פלטיאל סירוטקין גיבור התהילה

10/10/2015 | ניסים קלדרון
חדשות

מבצע קדש היה שעתה הגדולה של טייסת 100, טייסיה רשמו אז מבצעים נועזים, כמעט דמיוניים. כל חמשת הצל"שים שקיבל חיל האוויר במבצע הוענקו לאנשי הטייסת: פלטיאל סירוטקין, יקותיאל אלטמן, משה בוקעי, אברהם גרינבאום ובנימין כהנא.

באפריל 1973 הומרו הצל"שים לעיטורי העוז והמופת, בגלל עוז הרוח של הטייסים שזכו בהם. אחד מתוך אותם "אחי גיבורי התהילה" הוא פלטיאל "פלטי" סירוטקין, הפתח תקוואי שחגג השנה 80 להולדתו. עליו נכתב: "סמ"ר פלטיאל סירוטקין נצטווה להמריא לכיוון מתחם אויב ולהפסיק מיד את האש, שבין שני כוחות שלנו, שנבעה מאי הבנה. לאור דחיפות המצב המריא המטוס מבלי שהספיק לסמנו בסימוני זהות של כוחותינו, נחת על כביש צר בתוך ואדי ליד הכוח, התוקף והודיע למפקד הכוח שעליו להפסיק את האש, מאחר שהוא יורה על כוחותינו. לאחר מכן המריא שוב, טס בין הכוחות ודיווח להם על התקרבותם אחד לשני, עד שנפגשו והתחברו לכוח אחד שלחם בגבורה נגד כוחות האויב המצרי".

2015 - אחד על אחד: סירוטקין וקלדרון

59 שנה לאחר אותו יום בלתי נשכח בחייו של גיבור ילדותם של רבים מוותיקי פתח תקווה טייס הפייפר הידוע כ- "פלטי", נפגשנו ב"פרלמנט של דגמי" לשיחה נוסטלגית תוך כדי לגימות מספל הקפה, או במקרה של פלטי - מבקבוק של בירה. "המקום בו אנו יושבים מחזיר אותי לימי ילדותי, כאן היה מקום הבילוי שלנו, הקיוסק של אייזיק ופרידמן, מולנו היה קולנוע "הדר", במדרחוב שמעבר לכביש הייתה תעלת מים שהובילה מעגלת הפלאפל של ג'ק ועד לרחוב חיים עוזר והמקווה. כאן הייתי נפגש עם חבריי, יוסקה נפתלי, האחים יוסקה "המציל" ושלום קולדרה, יואל שר, אברהם לבנדה, שמואל קפלן, והפסנתרן אפרים דוקטור, שהיה גר בסוף העלייה של הרחוב בו אנו יושבים -  רחוב מוהליבר", מספר פלטיאל.

הטייס סירוטקין - 1956

אלו היו ימי התום, חיינו היו תענוג אחד גדול. תנועות נוער, גדנ"ע, פעילות ספורט, חוגי טיסנים, סיפורים ובדיחות, שמסביבנו נמצאות ומחייכות נערות החן של המושבה.

הנער השובב התבגר, ואז?

"הגיע צו הגיוס לצה"ל, שם הגשמתי את חלום ילדותי להיות טייס בחיל האוויר. הגעתי לדרגת סרן במילואים. השאר זה היסטוריה, הכתובה באותיות קידוש לבנה בספרי המורשת של חיל האוויר".

ידוע לי שאתה מתנדב למען הקהילה אתה מוכן לשתף אותנו?

"כל פעילותי למען הציבור אני עושה כדרכי בצנעה, תעודות ההוקרה בביתי הם הגאווה שלי ונשארות בתוך משפחתי".

אתה רוצה לומר לי שעל כל תרומתך הענקית למדינת ישראל, עדיין לא הוענק לך אות אזרח כבוד או יקיר העיר בה אתה חי ותורם כל כך הרבה שנים?

"כנראה שגדל בעיר שלי דור של מקבלי החלטות שלא ידע את פלטי. ראש ממשלת ישראל דוד בן גוריון והנשיא יצחק בן צבי ברכו אותי והעניקו לי אישית תעודת כבוד, הרמטכ"ל העניק לי צל"ש ואת אות המופת, מפקדי חיל האוויר הצדיעו לי. אני מאמין שגם בפתח תקווה יגיע היום בו יפנו אלי לקבל את התואר. כולי תקווה שזה יגיע בארבעים השנים הקרובות".

פורטל פ"ת נטו מאחל לפלטיאל "פלטי" סירוטקין בריאות, נחת ואריכות ימים. מגיע לאיש והחבר המיוחד הזה.

כתבה מהמקומון "שחק" הנוסטלגי

(התמונות באדיבות המוזיאון של ניסים קלדרון)

שתף ב-

תגובות

הכרתי את פלטי בזמנו ב"דן" אני הייתי נהג אוטובוס בקו 24 ופלטי מבקר כרטיסים
ואז שמעתי ממנו אישית את סיפור הגבורה שלו ומאד התעניינתי כי גם אני שירתתי בזמנו בין היתר בטייסת 100 בשדה דב.
עמוס אורטל - 03/02/2017
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...