מדוע יונים נחשבות למפגע תברואתי?

10/02/2020
סביבה וקיימות


למרבה הצער, השמועות שהגיעו לאוזניכם הן נכונות – עד כמה שהן נראות תמימות ובטח שאינן נחשבות לטורף אימתני שמאיים עלינו, היונים נושאות איתן מספר לא מועט של מחלות וטפילים אשר יכולים להפוך במהרה לכדי סוגיה תברואתית קשה.

היונה והעיר הגדולה

ישנם לא פחות מאשר מ-318 זנים שונים של יונים בכל העולם, אך זו שצריכה להטריד את מנוחתנו היא אחת בלבד; יונת הסלע. מדובר בזן של בעל כנף אשר איננו נודד, והוא הופך את מקום משכנו לרוב לקבוע.

העיר הגדולה, ולמעשה כל מבנה ידי אדם גם באזורים שאינם מיושבים יתר על המידה, הינם אזור מחייה נהדר עבור יונת הסלע. מבחינתה הפארקים והגנים הציבוריים מספקים את מי השתייה, ואילו המבנים לרבות בניינים ובתים פרטיים, מספקים מחסה מפני השמש הקודחת בימות הקיץ החמים ומסתור מפני הגשמים והקור העזים.

איך היונים מפיצות מחלות?

היונים נושאות איתן טפילים, ווירוסים וחיידקים שלרוב אינם עוברים בקלות רבה מדי אל עבר בני האדם. הסיכויים לכך עולים משמעותית כאשר מקום מחייתן של היונים היא למעשה מקום מחייתו של האדם דוגמת גג הבית או אדן החלון.

בנוצותיה של היונה ניתן למצוא טפילים שונים לרבות פשפשים וכינים העונות לשם כיני יונים. עקיצתן של הכינים נחשבת לכואבת ומסוכנת במקרים בהם הגוף מפתח תגובה אלרגית.

לצד אלו, חשוב לזכור מוטיב מרכזי שרבים מאתנו מכירים; לשלשת היונים. לצד היותה מדיפה ריח רע, לשלשת היונים כוללת בתוכה מגוון רחב של טפילים ומזהמים הנישאים באוויר ואשר יכולים להוביל לבעיות נשימתיות, כמו גם למחלות זיהומיות. דוגמה לכך היא קנדידיאסיז, מחלה הנגרמת על-ידי פטריה המתהווה על לשלשת היונה.

נוסף על כך, אם לשלשת היונים באה במגעה עם מקורות המים של האדם (דוגמת מאגרי מים במבנים מעל חמש קומות), הרי שעולה הסיכוי להידבקות בחייק האי-קולי, אשר נחשב למסוכן במיוחד.

נזק למבנה

אם עוד טרם השתכנעתם בדבר הצורך למציאת פתרון להרחקת יונים, הרי שכדאי לקחת בחשבון גם את הנזק שעלול להיגרם לכיס.

לשלשת היונים ידועה בהשפעתה המחמצנת למתכות. נזק זה ניכר בעיקר במעקה הבטיחות של וויטרינות לרבות מרפסות ומרפסות שירות. אט אט המתכת מתכלה והופכת לחלשה יותר ומסוכנת יותר. החלפתו של מעקה זה יכולה לעלות אלפי שקלים.

דוגמה כואבת לא פחות היא הנזקים המשמעותיים שצואת היונים יכולה לגרום לכביסה התלויה לייבוש. צואתן של היונים מכלה את הבד ולעתים אף מובילה לכתמים שאינם ניתנים להסרה.

אמצעים להרחקת יונים

בהזעיקכם חברה המתמחה בהרחקת יונים, יבחן מרחיק היונים את המבנה ויאתר את המיקומים הבעייתיים אשר נחשבים על-ידי היונה לאזור יאה למגורים. בכל האזורים המועדים לפורענות, יותקנו מתקנים שונים המסייעים בהרעת תנאי היונה (ללא כל פגע ממשי עבורה) ויצירת רמז עבה לכך שמוטב לה לחפש אזור מחייה חדש.

בין היתר ניתן להדגים זאת עם דוקרנים המותקנים על מעקות ואדני החלון, סלילי קפיצים, רשתות המונעות כניסה לפתחי אוורור ולמחבוא תחת פאנלים סולריים ועוד.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...