תא משפחתי חי - פרשת "בלק"

15/07/2016 | רם פז הכהן
חדשות

שלום לכולם,

הפרשה שלנו – "בלק" עוסקת בחשיבותה של המשפחה היהודית וקדושתה, ומעלה כמה שאלות ששווה לשאול את עצמנו על הפתיחות וגבולותיה.

במבט ראשוני, אין אדם יותר ליברלי, נאור, וחפשי מבלעם – כל אקזיט שלו על קללת עם או ברכה גורף מיליונים, הוא בחר בצורה חופשית לחלוטין לחיות את חיי המשפחה שלו עם האתון שלו, וגם רוחניות מיסטית בכלל לא חסרה לו. אז כיצד דווקא אדם כזה עומד מתפעל ממחנה ישראל ה"חשוך" וה"איראני" שחי עם אשה אחת, משאיר את חיי האישות שלו בתוך חדרי אהלו ללא הבלטה חיצונית, מוליד כמות ילדים שלא מאפשרת פיתוח עצמי – האין זה ההפך הגמור מכל משנתו הגאה בפתיחותה?

בלעם מבין שבעוד הוא עסוק בסיפוק יצרים תמידי ואגואיסטי, בו לא משנה באמת למי אתה מפנה את הכלי היקר ביותר שנתן לך הבורא – כח ההולדה והוספת החיים. עם ישראל עסוק כל הזמן בהוספת חיים "מי מנה עפר יעקב ומספר את רבע ישראל" – הקב"ה סופר את רביעותיהם של ישראל – הוא מלווה כל תא ותא שמתפתח והופך לתינוק חי ובריא לזוג הורים שהיו שותפים טבעיים להבאתו לעולם ועשו זאת כל אחד בשביל השני אף מעבר לתשוקתם הטבעית אישית.

ממילא כשבלעם "מתעשת" וכמו רשע שרק רוצה להרע מנסה לשבור את התא המשפחתי הכל כך יפה של היהודים ע"י תהלוכת ענק של בנות מדין שכל מטרתן שיזרקו את נשיהם ואת החיים שהביאו, וילכו אחרי ההנאה הרגעית לאבדון.

האם אנחנו כחברה מספיק אמיצים כדי להתעלות מעל הנהנתנות העצמית – המינית שכל מטרתה לספק אגואיזם נמוך באדם? האם אנו מספיק מבינים את חשיבות הנאמנות והבאת החיים לעולם בשיתוף עם בורא העולם? האם אנחנו כאומה מסוגלים להציב תפיסה ערכית שתלמד את העולם כולו כיצד בונים בית חי שמקדש את החיים?

אלו שלוש שאלות שאולי אף אחד לא שאל עד עכשיו אבל הגיע הזמן שיישאלו וינתנו גם תשובות...

שבת שלום ומבורך!

לדף הראשי של פרשת השבוע לחצו כאן


שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...