מדריך מהיר לעוברים דירה

06/09/2016 | הדס חן
חדשות


הציפורים נודדות באביב ובסתיו, אבל בני האדם מעדיפים לעשות זאת דווקא בקיץ. הציפורים מנצלות את כנפיהן ואילו אנו, בני התמותה האומללים, כשאנחנו עוברים דירה, אין לנו ברירה אלא להיעזר בשירותיהם של המובילים.

עוברים דירה? סטודנטים מקפלים את הציוד לתוך "חבילה ערבית", מעמיסים אותה על השכם ואחרי עשרים דקות הם אחרי כל העסק. אבל מי שבכר יושב כמה שנים בבסיס של קבע, וצבר לעצמו כמה חפצים, יודע ש"לעבור דירה" זה לא עסק פשוט. הרי לרוב החפצים כבר פיתחנו יחס אישי ואנחנו רוצים שכל כוס וכל ספל יגיעו למקום החדש ללא שום סדק. בנקודה זו אנו שואלים את עצמנו כמה שאלות קריטיות: באיזה מוביל לבחור? מתי לשלם לו - לפני ההעברה או אחרי ההעברה? אילו חפצים כדאי שנעביר בעצמנו, מבלי לסמוך על איש? איך נשמר מרמאים ומנוכלים? כדי לענות על השאלות המטרידות האלה יצא כתבנו לשדה הקרב וחזר בלי תחמושת, אבל עם הרבה מידע, המובא בזה לפניכם, סעיף אחר סעיף.

ביטוח רכוש בזמן הובלה
כדאי לדעת שפוליסת הביטוח לרכוש הבית תקפה בד"כ רק כאשר הכל נמצא בדירה. ככה זה. מובילים מנוסים, שעבדו בתחום זה בניו יורק, מספרים ששם אין מבצעים הובלות ללא ביטוח, ולכן המחירים גבוהים ביותר. לפי יודעי דבר מחיר ביטוח הרכוש בעת העברה לניו יורק גבוה לעיתים פי ארבעה ממחיר הובלה, תלוי בערך תכולת הדירה. בעל חברת הובלה ידועה בתל אביב אומר שבארץ לא נהוג לבטח את תכולת הדירה בעת העברה. חברת 'אליאס' בתל אביב היא היחידה שעובדת בשיטה הניו יורקית. רוב המובילים ממליצים לוודא שחברת ההובלה מודעת לעובדה שמוטלת עליה החובה, על פי חוק הישראלי, להחזיק בפוליסת ביטוח ולפצות על כל פגיעה ברכוש בעת ההובלה. חשוב מאוד לראות את הפוליסה.

אמינות המוביל
הנושא הכאוב של האמינות וה'סחבקיות' הישראלית מוליד לא מעט אי נעימויות, המוכרות בוודאי לכולנו. מובילים ותיקים, בעלי חברות גדולות, ממליצים תמיד לסכם על המחיר מראש, ולא להשאיר זאת לרגע האחרון. כל אחד מכיר את הסיפורים על מובילים שמעלים מחירים כשהן מגיעים ורואים את היקף העבודה. לכן, אסור להתבייש ויש להזמין את בעל חברת ההובלה לבוא ולראות את היקף העבודה, ורק אז לשמוע הצעת מחיר. במשא ומתן על הצעת המחיר יש לכלול את מרכיבי העלות הבאים: 
כמות החפצים שיש להעביר, משקל החפצים ורגישותם לשבירה, המרחק בין נקודת המוצא לבין היעד אליו מועברת תכולת הדירה, מספר הקומה ואפשרות השימוש במעלית.

בדפי זהב מופיעות במדור חברות הובלה עשרות רבות של שמות. אין לבחור סתם שם מתוך הרשימה ואין להתפתות לשבחים שאנשי החברות מעניקים לעצמם ביד רחבה. צריך לעשות עבודת רגליים ולברר אצל חברים שכבר התנסו בפרויקט כזה, ולקבל המלצות על מובילים מקצועיים. כל זה אינו מספיק אם לא נערכת פגישה עם בעל החברה, או עם ראש הצוות שיוביל את תכולת הדירה. חברות רבות מעסיקות איש מכירות מיוחד, שאיתו נסגרות הצעות המחיר, אך יש לזכור שאדם זה עובד בחברה לרוב בגלל כושרו המילולי, ולאו דווקא בזכות כושרו להעמיס מקררים על גבו.

הפועלים
למקצועיות הפועלים יש חשיבות רבה בזמן העברת הדירה. לא פעם אנחנו נתקלים בחברות שמעסיקות פועלים בלתי מקצועיים בגלל הצורך לעמוד בתחרות הפרועה בענף ולהוריד מחירים. פועלים כאלה, העובדים על בסיס יומי, עלולים לגרום לנזקים. קורה גם שהם נשברים במהלך העבודה ומעכבים את הדירה דווקא ברגעים הקריטיים. נושא מורכב ועדין במיוחד הוא עניין התשר - טיפ. יש לדעת אחת ולתמיד: הפועלים מצפים לטיפ בשיעור של עשרה עד עשרים אחוזים. מעלות עבודת ההובלה כולה. הסכום אמור להינתן לראש הצוות במידה והלקוח מרוצה. רצוי שלא להתחכם יותר מדי בעניין הזה. אין לדעת מתי תצטרכו שוב לשירותי חברת ההובלות. מומלץ לסכם עם בעל החברה על גובה הטיפ כבר בזמן המשא ומן על עלות ההובלה.

אריזה
בניו יורק, מקום שרוב המובילים בישראל רואים בו מודל לחיקוי מכל הבחינות - כולל המחירים הגבוהים, נהוג לבוא עם הפועלים ולארוז את תכולת הדירה. הלקוח מחויב לפי שטח האריזה במטרים רבועים ואורך הסרט הדביק שהשתמשו בו. רבים מהמובילים יציעו לכם את השירות הזה, שהוא נוח מאוד, אך יקר פי כמה וכמה. אפשרות אחרת היא אריזה עצמית בארגזים שמספק המוביל. זו האפשרות המומלצת ביותר משום שהיא חוסכת זמן יקר של חיפוש אחרי ארגזים. יש לזכור שהארגזים הם רכושו של המוביל ובדרך כלל הוא ייקח ערבון על כל ארגז וארגז. האפשרות האחרונה והזולה ביותר היא אריזה עצמית. כאן חשוב מאוד שלא לחסוך בקניית חומר לריפוד החפצים השבירים, ומובן שאין לחסוך בסרטים הדביקים למיניהם, שיעזרו לאריזה יעילה יותר.

מובילים ביום, גנבים בלילה
רבים מכירים ודאי את הסיפורים על מובילים שנהגו לשתף פעולה עם אנשי העולם התחתון ולדווח להם על העברת תכולת דירות. הגנבים באו בלילה שאחרי יום ההובלה ורוקנו את תכולת הדירה שדייריה עדיין לא עברו אליה. לאחרונה נתפסה חבורת נוכלים שגבתה תשלום מראש הובלות שהתחייבו לבצע. החפצים לא הגיעו מעולם ליעד. כדי למנוע מקרים כאלה כדאי להיות נוכח בזמן ההובלה, ולנסות לשים לב לדברים חריגים. בכל מקרה, אין לשלם מראש תמורת ההובלה, לפחות לא את מלוא הסכום.

עונות ומחירים
בענף ההובלות, כמו בהרבה ענפים אחרים, העונתיות והתאריך בחודש הם גורמים משמעותיים מאוד בעלות ההובלה. רוב האנשים נוהגים לעבור דירות באביב ובקיץ, ולכן המחירים בתקופה זו גבוהים בצורה משמעותית יחסית לעונות אחרות. פרט מעניין, שלא רבים מודעים לו, תקף בעיקר בתל אביב ובירושלים, ערים שבהן משכירים דירות רבות תאריך ההשכרה מסתיים בד"כ בסוף החודש, ולכן בימים אלה מעלים המובילים את מחיר ההובלה.

להשכלה כללית
באופן כללי מומלץ שלא להשאיר אזורים 'אפורים' ולא ברורים כשמחפשים מוביל רציני. אסור להתבייש. יש לשאול כל שאלה שעוזרת להבהיר כל נקודה שאיננה ברורה במלואה. חשוב מאוד שלא להסתפק בתשובה הצברית החיננית 'יהיה בסדר'. זה אף פעם לא בסדר, לא במוסך, לא אצל השיפוצניק ולא בשום מקום. מי שרוצה העברת דירה שקטה וללא בעיות מיותרות, אל לו לקבל את התשובה הזו ומקבילותיה. חשוב לזכור, כמו בהרבה תחומים אחרים בחיים, לא צריך לחסוך כל אגורה. פעמים רבות מבטיח מחיר גבוה יחסית - אמינות גבוהה. המחיר הגבוה אינו מבטיח מקצועיות בכל המקרים, אבל שלוקחים את המדד הזה בתוספת המלצות מניסיונם של אנדים אחרים, רואים שיש מתאם בין המחיר הנדרש לאמינות המובילים. יזהר עירון, למשל, החל להעביר תכולת דירות בתל אביב ובסביבתה לפני יותר מעשר שנים. תחילה עשה את זה כעיסוק צדדי, במהלך לימודיו. מאוחר יותר סיפק עבודה לחברים חסונים, ולבסוף פתח חברת הובלות גדולה בשם 'איזי הובלות'. היום חולשת החברה שלו על שוק העברת הדירות הבינוניות והגדולות, ושמו נישא בפי כל מי שהעביר אי פעם דירה שכורה. יזהר מספר שיש לו חוכמת חיים של גמל, שעיקרה מתמצה במילה סבלנות. 'הכי קשה', אומר יזהר, 'זה להתמודד עם התחרות בין המובילים. אין שום אפשרות להתחרות במחירים עם מוביל 'חאפר', המתבסס על פועלים יומיים זולים ולא מנוסים. מובילים כאלה משתמשים בכלי רכב פרמיטיביים, שכורעים תחת העומס ועלולים להתקלקל במהלך ההובלה. לא כל על טנדר יכול להיות מוביל'. החיים כגמל אינם קלים, וצריך הרבה סבלנות כדי לבנות מוניטין כמוביל אמין. כלקוחות - כדאי לכם לסמוך בעיקר על המוניטין שהמוביל צבר.

הדס חן – יועצת נדל"ן

אנגלו סכסון

052-5556669


שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...