לחלץ תווי פניהם

25/04/2017
חדשות מקומיות


ביום ראשון ה-23.4.17 התקיים הטקס המרכזי ליום הזיכרון לשואה ולגבורה בהיכל התרבות בפ"ת, בסימן "לחלץ תווי פניהם" - התמקדות בסוגיית הזיכרון על היבטיה השונים והתחקות אחר גורלם של יחידים וחברים בתוך קהילתם.

אנשים שהיו להם פנים, משפחה, חברים, חיים ותקוות. אנשים בעלי זהות ולא "מספרים" כפי שראו אותם הנאצים.

מדליקת המשואה הגברת יהודית אקרמן (צילום: גידי לויתן)

הטקס עקב אחר קורות מלכה רוזנטל ואורי אורלב, שורדי השואה וגיבוריה, וסיפורו של גאבור ארדש באומר ושירים. את הטקס פתח טל סונדק בשיר "בכל זאת אינני נפרד", ולאחר מכן נאמרה תפילת אל מלא רחמים מפי החזן יעקב בש. בהמשך נשא דברים ראש העיר איציק ברוורמן ופרק תהילים נאמר מפי משה פלדמר - יו"ר המרכז העירוני לתיעוד לחקר ולהנצחת השואה.

תלמידי תיכון יצחק שמיר הופיעו בקטעי שירה, קריאה ומחול. מריאן מילר אשת עדות סיימה את דבריה ב"עם ישראל חי". סונדק שר שיר נוסף "מילות פרידה" ומילר הצטרפה אליו בהונגרית. יש לציין כי שיריו של סונדק מבוססים על עזבונו של משורר צעיר, גאבור ארדש קרוב משפחה של מריאן מילר, נער יהודי בן 13 שנרצח על ידי משתפי פעולה הונגרים ב-1944, זמן קצר לפני שחרור בודפשט על ידי הצבא האדום.

להדלקת שישה נרות הזיכרון עלו ניצולי שואה תושבי העיר: יהודית אקרמן וצבי אקרמן, מילי ליבוביץ, פסיה ליפובסקי, מנחם ערמון - פיליסון ושושנה טובל מלווים בבני משפחותיהם כאשר ברקע הועלו סרטונים עם העדויות שלהם.

ראש העיר אמר בדבריו: "גם היום, שנים אחרי, קשה לתפוס, את גודל הזוועה! קשה להבין כיצד הפכו הנאצים ועוזריהם למפלצות אדם, למכונות הרג שאינן חסות על אף אדם יהודי! מפלצות אדם שרואות באדם הניצב מולם חפץ. מפלצות אדם המתעלמות מבכי של תינוק, ממבטי תחינה של אמא ומחוסר ישע של אבא... חובה עלינו, להמשיך ולזכור, לעשות הכל על מנת שזיכרון השואה כמו גם לקחיה לא ישכחו לעולם. "לזכור ולא לשכוח" אינה סתם קלישאה, זהו הציווי המרכזי של בני דורנו!"

במבואת ההיכל הוצבה תערוכת ציורים של ילדי בתי הספר היסודיים בעיר. התערוכה בשיתוף פרלמנט הילדים, אגף הנוער והצעירים. לאורך הטקס הוקרנו תמונות ועדויות של ניצולים. בסוף הטקס תלמידי תיכון יצחק שמיר שרו את השיר "רקמה אנושית".

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...