פילים ואמונות מגבילות

12/12/2014 | יהודה בנך
חדשות

אמונות הן ידיעות מוחלטות של האדם שבטוח שהן אמיתיות. לכל אדם יש מערך אישי של אמונות המתחלק לשלושה סוגים:

אמונות כלליות: אלה אמונות שאין להן השפעה ישירה על מהלך חייו של האדם. לדוגמה, השמש זורחת במזרח או ההולנדים בלונדינים וגבוהים.

אמונות מעצימות: אמונות שיש לאדם לגבי היכולות שלו והן תורמות לחיינו. לדוגמה, אני אדם מצליח ולכן אני יכול לקדם את עצמי, או אני מוכשר בתחום הציור וכדומה.

אמונות מגבילות: אלה הן אמונות המצביעות על חוסר יכולת וגורמות לסבל. לדוגמה, אני לא מספיק מוכשר, או אני עצבני וכדומה.

חשוב לדעת שאמונה איננה מתארת מציאות אובייקטיבית, אלא תפיסה מסוימת המושרשת עמוק בתודעתו של האדם. היא התפתח בגיל צעיר ומעוגנת בהתנסויות חוזרות ונשנות ולכן היא נראות אמתיות. לרוב, האדם איננו מודע כלל לאמונותיו. הוא רואה את העולם דרך האמונה כמו דרך משקפיים שצובעים לו את המציאות, והוא שכח בכלל שהוא מרכיב אותן.

כיצד מתקבעות האמונות?

סיפור על הפיל בקרקס

יום אחד הגיע הקרקס לביקור חוזר בעיר. האב שהכיר את הקרקס עוד מימי נערותו החליט לקחת את בנו לביקור במופע. עוד לפני שהחלה ההצגה הסתובבו האב ובנו בסמוך לאוהלי הקרקס, ולפתע הבחין הילד בפיל ענק שהיה קשור אל יתד לא גדולה במיוחד.

שאל הילד את אביו כיצד יתכן שפיל כזה גדול מרותק למקומו על ידי יתד כל כך קטנה?

הרהר אביו לרגע והחל מספר את סיפורו של הפיל: כשהפיל הגיע לקרקס הוא היה עדיין קטן וצנום והוא מאוד לא אהב שיקשרו אותו ולכן הוא השתולל וניסה לברוח. אלא שהיתד הזו בדיוק, הייתה גדולה וחזקה ממנו. הוא ניסה בכל כוחו לתלוש את היתד במשך מספר שבועות עד שנכנע והפסיק כי הוא הבין שלא יוכל ליתד. מאז התקבעה אצל הפיל האמונה שהיתד הזו חזקה ממנו והוא הפסיק לנסות גם כשגדל והתחזק. האמונה שלו לגבי היתד לא הועמדה במבחן מכיוון שהידיעה שלו לגבי כוחה של היתד הפכה לאמונה, ידיעה מוחלטת.

כך בעצם הופכות החלטות שלנו מגיל צעיר, שהתקבלו ממה ששמענו מהורינו או ממורינו או מהתנסות אישית, כשמשאבינו היו מוגבלים לידיעות מוחלטות, הממשיכות ללוות את חיינו גם כאשר הן כבר לא רלוונטיות.

אנשים רבים מוגבלים ביכולת שלהם לחיות בהגשמה או בשלווה, עקב אמונות מגבילות מבלי לבדוק את אמיתותן העכשווית.

אני מאמין שלכל אחד יש את כל המשאבים להגשים את חלומותיו ומטרותיו, ואם הוא חושב שהוא לא יכול, אזי הוא צריך לבדוק את מערך אמונותיו המגביל את יכולת ההגשמה שלו. לפעמים נדרשת עבודה לגילוי האמונות המגבילות ולשינוי אותן אמונות.

 

למאמרים נוספים של יהודה בנך בנושא תודעה חופשית

יהודה בנך - כלכלן, מאמן אישי ועסקי מוסמך, דאן 2 קארטה, מתרגל מדיטציה ונון-דואליטי.

Master NLP Practitioner, HypnoCoach Pracrtitioner

הדף העיסקי של יהודה בנך בפורטל פ"תנטו

האתר של יהודה בנך

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...