פ"ת בצמרת ההתעמלות האמנותית העולמית

27/09/2014
חדשות

ספק רב אם ישנן ערים רבות בעולם, במיוחד בסדר הגודל של פ"ת, שהצמיחו בו זמנית שתי ספורטאיות הנמצאות בצמרת העולמית בענף שלהן. נטע ריבקין וויקטוריה פילנובסקי עשו היסטוריה.

בימים אלה מתקיימת בעיר איזמיר שבטורקיה אליפות העולם בהתעמלות אמנותית. היום ומחר תתקיים התחרות הקבוצתית (שגם בה יש לעיר פ"ת נציגות), אך אמש הסתיימו התחרויות האישיות עם הישגי שיא לספורטאיות תוצרת פ"ת, שכבר הפכה מזמן לאימפריה בקנה מידה עולמי בהתעמלות אמנותית.

נטע ריבקין, גדולת המתעמלות האמנותיות של ישראל בכל הזמנים, ובעלת רקורד מרשים, כולל מדליות באליפות העולם ובאליפות אירופה, רשמה הפעם תחרות מצויינת, כשהעפילה לשלושה גמרים במכשירים בודדים, וכן העפילה לגמר הקרב רב, שהוא החשוב מכולם, מתוך היותו מקצוע אולימפי.

נטע ריבקין בת 23, נולדה, גדלה ולמדה בפ"ת. בשנתיים האחרונות עברה אומנם לייצג את מכבי ת"א, כחלק מעוד סממן של הקפיטליזם העולמי שלא פסח גם על הספורט. הישג השיא של נטע עד היום בקרב רב היה המקום ה-10 באליפות הקודמת. הפעם היתה קרובה נטע לשפר את ההישג באופן משמעותי, לאיזור המקומות 5-6, בהם גם היתה עד לסבב האחרון של המכשירים. ואולם, עם או בלי קשר לעובדה שהתחרות התקיימה בטורקיה, גם הפעם לא נהנתה ישראל מעודף פירגון של צוות השופטים, שבדרך כלל נוהג לקפח את ישראל ולפרגן למדינות הגוש המזרחי. וכך, בתום התחרות ולמרות הקיפוח סיימה נטע במקום התשיעי הכללי, ובכל זאת הצליחה לשפר את הישג השיא שלה.

הפתעת האליפות ללא ספק היתה ויקטוריה (טורי) פילנובסקי, אלופת ישראל לשנת 2012 וסגנית האלופה הנוכחית, תוצר נוסף של המועדון המקומי בהתעמלות אמנותית. באליפות העולם הקודמת סיימה ויקטוריה במקום ה-21, והפעם עשתה קפיצת מדרגה משמעותית.

פילנובסקי, בת 19, גדלה וחונכה בפ"ת. היא עלתה לעיר מסנט-פטרסבורג שברוסיה בגיל 5 ומאז היא מתגוררת במלאבס ומתאמנת במועדון המקומי, בין היתר אצל מתעמלות העבר האולימפיות המקומיות, שאת השושלת שלהן היא ממשיכה. 'טורי' סיימה את מוקדמות הקרב-רב במקום ה-12, ובגמר עצמו הוסיפה עוד 4 הופעות יציבות וללא שגיאות בכל המכשירים (כדור, אלות, סרט וחישוק). גם היא לא נהנתה משיפוט מפרגן, ובכל זאת הצליחה לסיים במקום ה-12 גם בגמר – הישג שיא מצויין למתעמלת הצעירה מפ"ת.

ענף ההתעמלות האמנותית דורש השקעה יוצאת דופן, חוזק מנטלי ופיזי. למעשה מדובר בעבודה ללא הפסקה – יום יום מהבוקר עד הערב, תוך ויתור כמעט על כל דבר אחר בחיים. ההישג המצויין של המתעמלות בולט הפעם במיוחד, גם לאור הקשיים בהכנות בעקבות מבצע 'צוק איתן' והאזעקות התכופות באימונים. אגב, המתעמלות גם נאלצו לוותר על אחת מתחרויות ההכנה, כששלטונות טורקיה (עוד פעם הם...) עיכבו אותן בשדה התעופה ומנעו מהן מלהגיע לתחרות בבולגריה.

המטרה העיקרית של ריבקין ופילנובסקי היא כמובן אולימפיאדת ריו 2016, כשאליפות העולם בשנה הבאה (2015) תקבע את רשימת המשתתפות באלימפיאדה. שיהיה בהצלחה!

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...