"הבחירה המבוקרת"

11/04/2017
חדשות


לאחרונה נערך ביקור בשני בתי ספר יסודיים בפתח תקוה של נציגי אגף מו"פ, ניסויים ויוזמות ממשרד החינוך, בראשותה של מנהלת האגף, הגב' מירב זרביב. מטרת הביקור הייתה לעמוד מקרוב על יישום תכנית "הבחירה המבוקרת" הפועלת בעיר מזה 4 שנים.

הביקור נפתח בבי"ס "יסודות לאומנויות" במעמד ראש העיר איציק ברוורמן, גב' סיגלית הלל יאראק מנהלת אגף חינוך יסודי, גב' חני לוי סגנית מנהלת האגף, גב' רונית זכאי מפקחת כוללת של מנהל החינוך, גב' יהלומה רוזן מנהלת ביה"ס, מר אלי מור יו"ר ועד הורים מרכזי, גב' רחלי ברנרד יו"ר ועד הורים של בי"ס יסודות לאומנויות ועוד רבים.

בפתח הדברים, ראש העיר ציין את יתרונות התוכנית "הבחירה המבוקרת".  לדברי ראש העיר, ההישג המרכזי של התוכנית הינו, מתן הזדמנות ראויה לכל בית ספר לחדד את מסריו החינוכיים הייחודיים, בעיקר את אלה המצויים לצד הפדגוגיה והמדגישים ערכים ותכנים פלורליסטיים שיש בכוחם לעצב ולהעשיר את עולמם של התלמידים הצעירים.

התמונה באדיבות בית הספר

בבי"ס "יסודות לאומנויות" שמעו האורחים מגב' יהלומה רוזן - מנהלת בי"ס, על ה"מהפך" החיובי שמתרחש בבי"ס בשנתיים האחרונות. בית הספר הוותיק שינה את פניו ברוח התוכנית וגיבש ייחודיות בית ספרית המתייחסת לגוונים של תרבות. ייחודיות זו ניכרת בכל רחבי בית הספר הן מההיבט התוכני והן ומההיבט הפיזי.

תלמידי בית הספר חווים למידה משמעותית מאתגרת ויצירתית. צוות בית הספר מפגיש את התלמידים עם עולם תרבות עשיר שחושף אותם  לגוונים של תרבות. האורחים ביקרו והתרשמו עד מאוד משלושה מוקדים ייחודיים:

אקומוזיאון - מעגל החיים היהודי

אומנוטיקה - האמן פיט מונדריאן וגופים הנדסיים

מחול - מצולעים בתנועה

מוקדים אלה הטיבו לתאר את הייחודיות של בית ספר "יסודות לאומנויות", שכאמור מזמן לתלמידיו למידה מיטבית בתכנים של מורשת, ציונות ולמידת חקר תוך שילוב האומנויות ככלי למידה בתחומי הדעת השונים.

גב' סיגלית הלל יאראק – מנהלת אגף חינוך יסודי, התייחסה למודל הבחירה העירוני בעבר, בהווה וכמובן עם הפנים לעתיד. סיגלית סקרה את התפתחות התוכנית בראייה רב שנתית, היא ציינה את הישגיה, את הקשיים שנלווים לתוכנית וכן את האתגרים שהתעוררו כתוצאה מיישומה. עוד ציינה סיגלית כי, כיום התוכנית מוטמעת בעיר והיא הפכה לשפה שגורה ומהווה חלק מרכזי מהתרבות העירונית, כמו כן, האגף לחינוך יסודי ערוך להתמודד עם  אתגרי העתיד שהיא מביאה בכנפיה.

החלק השני של הביקור נערך בבי"ס "קפלן - קמפוס ליזמות". גם בית ספר זה, נמנה בין בתי הספר הוותיקים בפתח תקוה, אך  מנהלת בית הספר, הגב' טלי טולדנו והצוות שאיתה הצליחו ליצור ברחבי בי"ס, חדרי לימוד וסביבות למידה המשקפים פדגוגיה עדכנית אשר מזמנת למידה יצירתית ומגוונת.

בי"ס קפלן מחנך ל"יזמות" וזה ייחודו. דברי הפתיחה של המנהלת, גב' טלי טולדנו, הבהירו את התפיסה החינוכית  הייחודית של בית הספר: "לומדים  מהחיים וחיים תוך כדי למידה", על שתי משמעויותיה:

א. התלמידים לומדים גם בבית ספר, אבל ממש לא רק, שהרי כולנו לומדים בכל מקום ובכול זמן (24/7 ...). בהתאם לכך, בית הספר "קפלן", מאפשר לתלמידיו ללמוד לא רק במרחבי הכיתה הקלסיים, אלא הוא "יוצא מהקופסה" וכל האתרים הסמוכים לבית הספר טובים וראויים לשמש כמרחבי למידה. וכך מקומות כמו גן החי, מוזיאון לאמנות במתחם יד לבנים, הקניון הגדול, בית חולים "שניידר" הופכים למרחבי למידה  חוץ כיתתיים שבהם מתקיימת למידה רב-תחומית באופן סדיר.

ב. הצוות החינוכי לומד ומעורב בחיי הקהילה בכלל והתלמידים בפרט, הרבה מעבר לשעות הלימודים.

האורחים ביקרו בכיתות ובמסדרונות שגם בהם מתבצעת למידה, שוחחו עם התלמידים ושמעו מהם על התהליכים המובילים ליזמות:

בכתה א' השיעור הוקדש לתכנית "גיבורי על" שפותחה על ידי צוות בית הספר. הילדים סיפרו על התכונות המיוחדות והחזקות שיש להם, וכשנתקלים בקושי הם לא מתייאשים, ממש כמו גיבורי העל, הם משתמשים בחזקות שלהם כדי להיחלץ מהקושי וגם לעזור לחברים.

קבוצה של תלמידי כתות ו' שבחרה לעסוק בתחום הרפואה סיפרה לאורחים כי הם זיהו  צורך ספציפי בחדר מיון ילדים, רבים המגיעים למיון נאלצים לבלות שעות מרובות עד שהצוות הרפואי מתפנה אליהם ולכן קבוצה זו פועלת להוצאת ערכת משחקים ושעשועונים שיעזרו לילדים החולים, להעביר את הזמן באופן נעים וקל יותר.

כאמור, המסר העיקרי של בי"ס "קפלן" הינו: "חינוך ליזמות אינו מקצוע אלא יסוד מארגן הכרחי בחיי היום יום". ואכן המפגש של האורחים עם התלמידים וצוות המורים שיקף נאמנה תפיסה זו. כזכור, בי"ס "קפלן" הינו זוכה פרס חינוך ארצי לשנת תשע"ו על עשייה פדגוגית ייחודית וחדשנית והוא מועמד לפרס חינוך ארצי.

הביקור הוכתר כהצלחה וניכר כי האורחים התרשמו מהתרגום הייחודי והיצירתי של מימוש התוכנית "בחירה מבוקרת" בעיר.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...