"את השואה לא ניתן להסביר - אבל חובה לספר"

11/04/2018
חדשות


לקראת יום השואה ארחו תלמידי ישיבת אמי"ת אלירז בפתח תקווה את איש העדות והעיתונאי נח קליגר.

נח קליגר בן ה-92, תושב תל אביב, נפגש עם תלמידי החטיבה העליונה. הוא שיתף אותם בעדותו האישית ובסיפור חייו המטלטל, לאחר שנשלח בגיל 16 לאושוויץ והתמודד עם רעב ומחלות.

צילום: אמי"ת

בסיום השיחה התלמידים צפו יחד עם נח בסרט אודותיו הנקרא "להתאגרף לחיים". הסרט מתאר איך נכנסו קציני האס אס לצריף באושוויץ ובקשו לדעת מי מהיושבים בו מומחה באגרוף. נח שלא היה לו מושג בתחום הניף יד והשתלב בקבוצת מתאגרפים שנבחרה לשעשע את הנאצים ואת מפקד המחנה חובב האגרוף, וכך בין השאר ניצל.

נח סיפר לתלמידים כי הבטיח לעצמו שעם שחרורו מהמחנה ייקח על עצמו לספר את מאורעות השואה כשליחות ויהיה ציוני פעיל, וכך אכן היה. נח הדגיש בפני התלמידים: "את השואה לא ניתן להסביר - אבל חובה לספר, כדי להעביר הלאה את הזיכרון מדור לדור".

נתנאל מימון, תלמיד כיתה י"ב: "לחשוב שנח, שחווה את השואה כנער בן גילנו, חווה את החוויות הקשות הללו - זה ממש בלתי נתפס. חשוב כל כך שהגיע אלינו".

התלמידים, אשר האזינו בקשב רב לסיפורו של נוח, שאלו אותו שאלות רבות, ולפני סיום העניקו לו במתנה את ספרו של חגי בן ארצי "מגילת ששת הימים", בצירוף הקדשה חמה.

שגית אלמליח, רכזת פרויקטים בבית החינוך: "המפגש של התלמידים עם נוח היה מרגש ועוצמתי - מפגש של העברת לפיד הזיכרון לדור הבא, דור העתיד של המדינה, שיזכור וינציח את ששת המיליונים".

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...