על מה אתה חולם?

23/12/2016 | רם פז הכהן
חדשות


פרשת השבוע בפורטל פ"ת נטו עם רם פז הכהן, והשבוע פרשת "וישב" - על חלומות והגשמתם.

הרב משה צבי נריה זצ"ל נפטר בי"ט כסלו לפני 21 שנה. היה מחנך דגול שקבע את המשפט הבא:

"גדולים החולמים חלומות גדולים - הופכים את החלומות למציאות

גדולים העוסקים במעשים קטנים - הופכים את המעשים לגדולים"

יוסף חולם חלומות גדולים על מלכות עם ישראל המסייעת ומדריכה את כל העולם .אחיו פירשו זאת כגחמה של ילד קטן או אולי כבעיה תפיסתית אידיאולוגית - פחד שהחלומות שלו יובילו אותנו לתהום שלא נדע כיצד לצאת ממנה.

אולם תגובת אביו יעקב מאוד מעניינת. מצד אחד הוא - "שמר את הדבר". מצד שני - גער בו "על חלומותיו ועל דבריו."

איזה דבר הוא שמר? מדוע גער בו? וכיצד כל זה נוגע לחיינו כחברה וכפרטים?

יש כאן פעולה חינוכית גאונית של יעקב אבינו. שילד חולם חלומות הוא מוכן ללכת איתם עד הסוף. למשל כשילד קטן משחק אותה "נינג'ה" שום דבר לא מפריע לו לקפוץ באוויר לעשות תרגילים, בעיטות ועמידות מוצא. וגם אם זה נראה כריקוד מצחיק מבחינתו הוא באמת שם. מה הסיבה לכך? הילד הקטן בדרך כלל לא סובל ממה שאנחנו מאוד סובלים ממנו - פחד וייאוש. הוא באמת מאמין שהוא מסוגל.

צריך לזהות את הדברים האמתיים שעומדים בחלומות האלה ולשמר אותם. לפתח, לעצב, לתמוך ולכוון. אך צריך להיזהר. אנו עלולים להחדיר כל מיני אמירות ייאוש ארסיות בלי לשים לב: "אתה לא מסוגל", "תפסיק לדבר שטויות" וכדומה - אמירות שרק יצרו בו את תחושת הייאוש.

אמירות אלה נובעות מהחשיבה שאנחנו בוחרים במקום הילד. לא מוכנים לתת לו להתמודד גם עם קשיים וכישלונות. אם נאמין בו ונדריך קצת מרחוק הוא יאלץ להתמודד עם אתגרי החיים אבל בלי המכשול הזה של ייאוש.

שימו לב, מתי יעקב גוער ביוסף? כשיוסף אומר שגם אמו תהיה בחלום. אני לא חושב שמדובר בגערה קשה. אלא בהצגה רציונאלית של הדברים. כשהמחנך משדר ושואל שאלות אמיתיות ברוגע. הוא מוסיף משיקול דעתו הבוגר ומלומד הניסיון ולא זורע אף לא לכלוך של ייאוש. בכך הוא מלמד את הילד לחשוב. מעשי ושכלי - כן, ייאוש וזלזול בכוחותיך - לעולם לא.

אין יותר מתאים מחג החנוכה לראות שחלום של משפחה אחת הציל אומה שלמה מאבדון תרבותי ופיזי. אנו צריכים לשלב חלומות גדולים בחיינו. גם כאומה גם כהורים ומחנכים. אבל גם לתת לילד שבתוכנו להמשיך לחלום גם בבגרות. להתנקות מהציניות והארס של הזלזול. להציב חלום ולשאוף לקיים אותו.

מעניין שאת הדבר הזה אפשר ללמוד דווקא מהמצרים. כשיוסף מגיע למצרים פתאום כולם מתחילים לחלום שם חלומות. אבל במקום להדחיק ולפחד הם שואלים את הילד החכם הזה שמגלה כשרון יהודי מדהים של חלומות לפשר חלומותיהם. גם אנו יכולים לשתף את ילדינו בחלומות שלנו, זה ילמד אותם ואותנו לחלום בצורה משודרגת ואולי גם לחלום יחד...

שתהיה לנו שבת חלומית!

לעמוד הראשי של פ"שנטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...