מדריך מלא לזהירות במהלך בניית הסוכה

26/09/2015

לצד ההיערכות החגיגית לחג הסוכות הכוללת בניית סוכות ברחבי הארץ, באדיבות מד"א אנו מגישים את המדריך לשמירה על חיינו במהלך בניית הסוכה.

יצוין כי מדי שנה, מטפלים צוותי מד"א בפציעות המתרחשות במהלך בניית הסוכה. בשנה שעברה העניקו החובשים והפאראמדיקים של מד"א טיפול רפואי לגבר כבן 44 שנפל מגובה של כ-2 מטר ונפצע באורח בינוני בחזה. במהלך בניית סוכה בנצרת עילית ולנער כבן 16 שנחבל בידיו מכפות הדקלים במהלך הקמת סכך של סוכה בזיכרון יעקב.

תושבי פ"ת בונים סוכה (צילום: דוברות מד"א)

מד"א מגיש לכם את המדריך השלם לשמירה על שלומכם ובריאותכם במהלך בניית הסוכה לקראת חג הסוכות:

במהלך הימים שבין יום הכיפורים לסוכות, מתקבלות במד"א קריאות רבות שעניינן בוני סוכות שנפגעו במהלך העבודה.

איך נימנע?

* יש להקפיד ולשים לב במהלך בניית סוכות שנבנות במרפסות בקומות גבוהות או סוכות המוקמות על פיגומים שלא יפלו חפצים כבדים כגון גגונים נפתחים, אדניות, קרשי סוכה או כל חפץ אחר מגובה לחצר הבית שבו מוקמות סוכות השכנים ומסתובבים אנשים.

* בעת בניית סוכה בחצר הבית חשוב לנעול נעלים סגורות, יש להכין את הקרקע מסכנות הסביבה ולנקש את הצמחייה שבסמוך ובתוכה עלולים להסתתר נחשים, עקרבים וזוחלים נוספים, יש לוודא כי מיקום הסוכה אינו בסמוך למתקני חשמל ובלוני גז וכי דרכי הגישה אל הסוכה וממנה יהיו פנויים וללא כל מכשול בכל עת ויאפשר פינוי מהיר של הסוכה בעת הצורך.

* במהלך הקמת דפנות הסוכה, יש להקפיד להרחיק מהאזור ילדים על מנת שלא ייפגעו מדופן שעלול ליפול עליהם. בנוסף, יש לוודא חיזוק הדפנות זו לזו באופן כזה שלא תתאפשר קריסתן. יש להקפיד במיוחד כאשר מדובר בדפנות עץ, או כל חומר קשיח אחר.

* במהלך הנחת הסכך, יש להיזהר בעמידה בגובה. אין לטפס על מעקה המרפסת, או על סולם שאינו יציב. את הסכך יש לחזק לגוף הסוכה כך שלא יעוף ברוח ויפצע עוברי אורח.

* כפות דקלים - בקצותיהם של כפות הדקלים ישנם 'קוצים' העלולים להיתפס באצבעותיהם ובידיהם של העוסקים בבניית הסוכה. יש להרחיק את כפות הדקלים מילדים ולוודא שלא יידקרו מהן. בנוסף, יש לאחוז בכף הדקל מתחתיתו ולא בין העלים מחשש לבעלי חיים העלולים להימצא שם ולגרום נזק.

* במהלך חיבור הסוכה לחשמל, יש לשים לב שלא לגעת בחוטי חשמל חשופים או בנקודות חשמל שאינן בטיחותיות. יש לוודא כי בטרם חיבור הסוכה לחשמל השקעים תקניים ובטיחותיים לשימוש בשטח פתוח, על מנת להימנע מהתחשמלות.

* תליית קישוטים: אין לעמוד על מעקות, סולמות לא יציבים, כסאות וכו', על מנת לתלות את קישוטי הסוכה. יש להקפיד שילדים לא ייפגעו ולא ייפלו מגובה במהלך קישוט הסוכה ויש לוודא שמבוגר אחראי נמצא בסמוך ומשגיח עליהם. נפילה מגובה עלולה לגרום לנזק לעמוד השדרה, לזעזועי מוח ובמקרים קשים אף למוות. בכל מקרה של נפילה מגובה, יש להתקשר למד"א בקו חירום 101, אין להזיז את הנפגע ואין להרימו.

* מחשש לסכנת דליקה בסוכה יש להימנע מלהשאיר נרות דולקים בתוך הסוכה ללא השגחה ויש לתת את הדעת על מיקום הנרות בסוכה בכל עת.

* ארבעת המינים: שווקי ארבעת המינים, כפי שנהוג, מצויים על פי רוב בסמוך לכבישים סואנים ובמרכזי הערים. במידה ומגיעים לאזור עם ילדים, יש להקפיד על השגחה מלאה, כך שלא יתפרצו חלילה לכביש או יאבדו בהמון.

* בכל מקרה של פגיעה, יש להזעיק במהירות את צוותי מד"א בטלפון החירום 101 ולהישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוותי מד"א למקום.

מתנדב מד"א בונה סוכה (צילום: דוברות מד"א)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...