משכנתא לבנייה עצמית - זה אפשרי!

11/08/2020
חדשות


סוף סוף הגיע הרגע – החלטתם להשתקע בישוב מסוים, להרחיב את המשפחה ולהפסיק את שרשרת מעברי הדירה אחת לכמה שנים. החלטתם ללכת על כיוון קצת אחר, ובמקום לקחת משכנתא על דירה קיימת, לקחת משכנתא לבנייה עצמית על מגרש ריק שמצא חן בעיניכם. כידוע, המשכנתא מלווה אותנו לאורך שנים רבות וגם כאשר מדובר במשכנתא לבנייה, חשוב לתכנן היטב כיצד לגשת אליה ולהצליח לעמוד בתשלומים מבלי להפוך את המשכנתא לעול.

משכנתא לבנייה עצמית – להגיע מוכנים לתהליך

* הכירו את הבנקים – עוד לפני שמתחילים לבנות, כדאי לדעת שהבנקים מאפשרים לקיחת משכנתא לבנייה עצמית גם עבור רכישת המגרש. מכיוון שמדובר ברכישת מגרש בלבד אין צורך להציג תכניות בנייה והיתרים שונים, שכן לא באלו עוסק ההיתר. כשיגיע הרגע לבקש משכנתא גם עבור שלב הבנייה, יהיה עליכם להציג אישורים ותכניות הניתנות על ידי הרשויות. חשוב להבין שגם אם רכשתם מגרש, ללא ניירת לא תוכלו לקבל את המשכנתא לבנייה עצמה.

* הכירו את ההבדלים – כשרוכשים דירה מקבלן הכסף כולו מועבר מהבנק אליכם בכדי שתוכלו לרכוש את הדירה סוף סוף. כשלוקחים משכנתא לבנייה עצמית הסכום מועבר בחלקים; ראשית ייכנס הסכום לרכישת המגרש, וכל השאר יוזרם בחלקים.

* הכירו את השמאי – כדאי לדעת שאתם עלולים ליהנות מביקור של שמאי מטעם הבנק שיגיע לבדוק שהכל קורה בהתאם לתכנית, בכדי לעדכן את הבנק שאפשר לשלוח אליכם את הפעימה הכספית הבאה.

* הכירו את התנאים – כדי לבחור את המשכנתא המתאימה לכם ביותר יש ליצור תזרים מזומנים מדויק; תכננו את עלויות הבנייה, השלבים הבאים שידרשו מכם תשלום כספי, דברו עם הקבלנים ובדקו את העלויות שהם דורשים בכל שלב.

* הכירו את הכוח שלכם – ההמלצה הטובה ביותר היא לקחת משכנתא בגובה של 15% מעבר לעלויות שחישבתם, עבור אותם בלת"מים שלא תמיד אפשר לחזות מראש – חומרי בניין יקרים, תיקונים ושינויים, מיסים שעלולים לקפוץ בכל יום, ועוד.

אז מתי נכון לקחת משכנתא שכזו?

כשמדובר בלקיחת משכנתא לבנייה עצמית יש להגיע לנקודת פתיחה כלשהי כשיבדכם תקציב מוגדר וברור. לאחר שתיגשו לבנק ותקבלו אישור ראשוני, מומלץ לחדש אותו בכל כמה חודשים בכדי להבטיח שהבנק ימשיך לאשר את בניית הבית. בהתאם להכנסות, למצב הכלכלי היציב ולמקום העבודה (בהנחה שיישאר זהה מבחינת ההכנסות או לא ישתנה כלל), אין כל סיבה שהבנק יסרב.

אין ספק שמדובר בתחום מעט מסובך ומבלבל, לכן הדרך הטובה ביותר לצעוד לתוכו היא פשוט להתייעץ. לפני שאתם רצים לקחת משכנתא לבנייה עצמית בתנאים שאינם נוחים ובלי שבאמת קראתם את האותיות הקטנות, גשו לייעוץ משכנתאות מקצועי – יחד עם איש המקצוע, תבחנו יחדיו את התנאים שהוצעו לכם לאחר ניתוח מצבכם הכלכלי הנוכחי. רק כשתהיה בידכם תמונת המצב השקופה והברורה ביותר, תוכלו לגשת לבנק ולהתחיל בתהליך בניית בית החלומות שלכם.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...