130 שנים לבית הספר פיק"א בפ"ת

13/10/2016
חדשות

ב- 8 בנובמבר בשעה 19:00 יתקיים אירוע מחווה למוסד החינוך הוותיק בפתח תקוה - בית ספר פיק"א ע"ש דוד חיון.

בית הספר נוסד לפני כ- 130 שנה בתמיכתו של הברון רוטשילד. סיפורו המרתק של בית ספר פיק"א, אחד הראשונים בארץ ישראל בעת החדשה, מגלם בתוכו את התהליך שעברה המושבה פתח תקוה, מלימוד מסורתי ב"חדר" אל החינוך הלאומי- עברי- חילוני בבית ספר המעורב לבנים ולבנות.

בתחילת המאה ה- 20 בית הספר שכן במבנה ברחוב רוטשילד פינת פיק"א עד שעבר למבנה החדש ברחוב ביל"ו, בו הוא פועל עד היום. הבניין ברחוב רוטשילד-פיק"א הינו אחד הבניינים הוותיקים והיפים בעיר, והוא מוכרז לשימור. בזמן הקרוב יוקם בו בית תרבות המשמר והמציג את אוצרות התרבות מעברה המפואר של פתח תקוה, וחלקו יוקדש לאוספיהם של אושיות תרבות מקומיים, ביניהם נתן יונתן, סמי פרג' ונחום היימן.

האירוע יתקיים במעמד ראש העיר איציק ברוורמן וסגנו איתי שונשיין, ראש מנהל התרבות, ויופק ע"י מנהל התרבות בניהולה של דרורית גור אריה, מנהלת מנהל התרבות וקריית המוזיאונים. האירוע יתקיים בשיתוף בית חינוך פיק"א שתלמידיו מכינים תערוכה "עבר הווה עתיד".

עוד ייטלו חלק באירוע: מקהלת בית חינוך פיק"א בניצוחה של אסתר ברנשטיין, שחקני מוזיאון ראשונים לתולדות פתח תקוה שישתתפו בקטעי קריאה ומשחק, יוצגו צילומים וזיכרונות השמורים בארכיון לתולדות פתח תקוה, ויתקיים רב שיח בהשתתפות בוגרי בית הספר. בין המשתתפים ברב שיח: מרים ספקטור-בלאו, פרופ' נאוה אפשטיין, פרופ' ישראל פינקלשטיין, עו"ד דני יערי, גברי לוי ויואל גבע. את האירוע ינחה איש גלי צה"ל מולי שפירא.

ראש העיר איציק ברוורמן: "130 שנים לבית ספר פיק"א זהו אירוע מיוחד שראוי לציין. בית הספר עצמו שכן במבנה מרשים אשר הוכרז כמבנה לשימור, וסיפורו ההיסטורי של בית חינוך פיק"א הוא בעצם סיפורה של המושבה הצעירה. אנו נמצאים בראשיתו של תהליך לשימור המבנה והפיכתו למרכז תרבותי וחברתי, בעל תוכן ועניין שיציג את פועלם של אושיות תרבות מקומיות".

איתי שונשיין, סגן רה"ע וראש מנהל התרבות: "סיפורו של בית ספר פיק"א, ממוסדות הלימוד העבריים הראשונים בארץ ישראל בעת החדשה, מגלם בתוכו את התהליך שעברה המושבה פתח-תקוה. מעבר למורשת האדירה של המוסד הוותיק הזה, בתמיכתו של ראש העיר ברוורמן, נחל בקרוב בעבודות השיקום בבית פיק"א, במטרה לשמר את המבנה ההיסטורי והייחודי הזה ולהסב אותו לבית תרבות בו יונצחו פועלם של יוצרים ואמנים מקומיים".

בית חינוך פיק"א, הוקם בזכות תרומותיו של הברון רוטשילד ונקרא בתחילה "בית ספר הברון". כאשר רוטשילד העביר את עסקיו לברון הירש, קיבל בית הספר את שם החברה שלו יק"א, ולימים פיק"א.

יק"א = Jewish Colonization Association

בשנת 1924 הפך ל- פיק"א = Palestine Association Colonization

ועוד תזכורת: דוד חיון האגדי, היה מנהל ביה"ס בין השנים 1947-1904. בשנת 1909 הוא החליט כי ביה"ס יהיה בי"ס מעורב, צעד שהיה נועז באותם ימים.

כיום מנהלת את בית החינוך פיק"א הגב' גילת אנג'ל.

(התמונות באדיבות הארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני. לא ידוע מי הצלם)

לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים (בעלות 25 ₪), יש לפנות לאחר חול המועד סוכות: 03-9052349/50.

שתף ב-

תגובות

ק.ק.ל 10 פתח תקווה
אשמח להשתתף בארוע לבית ספר פיקא, אבקש לקבל תוכנית 0527566046
יפה סגלוביץ (דוידוביץ לשעבר) - 19/10/2016
שתף ב שתף ב
תגובה ליפה
לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים יש לפנות לאחר חול המועד סוכות: 03-9052349/50.
מנהל מערכת - 19/10/2016
שתף ב שתף ב
היכן יתקיים האירוע?
היכן יתקיים האירוע?
צביקה פיקובסקי - 05/11/2016
שתף ב שתף ב
לצביקה
ניתן לפנות בטלפון שרשום בכתבה לצורך קבלת כל הפרטים
מנהל מערכת - 05/11/2016
שתף ב שתף ב
תמונת קבוצת רודי הדבש בראשותו של אליהו ירקוני
אימי, עליזה גולדנשטיין, ראשונה מימין בשורה האמצעית. בספר זיכרונותיה אימי ציינה תמונה זו: "...תמונה של כתה וו בבית ספר פיק"א שרדתה דבש במכוורת של אדון אליהו ירקוני ,שלימד שם שיעורי טבע. זו הייתה תמונה של כתתי שלי ,ואני הייתי מצולמת עם כיתתי בתלבושת המיוחדת לטיפול בדבורים ". התמונה הזו נמצאת גם אצלנו באלבום של אימי . מאחורי התמונה ישנה חותמת : "המועצה המקומית פתח תקווה - מחלקת החינוך"
שפרה ברנפלד - 07/11/2016
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...