80 לחווה החקלאית בפתח תקוה

22/03/2015
חדשות

לרגל ציון 80 שנים להקמת בית הספר החקלאי, אשר הוכרז כאתר לשימור מורשת ישראל, התקיים כנס בוגרים לדורותיהם ביום רביעי כ"ז באדר 18.3.2015, בחווה החקלאית רחוב קפלן 34 פ"ת.

האירוע התקיים במעמד רה"ע איציק ברוורמן, סגנו וראש מינהל החינוך איציק ישראל, חבר המועצה אודי ויזנר ראש אגף גנים ונוף, חבר המועצה ישראל פרידמן, עומרי שלמון מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת, בני משפחת רביו ובוגרי בית הספר.

במהלך האירוע המרגש נשאו דברים ראש העיר עו"ד איציק ברוורמן, נציג הבוגרים עודד איתן (אח של רפי איתן), רחל רבין-יעקב אשר נשאה דברים והקריאה את המנון החווה, ועומרי שלמון מנכ"ל המועצה לשימור אתרים. עוד הופיעו תלמידי בית ספר ביאליק בקטעי שירה ומשחק.

צילום: יוני בארי

ראש העיר, איציק ברוורמן אמר בדבריו: "כילד, למדתי בחווה, הכרתי את שדותיה ואת חדוות העשייה בה, אך סיפורה ההיסטורי של החווה החקלאית נסתר אז מעיניי, ורק בהמשך גיליתי עד כמה הוא עשיר ומרתק. ראשיתו עוד לפני קום המדינה ב 1934 עת הגברת רוזה כהן יזמה את הקמת בית הספר החקלאי המחוזי ראשון של זרם העובדים... בית הספר הגשים את החזון של עבודה ולמידה. עבודת כפיים לצד רכישת ידע. בית הספר גידל נוער עובד ולומד, נוער חרוץ- חוקר, חולם ולוחם".

צילום: יוני בארי

עודד איתן שהיה במחזור האחרון של בית הספר אמר: "בית הספר המחוזי סגר את שעריו בחודש אפריל 1948, בטרם יבשה הדיו על תעודות הגמר שלנו – אנו, בוגרי המחזור האחרון, כבר מצאנו את עצמנו לוחמים בשורות הפלמ"ח, בשדות הקרב של תש"ח. בית הספר היווה תחנה בעלת חשיבות בדרכה של הציונות החלוצית המגשימה, ומילא שליחות חינוכית מן המעלה הראשונה. אנו – בוגרי ותלמידי בית הספר המחוזי בגבעת השלושה, זוכרים בהערכה רבה את ימי חיינו המכוננים, כאן, במקום הזה, ומוקירים את העושים במלאכת החינוך, ממיטב המורים והמחנכים של התקופה ההיא, מורים שראו עצמם שליחים העושים לעיצוב פני הדור הצעיר – אל מול פני התקופה".

צילום: יוני בארי

בסיום האירוע נחנכה השדרה המרכזית על שם רוזה כהן - אמם של יצחק רבין ורחל רבין יעקב, מיוזמות ומייסדות ביה"ס החקלאי. במעמד המרגש נכחו רחל רבין ובנה יפתח, וכן דליה רבין.

האירוע הופק ע"י לשכת הדובר והמחלקה לשימור אתרים של עיריית פתח תקוה ובשיתוף הנהלת החווה החקלאית והמועצה לשימור אתרים.

צילום: יוני בארי

מעט על החווה:

בית הספר נוסד ב 1934 לצד קיבוץ גבעת השלושה הישן, ביוזמת רוזה כהן- אמם של יצחק רבין ורחל רבין יעקב, וגם נקרא על שמה לאחר פטירתה בשנת 1937. היה זה בית הספר החקלאי המחוזי הראשון של זרם העובדים. לשם הקמתו רכשה הקרן הקיימת לישראל את הקרקע עבור בית הספר והתקיימו בו לימודי חקלאות במספר ענפי משק - גידולי שדה, גפן, הדרים, לול, רפת, עיזים ומכוורת. תלמידים שהתגוררו רחוק, למדו במקום בתנאי פנימייה.

בין בוגרי ביה"ס ניתן למנות את יצחק רבין, רפי איתן, מאיר עמית, ישעיהו גביש, חיים גורי, נתן יונתן, שאול ביבר, מתי מגד, זאב חבצלת, רחל רבין, רחבעם זאבי, משה נצר ועוד.

כיום פועלת החווה לחינוך חקלאי ולימודי הסביבה. תלמידי פתח תקוה מגיעים לחווה לשיעורים מעשיים בנושא חקלאות, ובאמצעות עבודת האדמה מחזקים את הקשר בינם לבין הטבע.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...