שיפוץ בית הכנסת הגדול בפ"ת עובר לשלב הבא

07/07/2019
איכות חיים


הוצגו עבודות השיפוץ והשיחזור של בית הכנסת הגדול "אוהל יעקב" ברחוב חובבי ציון בפתח תקווה.

לפני כשלוש שנים, לאחר עבודות הכנה ותכנון, החל שיפוץ בית הכנסת הגדול, ברחוב חובבי ציון, תוך הקפדה על כל כללי השימור, וכעת הסתיים שלב א' במלואו ומתקדם שלב ב', הכולל תהליך שימור פנים בית הכנסת.

צילום: לשכת דובר העירייה

בית הכנסת הגדול "אוהל יעקב" נבנה בשנת תרנ"ח, בין השנים 1890-1989 והוא אחד מאתרי השימור החשובים בעיר.

בשלב הראשון הוקצה תקציב עירוני לשיקום ושיפוץ חזיתות המבנה הראשיות וכן לשחזור הגג המקורי בחלקו המערבי. כמו כן שוקמו ושוחזרו כל חלונות הנגרות על פי צורתן ההיסטורית המקורית ושוקמה רחבת הכניסה על ידי פינוי מפגעים והנגשה. החזית הפונה לרחוב חובבי ציון שוקמה ונצבעה על פי סכמת הצבעים המקורית.

בשלב השני גובשה תכנית עבודה לשיקום פנים בית הכנסת על פי פרוגרמה של מתפללי ביתה כנסת בדגש על שיקום ושיחזור ציורי הקיר ומערכת הגוונים המקוריים, שחזור הריצוף ברוח הריצוף ההיסטורי וטיפול בחלל הגג והסרת מפגעים, כל זאת תוך המשך פעילות המתפללים בבית הכנסת.

בין יתר העיטורים נמצאו על ידי המשחזרים כתובות שונות, אותן בחרו לשקם ולא לשחזר, על מנת לנסות ולשמור על שכבות היסטוריות ששרדו, כמו ציור של מנורת שבעת הקנים שנמצאה בסמוך לתקרה. בנוסף תוקנה במת ארון הקודש והוחלפו החלונות והדלתות.

האדריכלים האחראים על שיפוץ בית הכנסת הגדול ברחוב חובבי ציון, נפגשו זה מכבר עם ראש העירייה והציגו בפניו את העבודות שנעשו במקום. את השיפוץ מלווה האדריכל טל גזית ממשרד האדריכלים בר אור. ניהול הפרויקט מתבצע באמצעות חברת חלד ומלווה על ידי המחלקה לשימור אתרים בעיריית פתח תקוה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק פ"ת נטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...