שוד בלונדון הפך את סוחר היהלומים מפ"ת לעני

04/01/2016
חדשות

לונדון לא חיכתה לו. שוד באיומי סכין בחו"ל דרדר את סוחר יהלומים הישראלי לעוני מרוד ולחוב של 20 מיליון שקלים. כעת הוא מבקש להכריז על עצמו כפושט רגל.

סוחר יהלומים ישראלי מצליח, נשדד באיומי סכין לפני כשבע שנים בלונדון, ואיבד ביום אחד את כל הונו. בשקית היהלומים שנשדדה ממנו נחה סחורה בשווי כ-5.6 מיליון שקלים. האיש חזר המום ארצה, התוודה על המקרה להנהלת הבורסה ליהלומים, ורישיון המסחר נשלל ממנו.

הסחורה שנותרה ברשותו עוקלה, ו-44 נושים החלו רודפים אחריו להשבת חובם.

מאחר שלא יכול היה להמשיך במקצועו, ולשלם לנושיו את חובם, החלו חובותיו לצבור ריביות גבוהות, והם עומדים היום על יותר סך של כ-20 מיליון שקלים.

לאחרונה פנה פרקליטו של סוחר היהלומים, עו"ד צבי וישנגרד, לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בבקשה להכריז עליו כעל פושט רגל, ולאפשר לו לחזור אט אט לחיים נורמליים. בימים אלה אמור בית המשפט להכריע האם היהלומן עומד בקריטריונים לפשיטת רגל. לדברי עו"ד וישנגרד, ללא נקיטה בהליך פשיטת הרגל, עתיד האיש לסיים את חייו כשהוא חסר כל, ונתון כל העת לאיומים וללחצים שונים להחזרת חובות שאין סיכוי כי יצליח להחזיר גם בגלגול הבא.

היהלומן לשעבר, תושב פתח תקווה, ניהל עסק למסחר ביהלומים בבורסת היהלומים ברמת גן.

לפני כשבע שנים, הוא נשדד באיומי סכין, בסיומו של יום שבו אסף סחורה מלקוחות שונים, טרם יציאתם לחופשת חג המולד.

האיש שב המום ארצה, הפנים את המצב, ודיווח מיוזמתו להנהלת הבורסה על האירוע, ועל כך שלא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו לספקים, שנועדו לפירעון כשבועיים לאחר מכן. במקביל, ולבקשת נציגי הנהלת הבורסה, הפקיד היהלומן במשרדי ההנהלה את שאר הסחורה שהיתה ברשותו, ואף דיווח על סחורה שנותרה בכספת בבנק. מאז חזרתו לארץ הפסיק היהלומן כל פעילות עסקית, לא רכש סחורה חדשה ולא צבר התחייבויות חדשות.

שווי הסחורה שנשדדה: כ-1.5 מיליון דולר. סך הנושים: 44

על פי הבקשה שהגיש היהלומן, שווי הסחורה שנשדדה ממנו הוערכה בסך 1,460,000 דולר. בתוספת הריביות, תפח חובו לכדי 20 מיליון שקלים, המתחלק בין 44 נושים שונים.

לדברי עורך דינו, נושיו הבלתי מבוטחים הם ספקים חברי הבורסה ליהלומים, אשר רובם נקטו בהליכי בוררות לקביעת גובה החוב כלפיהם. הגבר, מצדו, אישר את חובותיו כלפי כל הנושים ללא יוצא מן הכלל. חלקם החלו לנקוט בהליכים משפטיים כדי לגבות את חובם, וחלקם מנסים לגרום לו, לדברי עו"ד וישנגרד, לבצע העדפת נושים – ומדובר למעשה, בהפעלת איומים.

לאור כמות הנושים, לאור תום ליבו של החייב, וכדי שיתרת סחורתו ורכושו - הניתן להעמיד לפירעון חובותיו - תתחלק כדין בין כל הנושים בהתאם לחלקם היחסי, הגיש עו"ד וישנגרד בשם החייב בקשה למתן צו כינוס ולהכרזתו כפושט רגל.

לדבריו, הכרזה על האיש כפושט רגל תאפשר לו בהמשך להגיע להסדר עם כלל הנושים. הבקשה נדונה בימים אלה בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

"ישראלים רבים כורעים תחת נטל חובות הכבד מיכולותיהם, מתדרדרים להלוואות בשוק האפור, חייהם נהרסים והם הופכים לנרדפים", אומר עו"ד וישנגרד. לדבריו, גם מי שבוחר בהליך של הוצאה לפועל נדון למעשה לעתיד עגום, מפני שלמרות שידוע לכל כי האיש לא יצליח לעולם להחזיר את חובו – הוא לעולם גם לא יצליח לקיים את עצמו בכבוד – ולמעשה חייו הופכים לחיי עבד.

"במקרים רבים, כמו במקרהו של היהלומן – רק הליך של פשיטת רגל עשוי לחלץ את החייבים הללו מגורלם המר – ולשחרר אותם מכל חובותיהם תוך מספר חודשים עד שנים", אומר עו"ד וישנגרד. "כולי תקווה שביהמ"ש יראה את מצוקתו של האיש, ואת תום ליבו, ויאפשר לו להתחיל במסע לשיקום חייו".

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...