מישהו קילקל את הבירה שלי

17/06/2016 | זיו מנור
תרבות ופנאי


כשהריח של הבירה מזכיר לך את ריח השטיח במסיבת הגיוס שלך, סימן שהבירה שלך מקולקלת. בירה היא מוצר רגיש לקלקול. כשהיא טרייה היא במיטבה אך בניגוד ליין ולאישה, היא אינה משביחה עם הזמן.

ישנם מספר פרמטרים שמובילים לפגמים בבירה:

חשיפה לחמצן - על המבשלות למנוע חשיפה של בירה לחמצן. החל משלב התסיסה ועד לשלב המילוי, יש להקפיד שהבירה תמצא בסביבה של פחמן דו חמצני המונע מגע עם חמצן, וכן על טמפרטורה נמוכה מאוד.

חשיפה לאור - מספיקה חשיפה קצרה יחסית לשמש ולאור בכדי להקנות לבירה טעם לוואי כשל בצל. בשל כך רוב הבירות נארזות בבקבוקים כהים.

חשיפה לחום - חשיפה ממושכת לחום תגרום לבירה להיות בעלת טעם לוואי ישן כשל נייר או קרטון. בשל כך תנאי האחסון המומלצים לבירה הם במקום חשוך ובעל טמפרטורה נמוכה ככל האפשר.

בנוסף ישנם מיקרואורגניזמים מסויימים כגון: שמרים זרים, חיידקי חומצת חומץ ואחרים, שעלולים לגרום לקילקול הבירה. כשבירה ארוזה בבקבוק, פחית או חבית מפוסטרת ונקיה ממיקרואורגניזמים חיים, היא יכולה להישמר כך חודשים ושנים ללא קלקול מיקרוביאלי. אולם ברגע פתיחת האריזה נחשפת הבירה לאוויר ועשויה להתקלקל.

רגישה במיוחד היא בירה בחבית הנמזגת דרך מערכת מזיגה הכוללת חיבור לראש החבית, צינור ארוך של סליל קירור, צינור אל ברז המזיגה וברז המזיגה עצמו. אם ציוד זה לא נשמר במצב נקי מתפתחים בו חיידקים וברגע חיבור החבית הסטרילית אל המערכת, לבירה הנמזגת עשוי להיות טעם מקולקל.

תופעה זו מתרחשת גם במקומות בהם קצב תחלופת החביות איטי. קצב תחלופה של חבית ל 2-3 ימים הוא טוב. חבית לשבוע או פחות הוא קצב איטי העלול לגרום לזיהום ולטעם לא טוב. במקום כזה עדיף לא להתקין ברז מזיגה מחבית, למרות ה"תדמית" לטובת המקום, הבירה והלקוחות.

גינס

היא בירת פרימיום כהה מסוג סטאוט, המיוצרת במבשלת סט. גיימס שבאירלנד.

האיזון המושלם בין מרכיביה הקבועים: פרחי כשות, מים זכים ממעיינות וויקלו שבאירלנד ושעורה קלויה מעניקים לה

בשילוב עם גיזוז ייחודי חווית טעם ייחודית ומהנה. השעורה אשר עוברת תהליך של קלייה ארוכה, מקנה לה לבירה את צבעה האדום, הכהה והעמוק.

בירת גינס נמזגת באיטיות בשישה שלבים עד לקבלת הפיינט המושלם. סודה הוא בהקפדה על אותה נוסחה ייחודית מזה 250 שנה.

קילקני

מיוצרת במבשלה בעל היסטוריה ארוכת יומין ונקראת על שם המקום ממנו היא מגיעה – KILKENNY  אחת הערים העתיקות והמפורסמות ביותר באירלנד. זו ביערה מסוג ALE המותססת ע"י חנקן ועל כן בעלת ראש קצף סמיך הנשאר לאורך זמן.

לקילקני צבע אדמוני כהה, טעם מיוחד בעל מרירות מעודנת ומרקם קטיפתי בזכותו היא נקראת גם IRISH CREAM ALE

ויינשטפן

בירת (אייל) חיטה גרמנית לא מסוננת בסגנון בווארי מסורתי ,קלילה ומרעננת, בעלת ארומה פירותית וטעם עדין ומתקתק. בשונה מבירות המופקות משעורה, ויינשטפן עשויה מלתת חיטה המעניק לבירה את צבעה הבהיר המיוחד, בעלת עננות טבעית וראש הקצף הגבוה. ויינשטפן מיוצרת בפרייזניג בחבל בוואריה שבגרמניה במבשלה הוותיקה ביותר בעולם, עם אותה בנוסחה של ארבעת מרכיבים קבועים: לתת, חיטה, כשות, מים.

באדיבות זיו מנורסדנאות אלכוהול

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...