מה זה מד כוח דינמומטר?

13/07/2022
בריאות ובטיחות


יש מגוון רחב של מדי כוח, אשר לכל אחד מהם שימוש שונה. מד כוח דינמומטר הוא אחד מהם וכעת נבין מה הצרכים שהוא ממלא.

דינמומטר (Dynamometer) הוא אינדיקטור המשמש בתחום המכניקה הקינטית. תפקידו של מד כוח דינמומטר הוא למדוד כוח, למשל משקל, אלסטיות ולחץ של אלמנטים שונים.

משקל – שקילת המוצר נעשית על ידי תלייתו על מד כוח דינמומטר. המדידה מתבצעת כאשר הכוח היחיד המופעל על הגוף שנשקל הוא כוח הכבידה. בדרך הזו ניתן לדעת מהו משקלו את האלמנט המבוקש.

לחץ – היחס בין כוח לבין יחידת שטח עליה הוא מופעל. כך למשל, כאשר אוטמים משקה מוגז בתוך מיכל פלסטיק, מולקולות הגז במשקה מתנגשות באופן קבוע בדופן המיכל. מדידת הלחץ תוכל לקבוע מה מידת הלחץ שמפעילות אותן מולקולות על דופן הכלי בכל רגע נתון. כאשר הנתון לגבי הלחץ שיכול לשאת כלי מסוים ידוע, ניתן לארוז מוצרים בצורה בטיחותית ואיכותית וכך להאריך את חיי המוצרים. מכיוון שכך, מדידת הלחץ היא חיונית והדיוק בה יכול לעשות את ההבדל בין אריזה של מוצר באופן בטיחותי לבין מוצרים שעלולים להיות בהם תקלות, מה שיוביל לפיצוץ המיכל, למשל.

אלסטיות – המילה הנרדפת לאלסטיות היא גמישות. כאשר חומר הוא אלסטי (גמיש), ניתן להפעיל עליו כוח חיצוני, למשל מתיחה, ולאחר שאותו כוח יפסיק להיות מופעל, החומר יחזור לצורתו המקורית. חומרים אלסטיים יכולים להיות עשויים מגומי, מבד, מקפיץ ומעוד מגוון חומרים. מד כוח דינמומטר נועד לבחון את מידת הגמישות (האלסטיות) של החומר. תוצאת המדידה תאפשר לדעת האם אותו חומר אלסטי מספיק כדי להיות בשימוש בתעשיות שונות או במוצרים הדורשים גמישות, כמו למשל בגדים, מוצרי קפיצה ועוד.

כאמור, מדי כוח יכולים למדוד אלסטיות, לחץ ומשקל. יחד עם זאת מדידת משקל היא השימוש העיקרי של מד כוח דינמומטר בימינו. לרוב מדי הכוח יהיו בנויים מקפיץ וחוגה, כך שכל שינוי באורך הקפיץ הוא כתוצאה מהפעלה של משקל עליו. מדי הכוח יכולים למדוד מוצרים במשקלים קלים, בינוניים או כבדים וחשוב להקפיד על רמת הדיוק שלהם כדי להגיע לבטיחות מקסימלית במדידה.

התאמה של מד כוח דינמומטר לשימוש בתעשייה צריכה להיעשות על ידי אנשי מקצוע המומחים לדבר. במידה שיש לכם צורך במדידת כוח מכל סוג שהוא, ההמלצה היא לפנות לייעוץ מקצועי. במסגרת הייעוץ תוכלו לקבל את התשובות המפורטות, המדויקות והמקצועיות ביותר בנוגע למד הכוח אשר יענה על כל הצרכים שהצגתם. כיוון שהשימוש במד הכוח הוא מאוד פשוט, הפעלתו באופן עצמאי יכולה להיעשות על ידי הדרכה קצרה בשטח. חשוב מאוד לוודא שהמכשיר מדוייק, ולבחון אותו מפעם לפעם כדי לוודא שלא חלו סטיות ברמת הדיוק. סטיות אלו עלולות להוביל לפגיעות בצוות העובדים ומאלו כולנו רוצים להמנע.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...