לימודי יזמות עיסקית מכיתה א'

19/03/2014
חדשות

איך אתם זוכרים את בית הספר היסודי שלכם? את המורים, המנהלת, הכיתות והמסדרונות?

תשכחו מהכל, כי בבי"ס יסודי "קפלן" בפ"ת עושים אוניברסיטה לכולם. אפילו לאוניברסיטאות. לא סתם הגיעו היום 30 אנשי חינוך מובילים מרחבי העולם (סין, נפאל, גאנה, אקוודור, וייטנאם, אוקראינה, הודו ועוד..) ללמוד איך עושים זאת נכון, וצריך לראות כדי להאמין. ומי שרואה - רוצה שהילד שלו ילמד בבית ספר כזה.

ניתן היה לחשוב שהיום היה יום חג בבי"ס קפלן בפ"ת. אבל אם לומר את האמת, כל מי שרגלו דורכת אפילו לדקה או שתיים בתוך בית הספר, מבין שכאן חוגגים כל יום כל השנה.

בעיר, שהיא בעצמה המיזם הראשון במדינת ישראל, לקחו את המסר של היזמים סלומון, שטמפפר וחבריהם הכי רחוק שאפשר, והפכו את הסיסמא של חוזה המדינה (בשינוי קל) לחזון: "אם תיזמו אין זו אגדה" – זהו המשפט המרחף מעל כל חדר בבית הספר. חדרים אמרנו? קירות? המנהלת טלי טולדנו, שקיבלה לידיה את ניהול בית הספר לפני מספר שנים, הפכה אותו לקמפוס יזמות ולמקור של גאווה והערצה עבור תלמידיה. טלי לא מאמינה בחומות ומגבלות ואומרת: "הבי"ס הוא החיים", ו-"אנחנו רואים בכל דבר הזדמנות" - על בסיס זה מחונכים כל תלמידי בית הספר ליזמות חברתית ועיסקית החל מכיתה א'! בבית הספר מאמינים שעם הקניית כלים נכונה, כל אחד יכול להיות יזם – גם מי שבבסיסו מופנם או בעל הערכה עצמית נמוכה. ניתן לראות תלמידים משכבות שונות עובדים על פרויקטים משותפים בכל התחומים. את הכיתה לחינוך מיוחד הפכה טלי לכיתת מוזיקה בניהולה של סי היימן. כן, סי היימן הזמרת – שסיפרה על כך שהיא החליטה בגיל 50 להיות יזמת בעצמה.

במסגרת "החיים האמיתיים" חווים התלמידים התנסויות אמיתיות מחוץ לכתלי ביה"ס, כדי להשלים באופן מעשי את מה שהם לומדים באופן תיאורטי: וכך הם מוצאים את עצמם לא אחת מבקרים בחברות הייטק, בתי משפט וכדומה.

למי שעדיין לא קלט – לא מדובר בחוגים או לימודי העשרה. כל בית הספר הוא מגמה אחת גדולה של יזמות עיסקית, ואפילו לימודי הליבה המחוייבים עפ"י משרד החינוך, מתנהלים בהקשר של יזמות עיסקית, וביישום שלהם בחיים האמיתיים.

אתם בטח שואלים מאיפה הכסף? אז זהו שלא. אין כסף. כי גם את הכסף לפעילויות ולפרויקטים השונים התלמידים מגייסים בעצמם. הם לומדים לעשות זאת כחלק מהקניית הכישורים העיסקיים, הכוללים פרזנטציות עיסקיות, נאומים וכישורים נוספים כגון: תחקירים, זיהוי צרכים והזדמנויות וחשיבה יצירתית.

חלק מהפרוייקטים שהוצגו באירוע היום: עסק לבישול ואפייה, פארק שעשועים לילדים עם מוגבלויות, בדיקות דם מקדימות למניעת מחלות ועוד.

איזה כיף לדעת שבעולם של נוכלים ותעלולנים פיננסיים (המכונים משום מה טייקונים), גדלים ולומדים כאן בפ"ת ילדים שמתחנכים ליזמות אמיתית, שכוללת בתוכה יצירת ערך ממשי לקהילה. ומי יודע, אולי אחד התלמידים שראינו היום באירוע יהיה המרק צוקרברג הבא.

פרוייקט החינוך של פ"תנטו יצא לדרך:

גם בבית הספר שלכם קורים דברים מעניינים?

צרו איתנו קשר ונבוא לתעד.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...