סיפור מרגש בעקבות מפגש אקראי - יחזקאל מזרחי ז"ל

31/03/2016 | ניסים קלדרון
חדשות

יש רגעים בחיים הנחקקים בזיכרון לעד. אחד מהם היה לי הבוקר, במרכז העיר מלאת ההפתעות פתח תקווה.

ניגש אלי בחור שבהתרגשות אמר לי: "לא ראיתי אותך תקופה ארוכה, אך בילדותך נהגת לבקר  בבית הוריי, מפני שהיית חבר טוב של אחי". "מי זה אחיך?" השבתי לו. "אחי זה יחזקאל מזרחי ז"ל  שהיה אוהד מושבע של הפועל פ"ת, והיה בין הנעדרים מהצוללת אח"י דקר".

צמרמורת עברה בכול גופי, וזיכרונות הילדות השתלטו על השיחה המרגשת. או אז נזכרתי ביום הארור שהעם בישראל קיבל את הידיעה על העלמות הצוללת אח"י דקר, ועליה 69 חיילי חיל הים.

יחזקאל מזרחי ז"ל

48 שנים חלפו מאז והזיכרונות הציפו את הפגישה האקראית. סיפרתי לאח שיומיים לאחר העלמות הצוללת, בתאריך  27.1.1968 נסעתי כאוהד באוטובוס שחקני קבוצת הפועל פ"ת למשחק ליגה נגד מכבי חיפה. כשהגענו לעיר הנמל, ירדו שחקני הקבוצה והצטרפו לאלפי תושבי ישראל והמשפחות המודאגות, שעמדו על רציפי הנמל בחיפה. באווירה של חרדה ודאגה לשלום בנינו, חזרנו לאוטובוס שעשה דרכו לקריית אליעזר, ולמשחק הליגה בו גברה הפועל פ"ת 1:0 על מכבי חיפה. משער שכבש החלוץ אברהם כהן, לעיני 7000 צופים, שעקבו אחרי מהדורות החדשות ולא אחרי מהלכי המשחק.

הפועל פ"ת משחקת ומודאגת בחיפה

לימים, כשהגיעו שמות הנעדרים, ביניהם אוהד הפועל פ"ת יחזקאל מזרחי ז"ל, התחלנו להבין את גודל האסון. אסון שנחרט בליבנו לעד. פגישה אקראית היום בפתח תקווה החזירה אותי שוב אל דמותו של חבר יקר שאיננו עוד, דמות שמונצחת לעד בלוח הזיכרון של חללי צה"ל:

"יחזקאל מזרחי ז"ל בן דויד ושמחה. נולד ביום כ"ג בטבת תש"ג (31.12.1942) בפתח- תקוה. את לימודיו היסודיים סיים בבית-הספר "גורדון" במקום ולאחר-מכן המשיך ללמוד בבית-הספר המקצועי "עמל". לצה"ל גויס באוקטובר 1960 וצורף לחיל-הים. יחזקאל התנדב לשירות בצוללות, היה צוללן מצויין, בעל נסיון וידע רב. הוא יצא לאנגליה וצורף לצוות הצוללת "דקר", בה שימש בתפקיד מרכזי. אך בהיות הצוללת בנתיב הים גיברלטר נותק עמה הקשר ושוב לא נתחדש. זה היה ביום כ"ד בטבת תשכ"ח (25.1.1968). הרבנות הצבאית הראשית קבעה, כי תאריך-פטירתו של יחזקאל, בשעת מילוי תפקידו יחד עם השאר, הוא יום כ"ט בטבת תשכ"ח (30.1.1968). הניח אשה ושני ילדים. כיון שיחזקאל נמנה עם חברי-הצוות הנעדרים הוצבה לו מצבת-זיכרון בתוך האנדרטה לזכר אנשי "דקר" בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים. ביום י"ג בסיוון תשנ"ט (28.5.1999), בתום שנים של חיפושים, נמצאה הצוללת אח"י "דקר" על קרקעית הים התיכון, בעומק 2,900 מ' בנתיב הפלגתה המתוכנן ובמרחק 250 מייל מנמל חיפה".

שתף ב-

תגובות

זוכר את היום העצוב הזה.
שאפו לאתר פ"ת נטו והכתב המרגש. הידוע כהיסטוריון הקבוצה אותה אני אוהד, על הכתבה אודות אוהד הקבוצה שנספה באסון הצוללת דקר יחד עם חבריו הרבים. יהי זכר חללי צ.ה.ל ברוך.
אבנר לוי - 31/03/2016
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...