על התפיסה של "התנדבות משפחתית" והציעו דרכים ליישומה במסגרת הסיירת.

תמיר, הורה החבר בסיירת מדגיש: "החיבור בין משפחה והתנדבות בקהילה, חשובים מאוד גם לבניית המשפחה".  

יוליה חברת סיירת ואמא לתלמיד מבי"ס פיק"א, היטיבה לסכם את המפגש, וכך אמרה: "למדתי שאדם עם מוגבלות הוא לא שונה ממני. אני רוצה ללמד את ילדי להתנדב כמה שיותר עם אוכלוסיה מיוחדת".

(התמונות באדיבות לשכת דובר העירייה)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...