מאירים חנוכה בטוח

03/12/2015

חג החנוכה מביא איתו גם מספר סכנות מוחשיות לפגיעות ופציעות סביב מנהגי החג. להלן הנחיות להדלקת נרות.

בשנה שעברה טיפלו צוותי מד"א בקריאות רבות בימי החנוכה, בהן גם קריאה על גבר כבן 87 אשר נמצא מחוסר הכרה בביתו בבאר שבע. צוותי מד"א שהגיעו למקום ביצעו בנפגע פעולות החייאה במהלכן הוצאה חתיכת סופגנייה מקנה הנשימה שלו. לאחר ההחייאה פינו הצוותים את הנפגע לבית החולים סורוקה במצב קשה ומאוחר יותר נאלצו הרופאים בבית החולים לקבוע את מותו.

שני אירועים נוספים הסתיימו בשנה שעברה בנס ללא אבדות בנפש: באירוע הראשון זקנו של גבר שהדליק נרות חנוכה בפ"ת עלה באש וצוותי מד"א פינו אותו במצב קל לבית החולים בילינסון, ואירוע שני בקריית גת בו חנוכייה שהושארה ללא השגחה גרמה לשריפה בדירה. צוותי מד"א שהגיעו לזירה אבטחו רפואית במקום ובסופו של דבר לא היו נפגעים בנפש.

רק לפני כשבוע נרשם במד"א מקרה של פגיעה קטלנית בעקבות חנק כאשר תינוק נחנק מגוף זר בבית ברחוב רבי יהודה הנשיא בבני ברק. חובשים ופאראמדיקים של מד"א שהגיעו למקום העניקו טיפול רפואי וביצעו פעולות החייאה בפעוט במהלכן הם שלפו ג'ולה מקנה הנשימה שלו ופינו אותו לבית החולים תל השומר במצב קשה מאוד, מאוחר יותר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו של הפעוט.

בכל שנה במד"א מדווחים על עלייה במקרי פגיעה במהלך ימי חג החנוכה בעיקר, בילדים הנפגעים מכוויות שמן רותח, כוויות בעקבות התלקחות נרות החנוכה, שאיפת גופים זרים וחנק כתוצאה מאכילת מטבעות שוקולד, סופגניות וממשחק בסביבונים. שמירה על כללי הזהירו יכולים למנוע את האסון הבא ולכן לקראת החג, מפרסם מד"א את המדריך המלא לשמירה על בטחון בני המשפחה במהלך ימי החג.

מתנדבי נוער של מד"א מחלקים סופגניות (צילום: דוברות מד"א)

הנחיות זהירות להדלקת נרות

אין לעשות שימוש בחנוכייה לא יציבה, מאולתרת או העשויה מחומרים דליקים.

הדלקת הנרות תתבצע בחנוכייה המיועדת לנרות חנוכה כשהיא יציבה ושלמה בלבד.

אין להניח את החנוכייה על או בקרבת חומרים דליקים כגון: מפת שולחן, וילונות, ניירות, עיתונים וכו'.

החנוכייה תוצב על משטח יציב ובלתי דליק כגון שיש. יש להימנע מהצבת החנוכייה על משטח שאינו מבודד מחום ודליק, דוגמת מפה.

חל איסור להתהלך עם חנוכייה דולקת.

יש להימנע מלהשאיר את החנוכייה חשופה לרוח, שעלולה להפיל את הנרות ולגרום לשריפה. כמו כן, יש למנוע מצב בו רוח תעיף חומר דליק לכיוון הנרות או החנוכייה כגון וילונות, ניירות, מפת שולחן וכדומה.

יש להרחיק חנוכיות וגפרורים מהישג ידם של ילדים.

חל איסור מוחלט להשאיר נרות דולקים ללא השגחת מבוגר.

ילדים מתחת לגיל 14 ידליקו נרות בהשגחת מבוגר בלבד.

על מנת למנוע כוויות בפנים, יש לשים לב להקפיד ולהרחיק את ראשם של ילדים וילדות בעלי שיער ארוך מהחנוכיות בזמן ההדלקה ולאחריה.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...