שורשים בביוב זאת מכת מדינה - כך תתמודדו עם הבעיה

01/11/2018
איכות חיים


אנשים רבים נתקלים בסתימות ביוב שנוצרות כתוצאה מחדירה של שורשים אל הצינורות עד כדי סתימה שלהם. מדובר באחת הבעיות הנפוצות במיוחד בקרב בעלי בתים פרטיים בפתח תקווה אך לא רק. גם דיירי בניינים משותפים – אפילו של השכונות החדשות שנבנו בעיר אינם חסינים מפני הבעיה שפתרונה עלול להיות מורכב יותר ממה שחושבים.

(התמונה בחסות רועי מזרחי)

האם אפשר לדעת שיש שורשים בביוב?

כמעט לעולם לא ניתן לחזות חדירה של שורשים לביוב וגם כשישנה תקלה, קשה מאוד לדעת שהגורם לסתימה הם שורשים מבלי להזמין בעל מקצוע. טיפול בסתימות שורשים בביוב שונה מתקלות אחרות משום שהסתימה נוצרת לאורך זמן. התוצאות אמנם לא ממהרות להתפרץ אבל אם תהליך חדירת השורשים החל, אתם יכולים להיות בטוחים שבמועד מוקדם או מאוחר, הביוב ייסתם וכשזה יקרה זה עשויי להיות באופן חמור למדי – הן מבחינת התוצאות בדמות סתימה עיקשת והצפת ביוב והן מבחינת התיקון שלעתים עשוי להיות מורכב גם הוא.

כיצד חודרים השורשים לביוב

יש כמה דרכים שבהן השורשים מוצאים או הדרך ישר אל תוך צינורות הביוב אך לפני שנסקור את המקומות שמועדים לפורענות, צריך להבין את הסיבה שבגללה השורשים מגיעים בכלל לביוב.

הביוב הוא למעשה תערובת של מים בשילוב חומרים אורגניים. אולי עבורנו מדובר במשהו שנרצה לשמור ממנו מרחק בטוח אך עבור עצים וצמחים מדובר בדשן באיכות גבוהה למדי באספקה בלתי פוסקת וכדי להגיע למצב שישנו מזון אורגני בכמות כזאת, העצים יעשו כל מאמץ ויכו שורשים בדיוק במקומות הללו.

ישנן כמה נקודות תורפה בכל צינור ביוב – אפילו החדשים שבהם. הראשון הוא החיבורים שבין שוחות הביוב אל הצינורות. החיבורים הללו מהווים נקודת תורפה מהסיבה שלעתים הם אינם אטומים לחלוטין ובמקרה שכזה, השורשים כבר ימצאו את הדרך אל תוך המערכת וירחיבו את החור הזעיר. אפשרות שנייה היא שהשורשים פשוט יחדרו דרך המכסה של השוחה. מדובר בעיקר בצמחיית קרקע ופחות בעצים שהשורשים שלהם עמוקים יותר.

לבסוף, יש את המקרה שהוא אולי המסובך ביותר שבו סדק או חור בצינור הביוב גורם לנזילה שמושכת אליה את השורשים שיחדרו אל הצינור ויגדילו את החור והנזק.

איך אפשר למנוע חדירה של שורשים לביוב?

למרות שתופעת השורשים בביוב נפוצה מאוד, המניעה שלה מאוד פשוטה. כל מה שצריך לעשות הוא לא לנטוע עצים או שיחים בקרבה מסוכנת לקווי הביוב. מעבר לכך, מומלץ להימנע מנטיעה של עצים שמצמיחים שורשים באופן אלים כדוגמת עץ פיקוס.

זאת הנקודה להדגיש שכבר בשלב תכנון החצר הביתית או חצר הבניין חייבים לקחת בחשבון את סוגי הצמחים שבוחרים מתוך חשיבה מה יקרה בעוד מספר שנים.

מה הפתרון לשורשים בביוב?

במקרים שהשורשים כבר חדרו אל צינורות הביוב, הפתרון יהיה מורכב ולעתים אף יקר מאחר שהוצאת העץ וניקוי השורשים במקרים רבים לא יפתור את הבעיה. שורשים ממשיכים לצמוח וגם לאחר שמוציאים אותם מהצינורות, ואתם עשויים לגלות לאחר מספר חודשים שהסתימה חזרה.

כדי להתמודד בהצלחה עם התופעה צריך להזמין בעל מקצוע שמתמחה בתחום ושלרשותו הניסיון והציוד הדרושים לפתור את הבעיה באופן כזה שלא תחזור על עצמה.

בהקשר זה ישנם בעלי מקצוע רבים שמציעים לפתור את הבעיה ולהוציא את השורשים אך לא מסבירים שהשורשים ממשיכים לצמוח ועל כן הלקוחות נאלצים לשלם סכומי כסף כל כמה חודשים. רוצים לפתור את הבעיה? לכו על פתרון תמידי ולא זמני.

פתרון שכזה מורכב מכמה שלבים:

חיתוך השורשים: ישנם מגוון כלים לחיתוך שורשים בצינורות ביוב כשהמשותף לכולם הוא היכולת לחתוך באופן זהיר ויסודי את כל השורשים בתוך הצינור.

שטיפת הצינורות: על ידי הזרמת מים בלחץ גבוה מאוד פותחים את הסתימה ושוטפים את צינורות הביוב מהשורשים שנחתכו ומכל עצם אחר שמפריע את הזרימה התקינה.

שימוש בקוטל עשבים: לסיום התהליך מחדירים חומר שקוטל את העשבים ומונע מהם להמשיך ולצמוח.

כמובן שכל הטיפול שתואר צריך להיות מלווה בפתרון הגורם של הבעיה שהוא הלוא העץ. וכאן חשוב לציין שכריתת עץ תפתור את הבעיה אך חייבים לעשות את זה בדרך הנכונה שאם לא כן עשויות להתעורר בעיות חדשות והפעם מכיוונו של החוק.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...