תערוכת מחול חדשה במוזיאון פ"ת לאמנות

21/05/2014
חדשות


תערוכת מחול בינלאומית ראשונה מסוגה תוצג במוזיאון פתח תקוה לאמנות ותציע לקהל חוויית צפייה יוצאת דופן.

צעדים בוני אמון – היא תערוכה ראשונה מסוגה בישראל, הבוחנת את יחסי הגומלין בין מחול לאמנות חזותית, בהקשרים היסטוריים, חברתיים ופוליטיים. התערוכה, שנעה על קווי התפר שבין המחול והכוריאוגרפיה, האמנות והמוזיאון, מפנה מבט מעמיק אל הדיאלוג המרובד שמתהווה בשנים האחרונות בין המחול העכשווי ובין מוזיאונים לאמנות עכשווית - על רקע חדירתו מחדש של המחול למרחב הציבורי ובתוכו החלל המוזיאלי.

לדברי דרורית גור אריה, מנהלת ואוצרת ראשית של המוזיאון שאצרה את התערוכה יחד עם אבי פלדמן, גובשה התערוכה סביב שני צירים מרכזיים: המרחב הציבורי והקהילה, במטרה לבחון את הקשרים המורכבים הנרקמים בין עבודות אמנות ליצירות מחול ובינן לבין סוגיות חברתיות ופוליטיות. גור אריה הוסיפה כי אחד האתגרים המעניינים שעמדו בפניה היה איך מפיקים תערוכה על מחול במוזיאון. "חשוב לי לייצר כל הזמן דרכים נוספות ומאתגרות בחוויית הצפייה של הקהל. מחול במוזיאון נראה לי מרתק הן לקהל והן לרקדנים, מעניין יהיה לראות את הדינמיקה שתיווצר בכל פעם מחדש", מסרה גור אריה. את האתגר הזה הציבה גור אריה גם בפני יסמין גודר וארקדי זיידס- כוריאוגרפים ישראלים שזכו להצלחה בישראל ובעולם, והזמינה אותם ליצור יצירות מחול במיוחד לתערוכה ולחלל המוזיאון.

העבודות, הכוללות וידיאו, קולנוע, צילום, מיצב ומחול נוצרו על-ידי כוריאוגרפים ועל-ידי אמנים חזותיים שהמחול הוא בעבורם כלי לרפלקסיה אישית או לפעולה בהקשר הקהילתי. לצד התערוכה יתקיימו פעולות במרחב הציבורי, בשיתוף עם קהילת תושבי העיר פתח תקוה. עו"ד איתי שונשיין, סגן ראש העיר וראש מינהל התרבות, בירך על המהלך של המוזיאון ומסר "אני מברך על פתיחתה של תערוכת המחול צעדים בוני אמון שהינה חדישה וייחודית. מינהל התרבות בעיר, על אגפיו השונים, מציע עושר תרבותי למגוון האוכלוסיות ובכוונתי להמשיך ולהרחיב את פעילויות התרבות המוצעות לציבור הרחב במגוון התחומים". 

CLIMAX - יצירתה של יסמין גודר. צילום: תמר לם

בתערוכה יוצג מגוון רחב של יצירות העוסקות במחול ובתנועה, פרי יצירתם של אמנים, יוצרי מחול וכוריאוגרפים, ישראלים ובינלאומיים. CLIMAX - יצירת המחול החדשה של יסמין גודר, תועלה בבכורה עולמית בתערוכה, ותוצג אך ורק במסגרתה. היצירה המתמשכת, שאורכה כשלוש שעות, תבוצע על-ידי קבוצת המחול של גודר, לפרקים, בחלל המוזיאון, לאורך תקופת התערוכה ותזמן לקהל חוויית צפייה יוצאת דופן. מועדי המופעים יפורסמו באתר האינטרנט של המוזיאון.

ארקדי זיידס יציג את יצירתו החדשה "תרגול תפיסה" במיצב וידיאו גדול מימדים שמשלב בין צילומים מארכיון ארגון "בצלם" לכוריאוגרפיה שיצר.

פרויקט מעניין נוסף שיוצג בתערוכה ומשלב את תושבי העיר פתח תקוה הוא הפרויקט של חברי קבוצת ממזה (הכוריאוגרפים יאניס מנדפוניס, פבריס מצליח, מאי זרחי). ממזה מתחקים ביצירתם אחר הקשר בין תרבות למרחב הציבורי בניסיון להגדיר קהילה. הקבוצה פועלת בקרב קהילות בתרבויות שונות ברחבי העולם, במטרה לבחון את כוחן של אמנויות הבמה והאמנויות החזותיות לקידום ידע ושינוי חברתי. בפרויקט ASINGELINE, התגלמות חזותית של מחשבה בפעולה, קו אדום, שמסמן את תנועת הגוף ונועד לחבר ולקשר, נמתח בין במת המחול או מרכז התרבות לבין המרחב הציבורי, באמצעות סרט הדבקה. הכוריאוגרפים יוצאים מן הבמה אל הרחוב, ואל בתי התושבים המקומיים ומאתרים יחד איתם נקודות של מגע ושל קשר. עד כה סימנו חברי הקבוצה יותר משמונה קילומטרים של קו אדום בערים שונות באירופה ובאפריקה, וזו פעילותם הראשונה בישראל, במסגרתה, מתחה הקבוצה קו אדום בין מוזיאון פ"ת אל המרחב העירוני שסביבו בשיתוף עם תושבי העיר. הקו האדום, הוא חיבור פיזי-מנטאלי בין קהילות ותרבויות כאן ובעולם, וככזה הוא מגלם בחומר שאלות של זהוּת, ניידוּת ונוודוּת, לוקאליוּת וגלובליוּת. לצד הפרויקט במרחב הציבורי בפ"ת, מוצגים בתערוכה הקרנה של תצלומי סטילס ווידיאו תיעודי מתוך הפרויקט שלהם בקהילות שונות ברחבי העולם.

מתוך עבודת הוידאו ROSAS של האמנית האיטלקיה מרינלה סנאטורה

ביום שבת - 24 במאי בשעה 11:00, יקיימו חברי הקבוצה באודיטוריום המוזיאון רב-שיח פתוח לקהל, בנושא אמנות וכוריאוגרפיה במרחב הציבורי. בשעה 12:00 יתקיים שיח גלריה עם האמנית אלונה הרפז והאמן הספרדי סרג'יו פרגו.

הציבור מוזמן - הכניסה חופשית.

בתערוכה משתתפים: טרייסי אמין, יסמין גודר, דן גרהאם, אלונה הרפז, מרי ויגמן, ארקדי זיידס, נבט יצחק, קבוצת ממזה, באבט מנגולט, מרינלה סאנטורה, סרג'יו פרגו, אנה ק.א., מייק קלי.

פתיחת התערוכה: יום חמישי, 22 במאי בשעה 20:00. 

מוזיאון פתח תקוה לאמנות נמצא ברחוב ארלוזורוב 30, פ"ת.

התערוכה תינעל ב- 6/9/2014.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...