צוק איתן - גם בעסקים

14/07/2014 | נטע שי זילברפרב
חדשות

באופן טבעי, כוונתי המקורית היתה להמשיך לפתח את נושא הייעוד בו התחלתי לדון,  אך עקב המצב החלטתי להעלות נושא שקשור ליכולת להכיל.

לא, אין זה טור פוליטי ואיני מתיימרת לצודד בדיעה פוליטית כזו או אחרת.

כמי שצמודה לאמצעי התקשורת המשדרים עצמם לדעת, דפי הפייסבוק ותוכנות המסרונים השונות, איני יכולה שלא לתהות על יכולתנו להכיל.

אני קוראת ונחשפת להרבה דיעות מגוונות, דיעות שנצבעות בצבעים שונים ומעוררות בי תחושות שונות - חלקן על אף שמנוגדות לשלי, גורמות לי לחשוב ולעתים אף מאירות "שטחים מתים" בתפיסותיי, חלקן מחזקות אותן וחלקן דוחות אותי בשאט נפש.

הסיבה שאני מעלה נקודה זו היא שבעיני יש לה קשר לניהול עסק מצליח!

תשאלו מה הקשר? אשמח לענות!

שבו רגע וחישבו:

מה את/ה באמת חושב על אנשים שהצביעו למועמד השנוא עליך בבחירות המקומיות? הכלליות? מה תחושותיך לגבי אותו שכן שאוהד שרוף של קבוצה שמעוררת בך סלידה? או סתם מישהו שלא "בא לכם טוב"?

כאשר אנו נחשפים לדיעות מנוגדות לשלנו – אגב, בכל נושא ובוודאי שבעניינים פוליטיים ובמיוחד בישראל(!) קשה לנו, כמעט בלתי אפשרי להפריד בין האדם הדובר לבין דיעותיו. אנו נוטים להכליל ועל ידי כך אנו מפסידים שלוש פעמים:

ראשית ייתכן שיש הגיון בדיעותיו של אותו אדם (ושוב - כרגע לא משנה הנושא, הרי זה יכול להיות גם אהדה לקבוצת ספורט לצורך העניין), ועל ידי הקשבה כנה אנו יכולים לפתח את דיעותינו ולהתפתח, גם אם נשמור על ליבתן. האם רעיון שיבוא דווקא ממנו יכול לקדם לי את העסק? וודאי!

שנית, ייתכן ורב המגשר והמשותף על המפריד, הווה אומר שייתכן שאנו חלוקים בדיעותינו בעניין אחד או כמה, אך  מסכימים בדברים אחרים. כאשר אנו מכלילים ומפרידים אנו לא רואים את השלם ואף לא את מכלול חלקיו, אלא פריטים בודדים בלבד. האם דווקא הוא יכול להוכיח את עצמו כלקוח נאמן? וודאי!

שלישית, אנו עושים לחברינו את מה ששנוא עלינו, והרי אין אדם שנהנה כאשר השיפוט שמופגן כלפיו הינו  לקוי. ומה זה אומר עלינו? שאנו שופטים אחרים במדדים שאם היו מופנים אלינו היו גורמים לנו תסכול וכעס? האם אנו פוסלים במומנו? יתכן!

האמת היא שפעמים רבות אנו נותנים לעצמנו הקלות בתפיסותינו לגבי האחר ומה שמניע אותו, רצונותיו, צרכיו וכדומה לגוונים של שחור ולבן, כך שאנו הופכים את כל ישותו לחד גונית, חד ערכית וחד תכונתית. והאמת היא שהעסק שלנו עלול להפסיד לקוח, רעיון טוב, ספק פוטנציאלי וכו'.

מה לעשות? עלינו להיות צוק איתן! להבין שעמידות העסק תלויה גם ביכולתנו לא לשפוט אנשים בצורה חד ערכית.

בעיני זהו כלי הישרדותי ראשון במעלה לעסקים (קטנים במיוחד) ואין דרך להפריז בחשיבותו. הוא משרה רוגע, מאפשר לנו לקבל החלטות באופן שקול וענייני, משפר את התקשורת שלנו עם הסובבים (לא רק בעסק), מאפשר להגיע ליותר מצבי מכירה מוצלחים וכו'.

זיכרו -  מגובה הצוק ניתן לראות אל מרחבי האופק, אשר את חלקם פירטתי כאן; אך בצעד לא חכם ניתן גם למעוד וליפול מטה.

שנזכה לימים שקטים ורגועים!

ולכל חיילנו - צאו לשלום וחיזרו בשלום!

נטע שי זילברפרב, M.S.P.C

ייעוץ, אימון, מנהיגות עסקית

ספוטלייט מנהיגות בע"מ

 

 

   

Spotlight Leadership Israel

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...