נכנס יין יצאו סודות - עובדות משונות מעולם היינות

07/01/2021
אוכל ובישול


יש עובדות אוניברסליות על יין שמוכרות לכולנו, אבל יש גם כאלה שאולי תיתקלו בהן כאן בפעם הראשונה. הכתבה תציג בפניכם עוד פן מרתק מעולם היין

היכרות עם המאפיינים של סוגי אלכוהול שונים היא תנאי לחוויית שתייה מהנה, בריאה ובטוחה. עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שיש המון סוגים של משקאות ושההבדלים ביניהם גם מושפעים מהמיקום הגיאוגרפי של המזקקה או היקב. יתרה על כך, הטכנולוגיה עצמה משפיעה על האופן שבו מייצרים אלכוהול ולכן מה שהיה נהוג לדעת על המשקאות הנפוצים עד לפני כמה שנים – עלול להפוך לא רלוונטי.

המשקה שסביבו יש את הכי הרבה דיונים הוא כמובן יין. בזכות זה שניתן לשלב יין בכל ארוחה ולהטעים אותו לחך של גברים ונשים בכל הגילאים, הוא מושך גם תשומת לב. אז מצד אחד, יש עובדות אוניברסליות על יין שמוכרות לכולנו. מצד שני, יש לפחות 5 עובדות שאולי תיתקלו בהן כאן בפעם הראשונה:

1. בתוך בקבוק יין יש 1.3 ק"ג ענבים

כולם יודעים שיין מכינים מענבים, אבל רק מעטים מבינים עד כמה המרכיב הזה קריטי. בשביל לרדת לשורש העניין, אפשר להסתפק למשל בעובדה שלפיה בתוך בקבוק יין ממוצע יש לא פחות מ-1.3 ק"ג של ענבים. אז אם מבינים את זה, מפנימים טוב יותר את ההשפעה של זן הענבים המועדף על בקבוק היין שאותו כדאי לבחור.

2. באיטליה יש מזרקת יין חינמית

מתכננים בקרוב ביקור במולדת הפסטה והאספרסו? אז אולי כדאי שתשמרו מקום בלו"ז גם לביקור במזרקת יין. מלבד העובדה שמדובר על מזרקת יין חינמית לחלוטין, היא פועלת 24 שעות ביממה ופתוחה לכולם. עם חווית יין כזו, אין פלא שקוראים לאיטליה ארץ המגף.

3. הבקבוק העתיק בעולם מתוארך לשנת 325 לפני הספירה

חובבי יין מושבעים מכירים המון עובדות על הגפנים, הכרמים והזנים המועדפים עליהם. עם זאת, רק מעטים יודעים שיש תיעוד מוחשי לבקבוק היין הכי עתיק בעולם ושהוא מתוארך לשנת 325 לפני הספירה. לשם השוואה, את הוויסקי החלו לזקק פחות או יותר רק במאה ה-9.

4. יש לצרוך 90% מהיינות בתוך שנה

זוכרים את הנתון על הענבים? עכשיו קחו את זה בחשבון כאשר אתם נותנים ליין "להתיישן" בארון. הטעות הנפוצה היא לעשות את זה עם כל סוגי היינות, בעוד בפועל רק חלק קטן מהם מתאים לפעולה הזו. למעשה, לא כל היינות משתבחים עם הגיל וההנחיה היא לצרוך כ-90% מהם בתוך שנה בלבד.

5. יש כזה דבר "יונופוביה"

בעולם יש גברים ונשים שמפחדים מיין. מסתבר שזו תופעה מוכרת שאפילו יש לה שם – "יונופוביה". אז אלא אם אתם כאלה, כדאי לקחת בחשבון את כל יתרונות שילוב היין בתפריט.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...