"זוועות העולם אינם אצבע אלוהים או גזירה משמיים, כי אם מעשה ידי אדם"

01/02/2016
חדשות

ביום רביעי 27.1.16 במסגרת פעילות המרכז העירוני לתיעוד, לחקר ולהנצחת השואה הפועל באגף התרבות, התקיים אירוע לציון יום השואה הבינלאומי בהיכל התרבות העירוני בפ"ת.

עצרת האומות המאוחדות בחרה ביום ה-27 בינואר כתאריך זיכרון בינלאומי להנצחת קרבנות השואה משום שזהו יום כניסת הצבא האדום אל מחנה אושוויץ, המחנה המסמל יותר מכל את הניסיון להשמדה טוטאלית של העם היהודי. החלטה זו מהווה נקודת מפנה משמעותית מבחינה היסטורית, הן במלחמה באנטישמיות והן בהנצחת השואה, והיא מבטאת את ההכרה הבינלאומית בחשיבות זיכרון השואה כערך יסודי.

מאיה גורביץ ואור גלוברמן, תלמידות כיתה י' מתיכון בן גוריון, שירז סבח ורותם כהן, תלמידות כיתה י' מהרב תחומי ב', עמית מרציאנו וליהיא עצמון תלמידות כיתה י' מתיכון ברנר, אשר מתנדבות במרכז ומתעדות את סיפוריהם של הניצולים, הדליקו את ששת נרות הזיכרון. מיכל אשר, מנהלת המרכז, הקריאה את השיר "אני כה מורעבת", שכתבה אחת מהניצולות כשהייתה במחנות בגרמניה, שיר אשר ריגש עד דמעות.

צילום: גידי לויתן

תפילת "אל מלא רחמים" נישאה ע"י החזן יעקב בש.

ראש העיר עו"ד איציק ברוורמן דיבר על חשיבות ההנצחה ועל פעילות המרכז, ואמר: "חובה עלינו להזכיר לעולם כולו שמי שבא עלינו לכלותינו - נתנגד לו!! מדינת ישראל לעולם תישאר איתנה וחזקה אל מול האויבים הרבים שסביב לה. זוועות העולם אינם אצבע אלוהים או גזירה משמיים, כי אם מעשה ידי אדם".

איתי שונשיין סגן ראש העיר וראש מנהל התרבות הזכיר כי לפני 55 שנה נערך משפטו של אייכמן וכיום מתגלים המסמכים. משה פלדמר, יו"ר המרכז ציין בדבריו כי ביום ראשון ציינו את ט"ו בשבט, חג המדגיש יותר מכל את הפריחה וההתרעננות. ט"ו בשבט מדגיש לנו את חשיבות העבר. משמעות השורשים העמוקים כי האדם עץ השדה, עץ ככל שיש לו יותר שכבות, מסמל יותר וותק ועוצמה.

לאחר הטקס הקהל (ניצולי השואה, תלמידים, מדריכי המסעות לפולין, דור שני והציבור הרחב) צפו בהצגה "מהדקים" של תיאטרון הקיבוץ בשיתוף תיאטרון גושן. ההצגה מבוססת על סיפור אמיתי הבא להמחיש את המספר הבלתי נתפס, שישה מיליון, ועל כוחם של ילדים לחולל שינוי וליצור עבור כולנו עולם טוב יותר.

בסיום הטקס הקהל עמד לשירת התקווה.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...