מי רוצה להיות רובוט?

02/10/2015 | יהודה בנך
חדשות


מהו הדבר שמבדיל ביננו בני האדם לרובוטים? שלנו, בני האדם, יש אפשרות בחירה. אנחנו יכולים לבחור את התגובות שלנו. לרובוט אין בחירה. לחיצה על כפתור מסוים מפעילה תהליך מוגדר מראש.

תהליך של גירוי התגובה אצל בני האדם פועל כשאנחנו חשים נפגעים או נעלבים או בקיצור, כאשר הציפיות שלנו מהסביבה לא מוגשמות. התהליך הזה לרוב אוטומטי. אנשים מגיבים בכעס או עלבון. כמתרחשת תגובה כזו אנחנו למעשה דומים לרובוט. מישהו לחץ על כפתור הפעלה ואנחנו הגבנו.

במצב אוטומטי כזה, אנחנו פועלים לרוב בצורה שלילית שגורמת לנו להתחרט אחר כך על מה שעשינו או אמרנו. זו הסיבה שנגיד משהו שלא רצינו להגיד דווקא למישהו שאנחנו אוהבים, או שנרדוף אחרי רכב לרמזור הקרוב כדי לומר לנהג מה אנחנו חושבים עליו באמת, למרות חוסר התועלת שבכך.

ההצעה שלי ללקוחות שמגיעים אלי כדי לטפל בבעיות הכעס הבלתי נשלט היא לפתח הוויה של שוויון נפש. התגובה הראשונית בדרך כלל להצעה זו היא: "רגע, אז אם אני לא אתרגז ולא אכעס כשפוגעים בי, אז אני אהיה רובוט?"

בדיוק ההיפך - אם אני לא אתרגז ולא אכעס, אז אני אוכל להסתכל למציאות בעיניים ולבחור את התגובה הראויה לסיטואציה, שזה מה שבאמת מבדיל בין בני אדם לרובוטים.

לטורים נוספים של יהודה בנך בנושא תודעה חופשית

יהודה בנך - כלכלן, מאמן אישי ועסקי מוסמך, דאן 2 קארטה, מתרגל מדיטציה ונון-דואליטי.

Master NLP Practitioner, HypnoCoach Pracrtitioner

הדף העיסקי של יהודה בנך בפורטל פ"ת

האתר של יהודה בנך

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...