מה ההבדל בין לימודי חשבונאות ללימודי הנהלת חשבונות?

31/12/2019
קריירה ודרושים


אם אתם מתעניינים בתחום החשבונאות בוודאי נתקלתם בשני סוגי לימודים המוצעים על ידי המכללות והאוניברסיטאות השונות. הסוג הראשון, הוא לימוד הנהלת חשבונות המעניק תעודה מקצועית המגבילה אתכם לעיסוקים מסוימים בלבד. האפשרות השנייה, המאפשרת לכם לעסוק במגוון רחב יותר של מקצועות הוא לימודי חשבונאות לתואר ראשון. במאמר זה נעמוד על ההבדלים בין השניים על מנת שתוכלו לבצע החלטה מושכלת ולבחור את התעודה המתאימה ליעדים שהצבתם לעצמכם.

חומרי הלימוד בכל אחד מהקורסים המוצעים

הנהלת חשבונות בלבד מעניקה תעודה שאינה מוכרת כתואר ראשון. ניתן ללמוד את השלבים הראשונים בלבד בקורס הנהלת חשבונות סוג 1+2, המיועד למעוניינים להיות מנהלי חשבונות. לא ניתן עדיין להפוך לרואה חשבון עם קורס זה. קורס נוסף המוצע בתחום הנהלת החשבונות הוא הנהלת חשבונות סוג 3. תחום זה נלמד רק לאחר תום הקורס הראשון בו לומדים את סוג 1וסוג 2 ומעניק ידע נוסף בתחומים של הנהלת חשבונות ל: שותפויות, יבוא ואשראי , ניתוח דו"חות כספיים ותחומים נוספים. לאחר קורס זה ניתן להפוך להיות מנהל חשבונות בעל ידע רחב יותר אך עדיין לא לעסוק במקצועות הדורשים תואר ראשון.

לעומת זאת, כאשר לומדים לימודי חשבונאות לתואר ראשון ניתן לעסוק בסוף התואר הן בהנהלת חשבונות והן במקצועות הדורשים ידע רב יותר. במהלך הקורס לומדים את כל התחומים הנלמדים בהנהלת חשבונות מסוגים 1+2 וכן בקורס הנוסף הנהלת חשבונות סוג 3. בנוסף מועבר ידע חשוב ועדכני הנוגע לדיני מיסים, מימון ותחומים חשובים נוספים. בתום התואר עצמו, הסטודנטים ניגשים גם להסמכה של מועצת רואי החשבון ועוברים שנתיים של התמחות במשרד רואי חשבון על מנת שיוכלו להתחיל לעבוד כרואי חשבון.

משרות נוספות לאחר הלימודים

לאחר סיום לימודי חשבונאות, הבוגרים יכולים להשתלב במקצועות נוספים כמו: מומחי מס ויועצים כלכליים, עובדי רשות המיסים, בנקאים, מנהלים במגזר הציבורי, מבקרים פיננסיים ואף חברי דירקטוריון הנדרשים בהתמחות מעשית בתחום כלכלי. לעומת זאת, לאחר סיום הקורסים הקצרים של הנהלת חשבונות ניתן להיות מנהלי חשבונות בלבד.

תקופת הלימודים

היקף הלימודים של שני התחומים שונה. על מנת להיות מנהל חשבונות נדרשות רק שלוש מאות שעות לקורס הראשון וכמאתיים שעות לקורס השני. לעומת זאת כאשר בוחרים במסלול של לימודי חשבונאות לתואר ראשון נדרשות ארבע שנים של לימודים ועוד שנתיים של התמחות במשרד רואי חשבון. ההבדל נובע מכמות החומר הנלמד וההכשרה המקצועית על מגוון רחב יותר של תוכנות ממוחשבות ותרגול פרקטיקות שונות.

לסיכום, הן לימודי חשבונאות והן הנהלת חשבונות מאפשרים לעסוק בתחומים פיננסיים. עם זאת, הנהלת חשבונות בלבד מגבילה את הסטודנט למקצוע זה בעוד לימודי חשבונאות לתואר ראשון פותחים בפניו שפע של הזדמנות למשרות מתגמלות ומבוקשות בשוק העבודה הן בגופים פיננסיים ציבוריים והן בחברות פרטיות.  

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...