"לבן דקון נשמה גדולה, אך הוא יצטרך סיוע תקציבי"

28/05/2015 | יהלי רואה
חדשות

עוזר מאמן הפועל פ"ת בעונה החולפת, רן אליאס, שבנה יחד עם עידן בר-און את הקבוצה, מדבר לראשונה על עתיד המועדון - לפני הכל כאוהד מושבע מבטן ומלידה של הכחולה, ולאחר מכן כאיש מקצוע שהיה חלק עיקרי במערכת, וגדל, כך על פיו, "על ברכיו של בני קוזושווילי".

אין צורך להרחיב בסיבות לירידה על פי אליאס, ובצדק. "בשורה התחתונה הפועל פ"ת ירדה ליגה ועל כן העונה מוגדרת ככישלון". עם זאת, הוא מסייג: "בכלים שעמדו לרשותנו נבנתה קבוצה לא רעה בכלל, שיכלה לעמוד במשימה אך נפלה ברגעי האמת".

הנפילה הייתה עם השוער וההגנה

אין ספק שאלו היו עמדות בעייתיות, אם כי מבחינתי ההגנה לא הייתה אשמה. הנפילה הייתה רק עם השוער. יחד עם זאת חשוב לציין שני משחקים, ובמיוחד בדרבי, שקאלה היה מצוין בהם והביא להפועל נקודות. בשורה התחתונה כשקבוצה יורדת ליגה אי אפשר להפנות אצבע מאשימה לאדם זה או אחר, זה כישלון של כולם.

מה הפועל צריכה לעשות כדי לשוב לליגה הבכירה ואיך אתה רואה את סיכוייה?

עם תקציב של פחות משישה מיליון שקלים אני לא רואה סיכוי להשלים את המשימה. עם ארבעה וחצי-חמישה וחצי מיליון שקלים זה יהיה מאוד בעייתי. המיליון וחצי הנוספים הללו הם שובר השוויון, כמו שראינו בעונת העלייה האחרונה.

"יצטרך סיוע"

ובאשר ליריבות?

אם מ.ס אשדוד תתכונן בצורה רצינית לעונה הקרובה, ותביא שלושה-ארבעה שחקנים מנוסים - יש לה את התשתית להצליח ולשוב בבטחה לליגת העל. יש את בני לוד שתמיד מתחרה על העלייה ומכבי אחי נצרת שמכוונת לשם. מצפה קרב מאוד קשה.

מילה לגבי הסיוע של גל חצור וגורמים חיצוניים כדי להשלים את התמונה מבחינה תקציבית?

הסיוע של גל חצור מבורך, אבל אם הבסיס יהיה שלושה מיליון שקלים וחצור יצליח לגייס עוד מיליון או מיליון וחצי זה לא יספיק. אם הבסיס יהיה חמישה וחצי-שישה מיליון שקלים, אז אין ספק שהמקפצה תהיה שוברת שוויון. גל חצור נכס למועדון.

מה הבעיה בהפועל של השנים האחרונות?

מדובר במועדון גדול שצריך בנייה מלמטה. אין בסיס לתהליכים. כיום, דורון בן דקון בעלים עם נשמה גדולה אבל בעיות התקציב והיעדר הכספים עומדים לפתחו. לב בהחלט יש לבן דקון. הבעיה של הפועל נמצאת גם בתדמית, ולמעשה הקהל הגדול הוא הגורם הכי יציב וברור שיש למועדון הזה. ירדנו, עלינו, אבל מה אנחנו עושים כמדיניות עם המועדון? בעיניי להישאר עוד עונה בלאומית זה לא אסון כאשר יש דרך ברורה פלוס ראייה ארוכת טווח, וגם הקהל יסכים איתי.

תוכל לפרט בעניין התדמית?

בעבר נעשו כל הטעויות האפשריות במחלקת הנוער, והדבר בא לידי ביטוי בכך ששחקנים פוטנציאליים כבר לא באים למחלקת הנוער כבעבר. הגענו למצב ששחקנים ביפו מעדיפים להישאר בקביליו ולא להגיע להפועל, קבוצה בליגת העל. מחלקת הנוער של הקבוצה מעבר לכביש, לעומת זאת, נמצאת בתנופה וכל קבוצה שם נמצאת בטופ ארבע מבחינת מיקומים בליגות.

אפרופו מחלקת הנוער, גם קבוצה הנוער שקעה לליגת המשנה

זה הכי העציב אותי בתום העונה. לקח הרבה שנים עד שהקבוצה חזרה לליגה הבכירה. אין הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בליגה והפועל לא הייתה גרועה השנה למרות צבירה הנקודות - היא נכנסה למערבולת והדינמיקה השלילית הכריעה אותה. לעלות בחזרה זה קשה מאוד, בטח ובטח כשיש כרטיס בודד לעלייה מכל מחוז. 

"לעלות בחזרה זה קשה"

מה אפשר לעשות אחרת?

קח לדוגמה את זאב זלצר, שבא להפועל ת"א לפני חמש שנים כמנהל המקצועי של מחלקת הנוער. הוא טיפח את שנתונים 95' עד 98' מהיסודות ולא סתם אנו רואים את הצלחותיהם כיום במחלקת הנוער. היום להפועל פ"ת אין שחקני נוער למרבה הצער שיכולים לטעמי להוליך את הקבוצה ברמות הגבוהות, אז יש לתת את הדגש על השנתונים היותר צעירים ולהסתכל חמש ושש שנים קדימה ולא שנה וחצי-שנתיים קדימה. גם בעניין השאיפות לעלות, לא יקרה כלום אם לא נעלה אבל נטמיע דרך ומדיניות לאורך זמן.

אגב, אליאס, למי שלא יודע, היה זה שהמליץ להביא את דור חוגי שהוא כישרון ענק לטעמו. כיום ממשיך אליאס לשתף פעולה עם הפועל כמסייע וכמגלה כישרונות בגילאי מחלקת הנוער.

לכתבות נוספות על הפועל פ"ת בכחול אמיתי

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...