נעליים כאלה עוד לא נעלתם

11/09/2014
חדשות

במוצאי שבת 13/9/2014 בשעה 20:00 בגלריית "הציפור הכחולה" בפ"ת (בית אמני פתח-תקוה) תתקיים הפתיחה החגיגת של תערוכה מיוחדת במינה – "אמנות נעולה".

אין-ספור תיאוריות הציעו לאורך השנים הסברים פסיכולוגיים עמוקים יותר ופחות לאובססיה לנעליים שלרוב מיוחסת למין הנשי, לעידן המודרני ולתרבות הצריכה.

הנעל היא פריט לבוש שמטרתו לכסות כף רגל על מנת להקל על ההליכה ולמנוע פציעות ממכשולים סביבתיים. בתקופה הפרה-היסטורית, אנשים הלכו יחפים, רגליהם נחבלו ונשרטו, ולכן בני האדם התחילו לנעול נעליים שיגנו על רגליהם. בתחילה, הנעליים היו עשויות מפיסות עור שנקשרו בחבלים לרגליים. עם הזמן הנעליים השתכללו והשתפרו.

ישנם הטוענים שהנעל מסמלת את גוף האדם והגשמיות. כמו שהנעל מקשרת בין האדם לעולם עליו הוא הולך, כך הגוף מקשר בין הנשמה לבין העולם הגשמי. בהסרת הנעל, כמו ביום כיפור, יש מן הסימליות של עזיבת הגשמיות.

הנעליים מסמלות ביהדות את האדם העצמאי ועל כן הותקנה ברכה לאמירה בכל בוקר על נעילת הנעליים: "שעשה לי כל צרכי". על פי היהדות יש להימנע מהליכה ברגליים יחפות, ואף מצוין בתלמוד: "לעולם ימכור אדם קורות ביתו וייקח מנעליים לרגליו".

בתערוכה יוצגו יצירות ייחודיות של אמנים שיצרו מהנעל מעשה אמנות אסתטית, עשויה חומרים שונים :זכוכית, חומר, עור, בד, רשת בטון, ניר, וכיד הדמיון השורה עליהם. במסגרת זו יוצג טווח רחב גדוש וריאציות בנושא הנעל. אמנים מכל רחבי הארץ יצרו עבור קהל שוחר האמנות נעליים – ברצינות, בהומור, ברומנטיקה.

לכבוד התערוכה כתב המשורר הפתח-תקוואי גיא רגב שיר מיוחד לנילי ללום - אחת ממציגות התערוכה. השיר יפורסם בימים הקרובים בפורטל פ"ת.

אוצרת התערוכה : שרה רז, יו"ר עמותת אמני פתח-תקוה.

הקהל מוזמן להתענג ולחוות.

התערוכה מתקיימת בגלריית הציפור הכחולה, רח' רוטשילד 75, פ"ת.

שעות פתיחה: ימים שני, שישי ושבת: 11.00-13.00. ימים שלישי וחמישי: 17.00-19.00.

התערוכה תינעל בתאריך 12.10.2014.

האמנים המשתתפים: בריג'יט מסלי Messali Brigitte, לירית שפיר שמש, אפרת פוייר, בתיה כהן, רעיה כהן, לילך שינפלד בוביס, יונה בן אהרון, מירה מרין, אילנה ירון, שרה עמאר, אסתי דרורי חיות, לינה לוין, אסתי ירון, דרורה אבישר, נילי ללום, חסיה גבלי, יפה שוחטים עמרני, אסנת גפן, שרה רז, רונית שפילר.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...