מה גורם להופעת ורידים על העור והאם אפשר להעלים אותם

04/03/2020
בריאות ובטיחות


ורידים בולטים, המכונים גם ורידי עכביש, הם ורידים פגומים שעלולים להופיע על פני הרגלים או הפנים. בדרך כלל ורידים אלה לא כואבים או מזיקים, אבל אנשים רבים מחפשים טיפולים שיעלימו אותם, מסיבות קוסמטיות.

ורידי עכביש מופיעים בגוונים כחולים, סגולים או אדמדמים, והם עשויים להופיע בצורת נימים דקים, קורים או ענפים. מגוון טיפולים יכול לגרום להעלמת ורידים אלה, או לפחות להפחית את המראה המכוער שלהם.

מה גורם לוורידים בולטים?

-          ורידים בולטים ברגלים:

ורידים אלה עלולים להופיע כאשר השסתום הממוקם על דופן כל אחד מהוורידים, מפסיק לפעול כראוי.

הוורידים נושאים דם בחזרה ללב והשסתומים מונעים את זרימת הדם לאחור, בכיוון כוח המשיכה. למעשה, הם מאפשרים לדם לעבור רק בכיוון אחד, כלפי הלב. כשהשסתום נפגע, הדם יתחיל להתאסף בוורידים ויהפוך את הוורידים לבליטות המתפשטות מתחת לעור, ונראות בצורה של ורידי עכביש.

-          ורידים בולטים על הפנים:

ורידים אלה הם לרוב תוצאה של התפרצות נימי דם זעירים. לחץ מוגבר או נזק מקרני השמש, עלולים לגרום לכך.

ורידי עכביש ברגלים לעומת דליות ברגלים

ורידי עכביש ודליות הם צורות שונות של מצב רפואי הנקרא: אי ספיקת ורידים. שני התנאים הללו נובעים מפגיעה בשסתומים או מפגם בעורקים. יחד עם זאת, לשניהם תסמינים שונים.

-          ורידי עכביש: ורידים אלה הם בדרך כלל קווים קטנים ודקיקים שעשויים להיות שטוחים או בולטים מעט. למרות שהם יכולים לגרום לאי נוחות מסוימת, הם לא גורמים בדרך כלל לכאבים.

-          דליות: דליות ברגליים הן בולטות ועמוקות יותר מוורידי העכביש. הן עשויות להופיע גם כגושים או כקווים מעוותים, ולרוב הם בצבעים אדמדמים.

בהתאם לחומרתן, הדליות עלולות לגרום למגוון תסמינים שעשויים לכלול:

-          כאב

-          גירוד

-          דימום

-          נפיחות ברגלים או בקרסוליים

-          תחושת כאב או כבדות ברגלים

-          דליות עשויות גם להעלות את הסיכון לקרישי דם ולבעיות במחזור הדם.

גורמי סיכון

הגורמים שעלולים להגביר את הסיכון שלכם לפתח ורידי עכביש כוללים:

-          גנטיקה – לכ-90% מהאנשים עם ורידי עכביש, יש היסטוריה משפחתית.

-          הריון – עליה בזרם הדם בגוף, בנוסף למשקל העודף של העובר מפעילים לחץ רב יותר על ורידי הרגל במהלך ההיריון. ורידי העכביש נעלמים בדרך כלל לאחר ההיריון, אבל לפעמים זה לא קורה.

-          להיות אישה – ורידי עכביש נוטים להשפיע על נשים יותר מאשר על גברים.

-          להיות מבוגרים – השסתומים בעורקים נוטים להיחלש עם הזמן. השרירים התומכים בוורידי הרגלים מאפשרים לדם להישאב כלפי מעלה. ככול שהאדם מתבגר, שרירים אלה עשויים לאבד חלק מכוחם.

-          עודף משקל – משקל גוף עודף עלול להפעיל לחץ נוסף על ורידי הרגלים.

-          הורמונים – הורמונים למניעת היריון וטיפולים הורמונליים בגיל המעבר, עלולים להעלות את הסיכון לפתח ורידי עכביש. זאת משום שהאסטרוגן יכול להחליש את מסתמי הוורידים.

-          ישיבה או עמידה לאורך תקופה ממושכת – ורידים ברגלים צריכים לעבוד קשה יותר כדי להזרים את הדם לעבר הלב, כאשר אדם נשאר באותה תנוחה מספר שעות בכול פעם.

-          קרישי דם או נזק לוורידים – עלולים לפגוע בשסתומי הוורידים ולפגוע ביכולת שלהם לפעול באופן תקין.

-          לחץ עודף בפנים – לפעמים לחץ בזמן הלידה, שיעול מאומץ, התעטשות או הקאות עלולים להפעיל לחץ על הפנים ולגרום לוורידי עכביש על הפנים.

-          נזקי שמש – קרני השמש עלולים לפגוע בעור ולגרום לשבירת כלי הדם, בעיקר על הפנים.

דרכי טיפול

אף על פי שוורידי עכביש בדרך כלל לא מזיקים, הם עלולים לגרום לאי נוחות, ויש אנשים שרוצים להסיר אותם מסיבות קוסמטיות.

קיימות מספר אפשרויות טיפול להעלמת הוורידים, הנה שתיים מהן:

-          גרבי דחיסה – לבישת גרביים אלה מפעילה לחץ על הוורידים ברגלים. לחץ זה מסייע לשיפור זרימת הדם ומונע התפתחות ורידי עכביש או דליות. הגרביים מסייעות להורדת הנפיחות ולהפחתת הסיכון לקרישי דם ברגלים.

-          טיפול בלייזר – רופא כלי דם משתמש במכשיר לייזר כדי להעלים את ורידי העכביש. קרן הלייזר גורמת לווריד להתקרש ולהתייבש. בדרך זו הדם זונח את הוריד שנאטם ומתחיל לזרום דרך הוורידים התקינים.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...