רבע מתושבי פ"ת אינם יודעים מהו סכום הארנונה שהם משלמים

10/12/2014
חדשות

35% מתושבי ראשון לציון אינם יודעים אמרו שאינם יודעים מהו סכום הארנונה אותו הם משלמים מידי חודש, לעומת 25% מתושבי תל אביב ופתח תקווה שאינם יודעים.

למעלה מ-30% מהציבור אינו יודע מהו גובה מס הארנונה אותו הוא משלם. בנוסף, למעלה מ-55% מהציבור אינו יודע בכמה התייקרה הארנונה בשנה החולפת. כך עולה מסקר שערך איגוד לשכות המסחר במסגרת המאבק אותו הוא מנהל כנגד העלאות הארנונה החריגות במשק. הסקר נערך על ידי חברת SQ השביל שלך להצלחה, בקרב 1,000 משיבים מהאוכלוסייה היהודית, בגילאי 18 ומעלה.

לדברי עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, "הרשויות המקומיות מנצלות את חוסר המודעות של הציבור בכל הקשור למס הארנונה, שכן הוראות החוק כיום לא יוצרות שקיפות ראויה, ומניעות בחוסר שקיפות העלאה מתמדת בשיעורי המס. כך הופך מס הארנונה לפרצה המסוכנת ביותר במערכת המס בישראל".

שכונת נווה גן בפ"ת

יחד עם זאת, יש לשבח רשויות מקומיות שהפחיתו את מס הארנונה בשנת 2014, ביניהן ראשל"צ, אשדוד, שוהם, הרצליה, קריית אונו ועוד.

לדברי לין, "על אף הבחירות הצפויות, האיגוד מצפה משר הפנים הנכנס גלעד ארדן, שיערוך שינויים אשר יבטיחו שקיפות מלאה ומבוקרת, בכל מקרה בו רשות מקומית מגישה בקשה להעלאה חריגה במס הארנונה. אסור שתקופת הבחירות תשמר את המצב הקיים לפיו ניתנים אישורים חריגים במחשכים  רק על פי אישורים פנימיים של משרד הפנים וללא כל שקיפות."

הירושלמים הכי אדישים

למרות שמס הארנונה נוגע לכל אחד ממשקי הבית במדינת ישראל ללא קשר לרמת הכנסה, כשליש מהאזרחים לא יודעים מהו גובה הארנונה אותה הם משלמים בכל חודשיים. הדבר בולט עוד יותר בקרב בעלי ההכנסה הנמוכה מהממוצע: כ-35% מבעלי ההכנסה הנמוכה מהממוצע אינם מודעים לגובה הארנונה אותה הם משלמים. זאת לעומת כ-25% מבעלי ההכנסה הגבוהה מהממוצע שאינם יודעים זאת.

עוד עולה מהסקר כי ישנו הבדל ניכר בין תושבי הערים הגדולות בכל הקשור למודעות לתשלום הארנונה. מהנתונים עולה כי ירושלים היא העיר בה קיים חוסר המודעות הגדול לתשלום הארנונה בקרב תושביה. למעלה מ-41% מתושבי הבירה אמרו כי אינם יודעים מהו סכום הארנונה אותו הם משלמים.

גם בקרב תושבי העיר ראשון לציון קיים חוסר מודעות גדול לנושא תשלום הארנונה. כ-35% מתושבי העיר אמרו כי אינם יודעים מהו הסכום אותו הם משלמים לעירייה.  בחיפה כ-33% מהתושבים טענו כי אינם יודעים כמה הם משלמים, בפתח תקווה ובתל אביב רק כ-25% מן התושבים אינם מודעים לגובה הארנונה אותה הם משלמים.

הנתונים בולטים עוד יותר על רקע הסכומים הלא מבוטלים אותם משלמים תושבי הערים השונות. מהנתונים עולה כי כ-21% ממשקי הבית מדווחים כי הם משלמים עד 600 ש"ח ארנונה בחודשיים, כ-31% מהנשאלים משלמים בין 600 ש"ח ל-1,200 ש"ח בחודשיים, וכ-13% מהנשאלים משלמים למעלה מ-1,200 ש"ח מדי חודשיים.

הארנונה ממשיכה לעלות? הציבור לא יודע...

מס הארנונה מתעדכן באופן אוטומטי וקבוע בכל שנה על ידי נוסחה הקבועה בחוק. הנוסחה כוללת את עליית מדד המחירים לצרכן והעלייה במדד השכר במגזר הציבורי. בשנת 2014 עלתה הארנונה בשיעור של כ-3.36% עד 3.66%, בהתאם לרשויות השונות.

יחד עם זאת, מן הסקר עולה כי למעלה מ-55% מהציבור אינם יודעים האם שיעור הארנונה הכללית השתנה בשנה האחרונה. כ-11% מהנשאלים סברו כי לא חל שינוי בגובה הארנונה וכ- 41% השיבו כי מס הארנונה השתנה (עלה / ירד), אך לא דייקו בכמה.

גם כאן עולה כי תושבי ירושלים מגלים אדישות בכל הקשור לתשלומי הארנונה. כ-63% מתושבי ירושלים לא ידעו כלל שהיה שינוי בגובה הארנונה בשנה האחרונה. כ-62% מתושבי תל אביב לא ידעו זאת. כ-46% מתושבי פתח תקווה ו- 48% מתושבי ראשון לציון לא ידעו ואילו בחיפה רק כ-26% מהתושבים לא ידעו שחל שינוי בגובה הארנונה אותה הם משלמים בשנה האחרונה.

כמו כן, 60% מאלה המשתכרים מתחת לממוצע לא יודעים האם סכום הארנונה אותו הם משלמים בשנת 2014 עלה או ירד לעומת שנת 2013, ואילו 49% מאלה המשתכרים סביב הממוצע ו- 50% מאלה המשתכרים מעל הממוצע לא ידעו האם סכום הארנונה אותו הם משלמים בשנת 2014 השתנה.

מפילוח לפי רמת הדתיות, עולה כי 54% מהחילונים לא יודעים האם סכום הארנונה אותו הם משלמים בשנת 2014 עלה או ירד לעומת שנת 2013, 48% מהמסורתיים לא ידעו ואילו 70% מציבור הדתיים-חרדים לא ידעו האם סכום הארנונה השתנה.

לאור ממצאי הסקר הוסיף עו"ד אוריאל לין: "הארנונה היא מס קבוע אותו משלמים כלל משקי הבית ללא קשר לגובה ההכנסה. הארנונה היא אחד המסים הבודדים שעולה מידי שנה בשני מסלולים נפרדים. לצערנו, כל עוד הציבור יפגין אדישות לנושא גם הרשויות המקומיות לא תשנינה את התנהלותן".

"לשכות המסחר קוראות לכלל הציבור ולנציגי הצרכנים לפעול על מנת לשנות מצב אבסורדי זה. לצערנו הציבור נסער כאשר מדובר בעלייה של אגורות או שקלים בודדים על מוצרי צריכה כקוטג' או מילקי. אך בה בעת אינו שם לב לעלייה הבלתי פוסקת של מס הארנונה המהווה נטל כלכלי גדול על כל משק בית בישראל".

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...