ממתח ולחץ - לצחוק ושמחה

22/07/2014 | ורד אלה
חדשות

בימים אלה של עצב, חרדות, תסכולים, אי-וודאות, הדאגה לבנים הנלחמים ולתושבי הדרום אנו חיים תחת הרבה לחץ.

רגשות עזים, כמו פחד, מפעילים שרשרת תגובות שגורמת לעלייה בהורמוני הדחק (סטרס), לעלייה בלחץ הדם ובקצב הלב ובכל המשתנים שהמוח הלימבי תופס כנחוץ להישרדות. ואילו רגשות חיוביים, כמו אהבה ושמחה, מביאים לרגיעה של המערכת ולתחושת שלווה של הגוף והנפש.

ואיפה משחק פה הצחוק?

ההומור הוא אחד האמצעים היחידים שיוצרים חיבור בין שני המוחות שלנו. המוח החדש בונה מצב הגיוני לכאורה, שרק בסופו יש הפרה של הסדר הרציף, ואז המוח הקדום יכול לפרוץ בצחוק של הקלה. צחוק עוזר בהקלה על כאב, מגביר שמחה, ואף מחזק את חסינותנו כנגד מחלות. צחוק עוזר לנו להתרחק ולהתנתק מתחושות כעס, אשמה, מתח וכיוצא בזה. הוא בהחלט אחת הדרכים הטובות ביותר להסיח את דעתנו מתחושות ורגשות שליליים.

מחקרים מוכיחים כי הצחוק מפחית את רמתם של הורמונים המתעוררים בשעת לחץ ומתח כגון: קורטיזול, אדרנלין, דופאמין וכדומה. הוא מעלה את רמתם של הורמונים מגבירי בריאות כמו אנדורפינים, ומעלה את מספרם של נוגדנים ותאי T. הווה אומר: מערכת חיסון חזקה יותר והפחתה בהשפעות הלחץ והמתח על גופנו.

בוודאי חשתם בחייכם, לא פעם, את התחושה שאתם מוכרחים לצחוק אחרת תבכו. זוכרים את תחושת ההיטהרות וההקלה לאחר צחוק טוב? צחוק מאפשר שחרור רגשי ופיזי שאין כדוגמתו.

מחקרים שונים מראים כי תגובותינו לאירועים מלחיצים יכולות להשתנות מ"איום" ל"אתגר" באמצעות צחוק. באמצעות צחוק והומור אנחנו מסתכלים על דברים בצורה קלילה יותר וזה עוזר לנו להתייחס לאירועים ומצבים כמאתגרים, ובכך להפוך אותם לחיוביים יותר ולעזור לנו להתמודד עימם.

צחוק אף מקרב אותנו לאנשים אחרים. בדיוק כמו חיוך ואדיבות, צחוק הוא דבר "מדבק", כך שאם תביאו יותר צחוק לתוך חייכם, תצליחו גם לגרום לאנשים סביבכם לצחוק יותר. בכך שתעזרו לאנשים אחרים לשפר את מצב רוחם, אתם תגרמו להפחתת רמות הלחץ שהם חווים, לשיפור איכות האינטראקציה שלכם איתם, ולבסוף להפחתת רמות המתח והלחץ שאתם חווים או עלולים לחוות.

דרכים להוסיף צחוק לחייכם:

צפו בסרט מצחיק, סדרה קומית, או הצגה משעשעת. אלה הדרכים הקלות ביותר להכניס צחוק לתוך חייכם.

צחקו עם חברים. לכו עימם להופעת סטנד אפ, או נהלו עמם שיחה משעשעת. לצחוק יש אפקט מדבק, לכן הימצאות בחברת אנשים תתרום רבות להגברת הצחוק.

השתדלו למצוא את ההומור והצחוק בחייכם. במקום להתלונן או לראות רק את השלילי והמתסכל, צחקו על הדברים שגורמים לכם להרגיש כך. בחרו בדרך זו ותראו שהדברים נראים פחות נוראיים ומאיימים, וקל לכם יותר להתמודד עם סיטואציות קשות ובעייתיות בחייכם.

זייפו צחוק עד שזה יהיה אמיתי. מחקרים מוכיחים שלחיוך מזויף יש את אותה השפעה חיובית כמו לאחד אמיתי - הדבר תקף גם לגבי צחוק. הגוף לא יכול להבדיל בין צחוק אמיתי למזויף, ובסופו של דבר, אם תתמידו בכך, גם הצחוק האמיתי יגיע.

 

ורד אלה – רוח צחוק

מדריכה רוחנית להעצמה אישית, קוראת בקלפי טארוט, מעבירה סדנאות טארוט, צחוק ועוד.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...