ניהול חכם של כספי העסק והמשפחה

22/06/2014 | עדנה עדני
חדשות

 

 

 

אני מציגה בפניכם טיפים לתכנון נכון של הוצאותיכם. בחרתי להתייחס הפעם בעיקר לאלה מכם המנהלים גם פעילות עסקית, מכיוון שאני מאמינה בקשר ישיר בין ניהול נכון של כספי העסק לבין הצלחתו.

 

שימוש נכון בכרטיס אשראי

שימוש בכרטיסי אשראי צריך להיעשות נכון. אנשים רבים מחזיקים יותר מכרטיס אשראי אחד, מה שעלול לעיתים להקשות בשליטה על ההוצאות. במקרה זה, ניתן לרכז את ההוצאות השוטפות בכרטיס אחד, ובשני את ההוצאות החריגות כגון פינוקים, בילויים וכדומה. כך קל יותר לנהל מעקב אחר ההוצאות.

גם שימוש בתשלומים בכרטיס אשראי צריך לבצע בתבונה. הוצאות קבועות ושוטפות כמו קניה בסופר מומלץ לשלם בתשלום אחד. בקניות אלה אין משמעות לחלוקה לתשלומים, משום שמנקודה מסוימת ואילך התשלומים יצטברו, כך שנשלם סכום שקרוב לסכום הקנייה המלא (גם אם חילקנו אותו לתשלומים). רכישות קטנות מומלץ לבצע בתשלום אחד או אפילו במזומן ואילו רכישות גדולות כגון טלוויזיה, קניות חריגות (למשל לפני החגים) והוצאות שנתיות כגון ביטוח או שכר לימוד, כדאי לחלק לתשלומים ללא ריבית אם זה מסייע לנו. מומלץ להיכנס אחת לשבוע לאתר האינטרנט של הבנק כדי לעקוב אחר ההוצאות הצפויות בכרטיס, או לבקש מהבנק להתחבר לשרות sms ולקבל עדכון על הוצאות צפויות ישירות לנייד.

ניהול תקציב – השימוש באשראי 

אשראי הוא מוצר שימושי ויעיל, אבל חשוב להשתמש בו בתבונה. כשלוקחים אשראי, עשו זאת כחלק מתכנון התקציב שלכם. כך אפשר לקבוע את סכום האשראי שדרוש לנו ולהחליט על החזר חודשי מציאותי, שמתאים ליכולותינו. נסו לדאוג שגובה ההחזר החודשי של כל ההלוואות, כולל משכנתא, לא יעלה על 30% מההכנסה נטו (אין לראות בפרסום זה משום הצעה או הזמנה למתן או קבלת אשראי).

הפרדת הניהול הפיננסי של העסק ושל המשפחה

לבעלי העסקים שביניכם - כדי להתנהל נכון, מומלץ להפריד את החשבון העסקי מהחשבון הפרטי של המשפחה, ופעם בחודש למשוך משכורת ולהעבירה לחשבון הפרטי. כך תוכלו לדעת בצורה ברורה אילו פעולות התבצעו לצרכים עסקיים ואילו פעולות התבצעו לצרכים פרטים, ולשלוט טוב יותר בניהול התקציב המשפחתי.

ניהול תזרים מזומנים מסודר

מומלץ לנהל רישום באקסל של כל ההוצאות וההכנסות הקיימות והצפויות מהחשבון העסקי.

יש לוודא שבכל יום קיזוז ההוצאות וההכנסות לא יביא לחריגה מהמסגרת. במידה ומתברר מבעוד מועד כי העסק לא עומד בתזרים מזומנים חיובי, ניתן לבדוק שימוש באחת מאפשרויות המימון שמציע הבנק: הלוואות מימון ביניים, ניכיון שיקים, מסגרת שניה, וכדומה.

המנעות מתלות בלקוח אחד

במטרה להגביר את היציבות הפיננסית של העסק, מומלץ שלא להסתמך על ההכנסות מלקוח עיקרי אחד. במידה ואותו לקוח סוגר את העסק שלו או מפסיק לעבוד איתך, העדר הכנסות נוספות או משמעותיות מלקוחות אחרים עלול להביא לקריסת העסק. ככלל אצבע, מומלץ שהלקוח הכי גדול שלך לא יהווה יותר מ- 15% ממחזור ההכנסות של העסק.

ליקטתי עבורכם טיפים בסיסיים בתחומים שונים על מנת לתת כלים לכל אחד מכם עפ"י הסעיף הרלוונטי לו. שימרו טיפים אלה ובדקו אם יישמתם אותם. זכרו כי צעד קטן בכל סעיף הוא צעד גדול להצלחה.

אני עומדת לרשותכם בכל שאלה וצורך בתכנון פיננסי אישי.

עדנה עדני - מנהלת סניף אם המושבות 

בנק הפועלים בע"מ

טלפון:03-9409201 

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...