עיקרי זכויותיו של הקשיש במדינת ישראל

09/11/2017
חדשות


אנו שמחים לרכז עבורכם את עיקרי זכויותיהם של הקשישים במדינת ישראל.

מרבית האזרחים אינם מודעים כלל לזכויות העומדות לרשותם, והמצב עגום עוד יותר כאשר מדובר באוכלוסייה הנזקקת לטיפול סיעודי ובדרך כלל נדרשת התערבבות של גורם שלישי על מנת לקבל את האינפורמציה.

עיקרי הזכויות במדינת ישראל:

1. גמלת סיעוד – גמלת הסיעוד ניתנת לאנשים אשר הגיעו לגיל הפרישה, גרים בביתם ונזקקים לעזרה בביצוע הפעולות היום יומיות, כגון: אוכל, מקלחת, שירותים, לבוש וכן לקשישים הזקוקים להשגחה צמודה שלא יסכנו את עצמם ואת סביבתם (בעיקר חולים במחלת אלצהיימר וכאלה הסובלים מירידה קוגניטיבית). גמלת הסיעוד נועדה לסייע לקשיש ולהקל על בני משפחתו את הטיפול.

הזכאות לגמלת הסיעוד נקבעת ע"פ 5 קריטריונים:

א. תושב ישראל

ב. מגורים בקהילה (או בדיור מוגן)

ג. הכנסה חודשית בהתאם לפירוט בטבלה של הביטוח הלאומי

ד. זקוק במידה רבה לעזרתו של הזולת בפעולות יום יומיות (הלבשה, רחצה, אכילה ועוד)

ה. אינו מקבל קצבת שירותים מיוחדים מהביטוח הלאומי

2. היתר העסקת עובד זר – קשיש סיעודי אשר מתגורר בביתו או בדיור מוגן (לא במוסד סיעודי) יהיה זכאי להעסקת עובד זר על פי הקריטריונים הבאים:

א. קשיש סיעודי אשר הגיע לגיל פרישה

ב. קשיש סיעודי אשר אינו מסוגל לבצע בעצמו פעולות יום יומיות או זקוק להשגחה צמודה למען בטיחותו ובטיחות הסביבה.

3. סידור מוסדי – קשיש סיעודי או תשוש נפש המעוניין להתגורר בבית אבות או במחלקה סיעודית בדיור מוגן רשאי לפנות ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו ולקבל סיוע מימון עבור השהייה בבית האבות. לשכת הבריאות תבחן את מצבו התפקודי והכלכלי של הקשיש ובהתאם לכך תיקבע הזכאות לסיוע מן המדינה.

4. סידור מוסדי לחולה סיעודי מורכב – קשיש שמעבר לחוסר היכולת התפקודית שלו זקוק להשגחה רפואית צמודה (בשל מחלה או צרכים רפואיים מיוחדים) יוגדר כסיעודי מורכב קופת החולים תדאג לסידור בעבורו המימון יהיה של הקופה בהשתתפות עצמית.

5. שירות נייד לטיפולי פה ושיניים – שירות הכולל טיפולי שיניים, צילומי רנטגן ועוד מוענק לקשיש סיעודי ע"י האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל. לשירות זה זכאי קשיש סיעודי המרותק לביתו או מי שזכאי לגמלה סיעודית. עלות הטיפולים הינה בהתאם למחירים שנקבעו ע"י משרד הבריאות לנזקקים.

המאמר באדיבות על"ה זהב – עמותה למען הקשיש פ"ת

למידע נוסף לחצו כאן

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...