תקנות משרד הבריאות למטבחים מוסדיים

05/06/2020
עסקים וכלכלה

עסקים המעניקים שירותי הסעדה, מזון או מפעלי מזון, נדרשים לרישיון עסק ורישיון יצרן. לשם כך הם צריכים לעמוד בכל התקנים המחמירים של משרד הבריאות. המאמר יעסוק בתקנות אלו וכיצד אפשר לקבל ייעוץ ותמיכה.

מהן דרישות התקן?

תכנון מטבח למסעדות חייב להיעשות על פי תקן כדי לקבל אישור יצרן משרד הבריאות. ראשית יש לעמוד בכל התקנים של חיבור לחשמל וגז, צנרת המים, ניקוז, איטום ומערכות לכיבוי אש. שנית, יש לדאוג למערכות קירור ומשטחי עבודה. המזון חייב להיות טרי ונקי וכשאתם מבשלים, אופים ומאחסנים את המרכיבים החשיבות של שמירת הטריות היא גדולה. תכנון מטבח למסעדה אינו קל. יש לתכנן את הציוד שתכניסו למטבח על פי הבטיחות והתקינות שלו ועל פי החיבור שלו לתשתיות.

על פי התקן המטבח התעשייתי חייב להיות מבטון, בפנים אפשר לעשות שימוש בקירות גבס אך עם חיפוי של קרמיקה. הריצוף חלק וללא חיפוי בשיפוע לתעלת ניקוז. בנוסף, הדלתות והחלונות צריכים להיות אטומים, הצנרת מחוברת למים קרים וחמים ולביוב, מערכת מיזוג, תאורה ללא כבלים חשופים עם חיפוי הגנה לשברים ולחרקים. בחוץ צריכה להיות גישה לחדר האשפה, ביוב נקי משמנים ומכוסה והקפדה על גובה לפי התקן של אזור הייצור והאחסון.

איכות המזון ושמירה על טריותו

המטבחים המוסדיים חייבים לשמור על תנאי היגיינה קפדניים הן של המשטחים, הן של הציוד והכלים והן של המזון. יתרה מכך, כדי למנוע הרעלת מזון החשיבות של תנאי התברואה מחייבים הפרדה בין מזון גולמי למבושל, הפרדת כיורים וכלים באמצעות חלוקת המטבח לאזורים. בין האזורים צריך להיות מעבר ויכולת להזיז את הציוד בקלות כאשר מנקים את המטבח. אסור שהמשטחים והציוד יכילו חומרים רעילים כמו נחושת או עופרת או חומרים מחלידים, ולכן במטבח צריכים להיות משטחי נירוסטה. אין להשתמש גם בעץ מכיוון שהוא סופח מים.

תהליך קבלת רישיון עסק יצרן

כפי שנאמר, כדי להתחיל להפעיל עסק המייצר מזון יש לעמוד בכל התקנים של משרד הבריאות. התהליך אינו קל ועלול להתמשך ללא ייעוץ מתאים. עירית ראג'פורקר מעניקה ייעוץ למסעדות באופן מקצועי ומהימן כך שתוכלו לעבור את הבדיקות של הרשויות המקומיות על מנת לפתוח את העסק. כמובן שחל איסור לפתוח עסק כזה ללא רישיון והענישה על כך היא קנס כספי גדול. על מנת להימנע מתסבוכות ועימותים עם הרשויות ולהתכונן בצורה הטובה ביותר חייבים להיוועץ עם מומחה בתחום כמו עירית תכנון מערכות מזון. זוהי חברה וותיקה, מובילה ומנוסה בתחום שמעניקה ליווי, תמיכה ותכנון מהצעד הראשון ועד לקבלת הרישיון. כמומחים הם יודעים מהן המידות, המרחקים, הציוד וכל מה שצריך לדעת על פי התקן והם מעודכנים גם במידע חדש. השירות שלהם  בא לידי ביטוי ביחס האישי והידע הרב הוא בדיוק מה שצריכים כאשר מתכננים מטבח.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...