שרשרת של 14 מגנטים נשלפה מקיבתה של ילדה בת שלוש

20/12/2016
חדשות


מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים בפ"ת שלפו לאחרונה שרשרת של 14 מגנטים חזקים מקיבתה של ילדה בת שלוש.

הילדה הופנתה למרכז שניידר ע"י רופאה בקהילה לאחר שבלעה את המגנטים ובצילום הבטן, זוהו המגנטים, 'מגנטי אדמה' (earth magnets), צמודים אחד לשני, בקיבתה. פעולת הוצאת המגנטים הייתה דחופה ביותר, משום שתוארו בספרות מקרים בהם המגנטים שיצאו מהקיבה "תפסו" לולאת מעי וגרמו לנקב בדופן המעי הגורם לזיהום בטני קשה ואף מוות.

ד"ר ארי סילברמינץ שולף את המגנטים (צילום: דוברות מרכז שניידר)

הילדה הועברה למכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד בשניידר, בראשות פרופ' רענן שמיר,  שם הורדמה לצורך בדיקת גסטרוסקופיה (בדיקה של הקיבה עם סיב אופטי) בניסיון לאתר את המגנטים. הפעולה בוצעה על ידי ד"ר ארי סילברמינץ, רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולגיה במרכז שניידר, הרופא המרדים ד"ר דימיטרי שמאין ואחות במכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז שניידר, תמרה גולקרוב.

בדיקת הגסטרוסקופיה גילתה את המגנטים בהמשך התריסריון, בקצה טווח ההגעה של האנדוסקופ. בפעולה עדינה וזהירה, שלפו הרופאים את שרשרת המגנטים, אשר נמשכה לקיבה ומשם הוצאה בשלמותה. לאחר הוצאת המגנטים וההתאוששות מההרדמה, שוחררה הילדה בבריאות שלמה מבית החולים, ללא צורך בניתוח.

כאמור, הסכנה הטמונה בבליעה של מספר מגנטים היא שהכח המגנטי ימשוך את החלקים השונים בין שתי לולאות מעי ש"יתפסו" ביניהן. במקרה כזה נפגעת אספקת הדם ללולאת המעי המעורבת, ועלול להתפתח נמק ולהביא אף להתנקבות של המעי. מצב זה גורם לזיהום חריף בחלל הבטן ולצורך בהתערבות ניתוחית דחופה הכוללת כריתה של החלק בו התפתח הנמק.

לדברי ד"ר ארי סילברמינץ, רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים: "בליעת גופים זרים על ידי ילדים קטנים הינה לצערינו תופעה נפוצה, אשר עלולה לסכן את הילד. חשוב לציין כי בליעה של מגנטים, במיוחד 'מגנטי אדמה', שהינם מגנטים חזקים ביותר, מסוכנת במיוחד, שכן המגנטים עלולים לגרום לנזק משמעותי במערכת העיכול של הילד ולהעמיד את חייו בסכנה. אנו במרכז שניידר חוזרים וממליצים להורים להרחיק מגנטים אלו מילדים קטנים, ובכל מקרה של חשד לבליעה, להגיע באופן מיידי לבית החולים". 


שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...