כל מה שרציתם לדעת על וויסקי

26/05/2016 | זיו מנור
איכות חיים


וויסקי נתפס כמשקה המשדר יוקרה ואיכות. בניגוד למשקאות חריפים אחרים המזוהים עם קלילות ומצב רוח טוב, הוויסקי מזוהה עם עומק ומלנכוליות. לא בכדי הוא נחשב למשקה של סופרים, משוררים ואומנים אחרים.

במאות ה- 5 וה- 6 הביאו נזירים מיסיונרים את תורת ייצור הוויסקי לאירלנד, ובשנת 1608 החלה הממשלה , להעניק רישיונות ייצור לזיקוק וויסקי לשם גביית מיסים. בשנת 1799 החלו לתת רישיונות למזקקות ע"פ כמויות הייצור שלהם, מה שגרם למזקקות קטנות לרדת למחתרת. בשלב מאוחר יותר הופצה אומנות ייצור הוויסקי לסקוטלנד, ומשם הדרך לארה"ב, קנדה, יפן וניו זילנד הייתה קצרה. בסקוטלנד מייצרים את סוגי הוויסקי הטובים, המעושנים והאיכותיים ביותר שיש בנמצא היום.

טיפ שימושי:

את הוויסקי רצוי לשתות בכוס "אולד פאשן" עם 2-3 טיפות של מים ולא עם קרח. קרח "סוגר טעמים" ומכיוון שהוויסקי הוא משקה מרוכז, מים "פותחים טעמים" והוויסקי מתקבל בצורה מעודנת יותר.

הידעתם כי...

1. מספר השנים המופיע על בקבוק וויסקי סקוטי מאלט מציין את מספר השנים בהן יושן הוויסקי בחביות.

2. מספר השנים המופיע על בקבוק וויסקי סקוטי בלנדד מציין את מספר השנים בהן הוויסקי הצעיר ביותר בתערובת יושן בחביות.

3. בלנדד וויסקי (Blended Whisky) – הוא תערובת של וויסקי דגנים עם מולט וויסקי.

4. ברבן (BOURBON) – וויסקי אמריקאי שמזוקק מלפחות 51% תירס.

5. בזמן יישון הוויסקי בחביות מעט מהוויסקי מתאדה דרך העץ. בדרך כלל האידוי עומד על 2 אחוזים לשנה, האידוי נקרא בשפה מקצועית - השתתפות המלאכים (Angel's share).

6. השטח הפנימי של חבית אלון חדשה נחרך באש גלויה, בחלק מתהליך בניית החבית (ליישון וויסקי אמריקאי בד"כ). מידת החריכה משפיעה בצורה מהותית על קשת הטעמים שתתווסף לוויסקי במהלך שנות היישון.

7. כבול (PEAT) – הינו רקב צמחי דחוס, הפרוס על פני שטחי אדמה רחבים בסקוטלנד (ובאירלנד), המשמש כדלק בתהליך ייבוש הלתת לוויסקי הסקוטי. הניחוחות החריפים המשתחררים בעת עישון הכבול ניכרים בטעם הוויסקי הסופי.

8. טנסי וויסקי הינו וויסקי אמריקאי מטנסי בלבד, שמזוקק מלפחות 51% תירס לרמה של לפחות 80% אלכוהול. טנסי וויסקי חייב לעבור סינון דרך מצע של פחם מעץ מייפל בעובי מינימלי של 3 מטרים, ולהתיישן לפחות שנתיים בחביות אלון חרוכות חדשות.

גלנליווט פאונדרס ריזרב

בפאונדרס ריזרבס פירותיות מודגשת בקרמיות ובמתיקות, שמקורן בחביות עץ אלון במילוי ראשון והתוצאה הינה מאלט בעל חלקות יוצאת דופן. זוהי האיכות שבזכותה הגלנליווט של ג'ורג' סמית' מוערץ ומוערך על ידי רבים עד היום. 

הסינגל מאלט החדש והמסעיר מוגש בתוך בקבוק זכוכית שקוף, שנותן משנה תוקף לאיכויות של הנוזל, ומדגיש את גווני הזהב הבהיר המושכים של המשקה. האריזה הינה בצבע כחול ג'ורג'יאני רענן ובמראה קלאסי-עכשווי.

הסמל החדש של גלנליווט, המציג גשר מרכבות שחוצה את נהר הליווט, מופיע על החותמת במרכז הבקבוק ועל קופסאת הקרטון, בצירוף חתימתו של ג'ורג' סמית' שמובלטת בחזית הקופסא כמאפיין ייחודי על מדף המשקאות. 

גלנליווט פאונדרס ריזרבס בעל ניחוחות עדינים של פרות הדר, בדגש על תפוז מתוק. טעמו המתקתק מודגש ע"י נגיעות פירותיות של תפוזים, קליפות תפוזים ואגסים, עם רמז לממתקי תפוח וטופי המובילים לסיומת ארוכה, שמנה וחלקה.

זיו מנור – מעביר מופעי חוויה באלכוהול ויין

פעילות חווייתית מגבשת המועברת בשיתוף פעיל של הקהל

לחוגי בית, ימי גיבוש לחברות, ימי הולדת למבוגרים ומפגשים חברתיים

052-2457843


שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...