1950 - ילדי עובדים מתחילים ללמוד

01/09/2014 | ניסים קלדרון
חדשות

במסגרת פרויקט פתיחת שנת הלימודים של פורטל פ"ת, חוזר ההיסטוריון ניסים קלדרון 64 שנים אחורה – אל מיטב הנוער שגדל במלאבס.

יודע אני, שאותם תלמידים המופיעים בתמונות המצורפות לכתבה, יתרגשו ובמנהרת הזמן יחזרו לשנת 1950 - השנה בה החלו את שנת הלימודים הראשונה שלהם, בבית הספר "ילדי עובדים ע"ש משה הס", הקיים עד עצם היום הזה ברחוב קרן קיימת פינת רחוב שפירא בפ"ת. ההתרגשות אז כמו היום הייתה זהה, בפעם הראשונה פוגשים חברים חדשים, הסביבה זרה, אך ככל שחולף הזמן נוצרת לה סוג של חברות אותה לוקח הילד משך כל חייו. בית הספר "הס" הוציא מתוכו את מיטב הנוער הפתח-תקוואי. צר העמוד מלהכיל את שמותיהם, אך לכיתה א' אליה הגעתי לאחר ליל נדודים, הצטרפו גלילה, דיצה, יפה, גבריאלה, יעל, אבישג "שאגי" ז"ל, דרור קשטן, יחזקאל בן טובים, אמנון פולישוק  ז"ל, חזי קלר ז"ל, דב וולקן, רוני שמחי, גדעון מרקוס ויוסי רזניק. יחד למדנו את אותיות ה- א',ב'. יחד שיחקנו כדורגל סמרטוטים במגרש הברושים הצמוד לכיתה בה למדנו: קרוא וכתוב אצל המורה ציפורה, מוסיקה אצל המורה לנגינה המיתולוגי רפאל אוליבר, חקלאות אצל המורה יחזקאל טנא והתעמלות אצל אברשה גינזבורג. יחד חששנו מהמנהל צבי קלמן ושלחנו בקנאה מבט לעבר בוגרי בית הספר יעל וולקן, ליפניק, יורם אוברקוביץ' ז"ל, אבשלום שמחי ומי שניהל את התעמלות הבוקר - משה אשכנזי ז"ל. יחד הלכנו לשחק כדורגל בהפועל פתח-תקוה אצל המאמן יעקב קרלינסקי ומנהל הקבוצה עמנואל "מליקו" אופיר ז"ל.

חלפו להם 64 שנים של זיכרונות והיום, כמו בעבר, נפתחה שנת הלימודים החדשה. אותם חששות, אותו המתח. אך הפעם החוויה הבלתי נשכחת עברה על נכדינו, כפי שחוו גם ילדינו, ולכם הדור הצעיר ילידי שנת 2008, שהחלו היום את שנת הלימודים הראשונה בחייהם - אנו ילידי שנת 1944 מאחלים שנים של לימודים בהצטיינות ומעבירים לכם מסר: תהנו מכל רגע של לימודים וחברות חדשה. חברות שתלווה אתכם יחד עם הזיכרונות שתצברו משך כל חייכם.

בתמונות - באדיבות המוזיאון של ניסים קלדרון: תלמידי שנתון 1944 בבית הספר "ילדי עובדים ע"ש משה הס".

שתף ב-

תגובות

אנו היינו קבוצת ילדים ממעש שלמדו בבית ספר הס בשנות החמישים
ולמדנו אצל אותם מורים שהוזכרו כאן, מאוד ריגש אותי, המורה יחזקאל והמורה רפאל, המנהל צבי, ואברשה המורה לספורט היו גם שלנו, והמחנכים שלנו לאורך השנים היו שמעון ותמר, חמישים ושלושה ילדים היינו בכיתה, ואיזה כבוד היה לנו אל המורים ולבית הספר, זוכרת הכל, ובאתי עם ילדי לפני זמן רב להראות להם היכן למדתי, והופתעתי לראות כמה החצר והמבנים הסוגרים עליה נראים קטנים, לעומת מה שזכרתי, הייתי מאוד שמחה לראות עוד תמונות מאותן שנים, לצערי מה שצילמו אז היתה רק תמונת סוף שנה. היו תלמידים משעריה, למדו איתי אילנה שימחי, ארנונה ותמר מלמד, אבשלום, הבן של השרת, משיכון עממי, מפתח תקוה, ובודאי עוד, אשמח לעוד...תודה.
אכן התרגשתי לקרוא את הכתוב - 21/12/2015
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...